Kinek jók a malacok játékai, és ki húz hasznot belőlük?

Ki profitál a malacjátékok fejlesztéséből? A malacok, mert van egy kis szórakozásuk, a gazdák, mert kevesebb a farokharapdálás az ólban, vagy az ipar, mert profitot termel az eladásokból? Dr. Irene Camerlink sertésjóléti szakértő kritikus pillantást vet a sertésjátékokra és arra, hogy mire jók.

Az európai jogszabályok kimondják, hogy a sertéseknek minden termelési szakaszban állandó hozzáférést kell biztosítani a környezetet gazdagító anyagokhoz, megfelelő mennyiségben, hogy lehetővé tegyék a megfelelő vizsgálati és manipulációs tevékenységeket (2008/120/EK tanácsi irányelv).

A kutatások azt mutatták, hogy a megfelelő anyag fő jellemzője az, hogy a sertés vizsgálni, manipulálni, rágni (deformálni vagy tönkretenni) és lenyelni tudja
A kutatások azt mutatták, hogy a megfelelő anyag fő jellemzője az, hogy a sertés vizsgálni, manipulálni, rágni (deformálni vagy tönkretenni) és lenyelni tudja (Fotó: Pixabay)

Az anyagnak manipulálhatónak kell lennie, és nem szabad veszélyeztetnie az állatok egészségét. Az, hogy milyen anyagról van szó, nagyrészt nincs meghatározva, és ez rugalmasságot biztosít a végrehajtás módját illetően.

A jó dúsítóanyag jellemzői

A megfelelő dúsítóanyag inkább az anyag jellemzőitől függ, mint az anyagtól önmagában. A kutatások azt mutatták, hogy a megfelelő anyag fő jellemzője az, hogy a sertés vizsgálni, manipulálni, rágni (deformálni vagy tönkretenni) és lenyelni tudja.

A szalma vagy a széna jól megfelel ezeknek a kritériumoknak, és ezek az anyagok nagyon alkalmasak a sertések számára, még akkor is, ha a földtől távol eső, horganyzott állványban kínálják őket.

Ugyanakkor a gazdálkodás, a biológiai biztonság, a mikotoxinok kockázata és a hígtrágyarendszerek miatt előnyösebb lehet az úgynevezett „pontszerű gazdagító tárgyak” vagy egyszerűen „sertésjátékok” választása.

Sertésjátékok a boltban

Napról napra több sertésjáték kerül a piacra. Némelyik megfelel a fent említett kritériumoknak, míg mások egyértelműen nem. Nézzük meg, mi van a boltokban.

Az olyan anyagok, mint a szalmatéglák, kötelek, zsákvászonlapok és faoszlopok manipulálhatók, rághatóak és valamennyire ehetőek. Hátrányuk, hogy gyakran nem oszthatja meg őket egymással egyszerre több sertés, és ez némi versengést okozhat.

Az „elegendő mennyiség” biztosításához ezért több elemre van szükség a karámban, ez viszont növelheti a költségeket. A zsákvászon lepedők, kötelek és fák több helyen, a padlótól távolabb történő felakasztása, hogy ne szennyeződjenek, jó stratégia.

A padlón kínált sertéstárgyak

A csak a padlón felkínálható tárgyak, mint például a labda vagy a harapós játék, könnyen koszolódnak, és ennek következtében nem biztos, hogy sokat használják őket.

A labdák nem rághatóak, nem alakíthatóak és nem ehetőek, és a sertések nem sokat tudnak velük kezdeni. Kivételt képezhetnek a gyökerező kúpok, amelyek szintén labdák, de lehetővé teszik, hogy a malac az ormányával a tipikus gyökerező mozdulatot végezze.

Itt egy szempont a termelési szakasz. Alacsony állománysűrűségnél adhatnak némi szórakozást, de magas állománysűrűségnél ezek a gyakran csak egy vagy néhány sertés által használható tárgyak nem biztos, hogy megfelelőek vagy gazdaságilag indokolhatóak.

Mindenképpen fel kell mérni, hogy a tárgy vizsgálható, manipulálható, rágható és lenyelhető-e, vagy legalábbis ezek többsége, és alkalmas-e arra, hogy a sertések érdeklődését tartósan fenntartsa
Mindenképpen fel kell mérni, hogy a tárgy vizsgálható, manipulálható, rágható és lenyelhető-e, vagy legalábbis ezek többsége, és alkalmas-e arra, hogy a sertések érdeklődését tartósan fenntartsa (Fotó: Pixabay)

Figyelembe kell venni, hogy az eladó leírása nem mindig vonatkozik az adott termékre (hanem tágabb értelemben a környezet gazdagítására általában.

Mindenképpen fel kell mérni, hogy a tárgy vizsgálható, manipulálható, rágható és lenyelhető-e, vagy legalábbis ezek többsége, és alkalmas-e arra, hogy a sertések érdeklődését tartósan fenntartsa.

A sertésjátékok sikerének kulcsa

A legfontosabb szempont, amit a disznók érdeklődésével kapcsolatban figyelembe kell venni, hogy szinte mindent élveznek, ami új.

A változatosság kínálata ezért fontosabb, mint az anyag megfelelősége, amikor a disznók lekötöttségének fenntartásáról van szó. Különösen akkor, ha a gazdagítás a farokharapdálás csökkentését szolgálja, 2-3 naponta adjunk valami újat ezeknek a malacoknak.

Ennek egyáltalán nem kell drága játéknak lennie, és lehet olyan egyszerű is, mint egy kartondoboz, amelyet széttéphetnek.

Ügyelni kell arra, hogy biztonságos legyen (eltávolítva minden műanyag vagy éles tárgyat), tiszta legyen a biológiai biztonsági kockázatok szempontjából, és elegendő legyen ahhoz, hogy a csoport foglalkozzon vele.

Az anyagválasztékot hetente vagy néhány hetente lehet váltogatni. Összefoglalva, ne hagyja magát félrevezetni azzal, hogy drága játékokat vásárol. Ezek hamar elveszítik a céljukat. Ehelyett próbáljon meg arra gondolni, ami könnyen elérhető, alkalmas a sertések számára, és érdeklődést kelt.

(Forrás: pigprogress.net)

Share Button