Környezetbarát, biológiai szennyvízkezelés – mennyire hatékony?

Akár naponta több száz liter víz is származhatna újrafelhasználásból

Átlagosan egy családban (számoljunk 4 fővel) naponta körülbelül 5-600 liter tiszta vizet fogyasztunk el – amiből egyénenként mindössze 2-3 litert iszunk meg. Csak néhány szám: például zuhanyzásra 50-60, mosásra 30-60, kézi mosogatásra 30-50, kézmosásra 3-5, WC öblítésre pedig 10-15 litert fogyasztunk – és igazán nagy értékekkel még nem is számoltunk. Ezek közül főleg a konyhai és a WC lefolyón távozó víz számít úgynevezett feketevíznek, vagyis felhasználhatatlan a bennük lévő magas vegyszer-, zsír, olaj és egyéb szerves anyag tartalom miatt. A felsoroltak legnagyobb arányban azonban a szürkevíz kategóriájába esnek – mely az a fajta szennyvíz, amit meginni már nem tudunk, viszont megfelelő formában ismét remekül felhasználható például takarításhoz, ruhák mosásához vagy épp öntözéshez. (Sőt, aránya növelhető környezetbarát tisztítószerekkel.) Ennek ellenére újrafelhasználása viszont inkább csak most, a fenntarthatóságra, takarékosságra egyre inkább érzékenyebb társadalom körében terjed.

Szennyvíztisztítással több tízezer liter vizet spórolunk a Földnek évente

A házi szennyvíztisztítás elsősorban a csatornázatlan területeket érintheti, ezt javarészt szennyvíztárolóval, emésztőgödörrel orvosolják. Egyre többen gondolkoznak el azonban ilyen és ehhez hasonló zöld alternatívákon azok is, akiknek lenne lehetőségük a “hagyományos” módszerre. Oka a tudatos öko-szemlélet terjedése, hiszen ez a megoldás drasztikus mértékben hathat egy fenntarthatóbb vízgazdálkodás kialakulására: Kutatások szerint ugyanis vízkészletünk csaknem felét lenne lehetőség újra felhasználni, jelentősen kímélve ezzel a bolygó vízkészletét – hiszen eddig alig, vagy egyáltalán nem használt vízforrásokhoz nyúlunk – és nem mellesleg érezhetően hat a vízszámlára is (elég csak a fenti számok alapján kiszámolni, mennyit takaríthatunk meg). Nem utolsó sorban kevesebb terhet ró a közüzemi vízhálózatra – mely szárazság esetén nem kevés rászorulónak nagy segítség.

Vegyük figyelembe azonban, hogy a szürkevíz egy része nem használható fel közvetlenül, speciális berendezést és szennyvíztisztító koncentrátumot igényel!

Hogyan működik a mikrobiális konzorcium a szennyvízben?

A Greenman Purus készítmény enzimtermelő baktériumok élő konzorciumát tartalmazza milliárdos mennyiségben, amelyek gyorsan orvosolják a problémákat a szennyvízciklus elejétől a végéig. Éppen ezért a szennyvízrendszerek széles skálájának tisztítására alkalmasak, beleértve a lakossági, házi rendszereket, de az ipari és kommunális szennyvízkezelő létesítményeket is. Javítják a szennyvíztisztító rendszer, zsírfogók, szeptikus rendszerek hatékonyságát, csökkentik az iszapképződést, a kellemetlen szagokat és javíthatják a különböző mérhető szennyvíz paramétereket, mint például az összes lebegő szilárd anyag, ammónium, BOI és KOI (biológiai és kémiai oxigénigény).

A lakossági szennyvizek sokféle növényi és állati eredetű, és főképpen az ember által részben átalakított szerves anyagokat tartalmaznak. A szennyvizek szerves anyagainak egy részét (cukrok, fehérjék, zsírok) az anaerob mikroorganizmusok metánná és széndioxiddá tudják alakítani, az aerob mikroorganizmusok pedig a szerves anyagokat főképpen széndioxiddá alakítják, és a kinyert energiával saját sejtanyagot, lebegő vagy rögzített állapotú sejtcsoportokat, úgynevezett biofilmet építenek ki.

Forrás: vectorportal.com

A konzorciális mikrobaközösség nagy előnye, hogy különböző enzimaktivitású törzseket tartalmaz, ezért képesek a szerves szennyezőket tartalmazó szennyvízben a különféle hosszú láncú molekulákat enzimatikus folyamatok által egyszerű molekulákká, természetes, ártalmatlan formákká alakítani.

Hatékonysága a rendszerességben rejlik

Rendszeres adagolás esetén kialakul a jótékony, regeneráló mikroorganizmusok biofilmje és tartósan a kezelőtartályokba telepszik, ami jelentősen javítja az említett mérhető szennyvízparamétereket is a látványos, érezhető hatásokon kívül, mint például a szag és szilárd kirakódások csökkentése.

Zöldhulladék elszállítás Greenman Purus tesztje:

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Veszélyben a termés – így mentsd meg, miközb... Veszélybe kerül a termés: az input- és üzemanyagárak az egekben, csökken a jövedelmezőség, ráadásul a klímaváltozás miatt egyre gyakoribb a fagyás, j...
Tavak gondozása természetesen – hogyan lehet... A telepített, változatos méretű és kialakítású tavaknál gyakran találkozunk olyan problémákkal, amelyek miatt inkább bosszúságot, mint örömöt okoznak...
Vegyszermentes növényvédelem a gyönyörű virágokért... A növényvédelem fogalmába ma is minden olyan döntés és tevékenység beletartozik, amelyek a termesztett növény egészséges fejlődését, továbbá a növény...
Szennyvízből lesz műtrágya: riport Svédországból, ... Svédországban, Skåne megye északnyugati részén példaértékű együttműködést láttunk a körforgásos, regeneratív, talajmegőrző gazdálkodásra, az új megkö...