Az emberiség számtalan dolgot tanult már, vagy lesett el az állatoktól. Most sincs ez másképp, egy angliai egyetem tudósai a ganajtúró bogárból próbálnak hasznot húzni.
A ganajtúró bogarak szárnyának fényvisszaverő képessége már sokakat foglalkoztatott az elmúlt években. Laikus szemek számára is van benne valami különleges, valami megmagyarázhatatlan, ahogy megcsillan a nap fénye a szkarabeuszok szárnyán. Az Angliában található Exeter Egyetem tudósai most rájöttek a titok nyitjára.

Kiderült, hogy a rovarok fedőszárnya olyan speciális nanostruktúrális módon épült fel, hogy az a fényt bármilyen szögben képes visszaverni, érkezzen a fénycsóva bárhonnan. A kutatócsoport szerint a szkarabeuszok szárnyát borító felülethez hasonlóak az úgynevezett metaanyagok is – a viselkedésüket tekintve.
Amennyiben a kutatók képesek lennének lemásolni ezt a különleges képességet, komoly áttörést hozhatnának az élet több terén is. Olyan szerkezeteket alkothatnának meg, melyekről eddig még csak álmodni mertek. Az internet sebességét például többszörösére tudnák gyorsítani a „bogártechnológiával” készült optikák segítségével.