Fény nélkül is jól érezhetik magukat a növények

A növények igazi ékei lehetnek otthonuknak, nem számít, hogy kicsi vagy nagy, modern vagy antik, színes vagy minimál, egy-egy szép virág remekül mutathat lényegében bárhol. Ám mi van akkor, ha nem jut elég napfény a szobákba?

Mint tudjuk, a növényeknek elengedhetetlen a fény, a napsütés, megfelelő hőmérséklet és még több tényező is. Ha sötétebbek a szobáink, akkor le is kell mondanunk róluk, és válthatunk át művirágokra? Ez természetesen nem így van.

Előfordulhat, hogy csak egy-egy helyiséget nem érint rendesen napsütés. De benne van az is a pakliban, hogy az egész ház/lakás árnyékosabb
Előfordulhat, hogy csak egy-egy helyiséget nem érint rendesen napsütés. De benne van az is a pakliban, hogy az egész ház/lakás árnyékosabb (Fotó: Pixabay)

Habár a fejünkben legtöbbször a világos, napfényben fürdő otthonok juthatnak eszünkbe, ez persze nem mindenkinél van így. Előfordulhat, hogy csak egy-egy helyiséget nem érint rendesen napsütés. De benne van az is a pakliban, hogy az egész ház/lakás árnyékosabb. Egyik esetben se ijedjünk meg, hiszen, mint szinte mindenre, erre is van megoldás – írja a balconygardenweb nyomán az agrarszektor.hu.

Ráadásul egyik sem egy atomfizika, tehát könnyedén megbirkózhatunk vele. Az agrarszektor.hu egy csokorba gyűjtötte, hogy mikre kell odafigyelni. Néhány extra tipp segítségével pedig csak úgy burjánzani fognak a növények még a legsötétebb szobákban is!

Forgassuk a növényeket!

Ha fényproblémákkal küzdünk, jó megoldás lehet, ha az esetleges fényforrás felé fordítjuk őket, vagy éppen átvisszük egy árnyékosabb helyről. Például, ha vannak olyan virágok, amelyek ablak közelében vannak, és nincs probléma a fényviszonyokkal, akkor cseréljük át őket 15-30 naponta olyanokkal, amiket nem ér rendesen fény. A kulcs tehát a forgatáson van.

Szerezzünk be kisebb lámpákat!

Jó megoldás lehet, ha például asztali lámpákat vagy kisebb más lámpákat szerzünk be. Így lényegében bármerre mozdíthatjuk, irányíthatjuk a fényt, ezért érdemes olyan készülékeket vásárolni, amiket könnyedén pakolhatunk, forgathatunk ide-oda. Arra viszont nagyon figyeljünk, hogy kellő távolságra tartsuk a lámpákat, nehogy megégessük a leveleket, virágokat.

Válasszunk megfelelő fajtákat!

Mielőtt növényt vásárolunk, mindenképpen járjunk utána, hogy melyek azok, amik kisebb fényforrásokkal is jól elvannak. Ugyanis hiába vetünk be minden trükköt, ha olyan fajtát veszünk, ami napi 10-12 óra napsütést igényel, bajban lehetünk. A kúszónövények és a páfrányok például ideális választások lehetnek. 

Vásároljunk lassan növekvő fajtákat!

Mivel a lassan növekvő növények nem szaporítják aktívan a leveleket és a hajtásokat, kevesebb fényre lesz szükségük, mint más növényeknek. Azonban ebben az esetben is kerüljük el, hogy napokig sötétben kuksoljanak a zöldjeink, hiszen az egyik fajtának sem tesz jót. Ezért ebben az esetben is érdemes informálódni, mielőtt letesszük a voksunkat egy-egy fajta mellett.

Tartsuk tisztán őket!

A lombozaton felhalmozódott por és szennyeződés eltömítheti a növény pórusait, gátolva a párologtatást és a fotoszintézist. Ha a növények sötét szobában vannak, tanácsos tisztán tartani őket, így jól elnyelik a kis korlátozott fényt is.

Lehetőleg hetente tisztítsuk őket, de akár azt is megtehetjük, hogy 1/4 teáskanál folyékony szappannal, 1 liter vízben oldva 7-10 naponta lemossuk őket.

Ha a tükrünket megfelelő szögben állítjuk be a fényforrással szemben, a meleg és a fény egyenletesen oszlik majd meg a növényeinken
Ha a tükrünket megfelelő szögben állítjuk be a fényforrással szemben, a meleg és a fény egyenletesen oszlik majd meg a növényeinken (Fotó: Pixabay)

Trükközzünk tükrökkel!

Ha a tükrünket megfelelő szögben állítjuk be a fényforrással szemben, a meleg és a fény egyenletesen oszlik majd meg a növényeinken. Emellett igen különleges, esztétikus megjelenést kölcsönöz a helyiségnek. Ha a szoba kicsi ahhoz, hogy nagy tükörrel varázsoljunk, akkor több kisebb is megteszi, azok is jól visszaverik a fényeket. 

Kapcsoljuk fel a villanyt!

Talán a lista legegyszerűbb, ám annál hatásosabb pontjához érkeztünk. Nagyszerű ötlet a zöldjeinket kifejezetten a lámpák környékén tartani, így, ha semmilyen fény sincsen a szobában, egyszerűen csak kapcsoljuk fel a villanyt – persze, nem kell, hogy egész nap égjen, néhány óra elegendő.

Termesszünk vízben!

Egy másik trükk, hogy a növényeket megfelelő körülmények között tartsuk egy gyengén megvilágított helyiségben, ha vízben nevelgetjük őket. Viszont ügyeljünk arra, hogy 4-6 naponta egyszer cseréljük ki a vizet. A szerencsebambusz például ideális választás erre a célra.

LED-szalagok használata 

A gyenge fényt igénylő növényeknél zseniális ötlet lehet, ha LED-csíkokat vetünk be. Ez nemcsak a zöldjeinknek lesz jó, hanem nekünk is, mivel rendkívül mutatós és hangulatos lesz tőle az adott helyiség. 

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Szobanövények, amik semlegesítik az otthonunk vesz... Több olyan szobanövény is van, amelyik sokkal egészségesebbé teszi a lakás vagy ház levegőjét. Bemutatunk 7 olyan zöld növényt, amely tisztítja a bel...
Szobanövényeknek nyílt hotel Londonban Lehet, hogy a hét egyik legfurább híre, hogy szobanövények szállhatnak meg egy angliai hotelben. A szolgáltatás megkönnyíti a gondos növénytulajdonos...
Nem javítják hatékonyan a beltéri levegő minőségét... Az otthonokban és irodákban elhelyezett cserepes növények nem javítják hatékonyan a levegőminőséget - állapították meg a philadelphiai Drexel Egyetem...
Nem kerül semmibe az odafigyelés – és szobanövénye... A legtöbben szeretjük otthonunkat szebbnél szebb növényekkel feldobni, ám a szépségnek ára van. Fontos, hogy odafigyeljünk: minden virágunknak biztos...
Mérgező növények a szobákban: érdemes inkább elker... Több olyan növény is van, amelyik veszélyes lehet, ha a lakásban, illetve beltérben tartjuk őket, mert bizonyos részeik mérgezőek. Más fajok pedig az...