Ezekre figyeljünk, hogy aszálykár idején érvényes maradjon a mezőgazdasági biztosítás

Az aszálykárra is védő mezőgazdasági biztosítások terén a szakértők szerint elszomorító a gazdálkodói gyakorlat. Az egyik nagy biztosítótársaság képviselője úgy fogalmaz, a helyzet hasonló, mintha egy forgalmas kereszteződésen az autóval nemcsak biztonsági öv nélkül vágnánk át, hanem a gázadás előtt még a szemünket is bekötnénk. Ugyanis míg a szomszédos Ausztriában a földek 90%-át védi piaci alapú biztosítás, addig itthon ez az arány 50% alatti, amin tovább ront, hogy ennek is csak 40%-a olyan komplett „A” típusú biztosítási csomag, amely téríti az aszálykárt is. A 2022-es év keserű tapasztalatait látva IKR Agrár Kft. kiemelt biztosítási partnerének, a Groupama Biztosítónak vezető szakértőjét arról kérdeztük, miért éri meg újragondolni a biztosítások kérdését a gazdáknak.

A cikkben összegyűjtöttük azokat a kerülendő biztosítási hibákat is, amelyek még élő szerződéssel is útjába állhatnak a kártérítési kifizetéseknek.

2022 után gyakorlatilag nincs fenntartható termelőmunka átfogó mezőgazdasági biztosítási csomag nélkül

660-700 ezer forintra emelkedett átlagos hektáronkénti termelési költségek, a szokásos 5-5,5 millió tonna betakarított gabona helyett csak 3,9 millió tonnás országos eredmény, a modern kor legalacsonyabb termésátlaga kukoricában 3,1 t/ha átlagos eredménnyel. Azt gondolhatnánk, hogy a 100 éve nem látott aszály fokozta az érdeklődést az aszálykárt is tartalmazó agrárbiztosítások iránt.

Baranyi Szabolcs, a Groupama Biztosító mezőgazdasági üzleti igazgatója szerint azonban a helyzet nem ennyire egyértelmű. Erősödnek azok a hangok, akik szerint ez a kérdés úgysem lesz újabb 100 évig aktuális. A többszörös Év Biztosítója-díjas Groupama Biztosító szakértője szerint ez azért rendkívül kockázatos megközelítés, mivel az elmúlt évek egyértelművé tették, „egyetlen dolog biztos az időjárás kapcsán, hogy bármi megtörténhet”. Ezért is fontos a tudatosság a témában.

„A Groupama Biztosítóhoz 2022-ben 2700 növénykár-bejelentés érkezett, ebből 1800 volt aszálykár-bejelentés. Természetesen nem csak az aszály okozott problémákat, a Dunántúlon például komoly jégesők is nehezítették a termelők dolgát. Az IKR Agrár esetében 251 növénykáresetet hozott az év, ebből 182-öt tett ki az aszálykár-bejelentés, ami azt jelenti, hogy több mint 500 millió forintos kártól óvtuk meg a biztosításokon keresztül a termelőket. Fontos kiemelni, hogy a 2022-es aszály nagysága, a velük járó károk még minket is megleptek biztosítói oldalon. Mindig abban reménykedtünk, hogy ha nem is fordul jobbra a helyzet, azért nem romlik tovább. Csak érkezik annyi eső, hogy megmeneküljön a kukorica, utána abban bíztunk, mindez a napraforgó estében lehet még valóság. Később mindössze abban bíztunk, hogy a katasztrófahelyzet nem terjeszkedik az Alföld felől a Dunántúl irányába. Mára mindenki tudja, a bizakodás alaptalan volt” – emlékszik vissza Baranyi Szabolcs.

Az üzletigazgató szerint mindennek az egyik fontos tanulsága, hogy nem lehet biztosítás nélkül gazdálkodni, önmagában pedig a termelők a Kárenyhítési alaptól sem várhatnak csodákat.

A Kárenyhítési rendszer egy felülről zárt kassza, addig képes állni a termelők veszteségeit, amíg kitartanak a befizetések. A mezőgazdasági biztosításoknál nincs ilyen, a cégek a pénzügyi tartalékok terhére addig kártalanítják a partnereket, amíg csak jogos igény beérkezik. A mezőgazdaságban kiemelten igaz, hogy a vállalkozóknak érdemes nagy múltú, stabil hátterű partnereket választaniuk. A Groupama Biztosító megoldásaival az IKR Agráron keresztül, akik cégünk legnagyobb ügyfele a mezőgazdaság terén, 2011 óta minden adott, hogy a vetéssel kikerült befektetéseket biztonságban tudják a gazdák. Az évek alatt megértettük, hogy az IKR Agrár számára a legfontosabb érték az integrációba vont partnereik sikere, így kiterjesztjük a velük együtt dolgozó gazdákra azt a megkülönböztetett figyelmet az ügyintézések során, ami a céget megilleti.

Gyakorlatilag minden termelő pontosan ugyanabban kiemelt ügyfélkezelésben részesül a szerződéskötések, kárrendezések terén, mintha magával az IKR Agrárral tárgyalnánk.”

Biztosítói oldalról a legszomorúbb tanulsága a helyzetnek az, hogy kiderült, az extrém aszály ritka előfordulása miatt a termelők nem ismerik az erre vonatkozó szabályozásokat.

Fontos, hogy ilyen téren minden információt megkapjanak és megismerjenek a gazdák. A Groupama Biztosító részéről ezért is igyekeztünk idejekorán számos cikket, interjút adni a témában, reméljük, egyre többekhez jut el, hogy mire kell figyelni.”

Mit kerüljön a gazda, ha nem szeretné kockáztatni a kártérítést egy piaci mezőgazdasági biztosításnál a szakértő szerint?

1., Ne próbáljunk meg spórolni a biztosításon, ugyanis aszálykár ellen csak az „A” típusú mezőgazdasági biztosítás véd!

Sokan nem tudják, de aszálykár-biztosítást csak az „A” típusú biztosítási csomagok tartalmaznak. Ezek 8 kockázatot fednek le: aszály, jég, vihar, őszi fagy, téli fagy, tavaszi fagy, felhőszakadás, mezőgazdasági árvíz. Hiába rendelkezett a termelő más típusú biztosítással, az aszálykár-bejelentéshez nem volt megfelelő. Az „A” típusú biztosítás díja elsőre lehet magasabbnak tűnik a többinél, de sosem szabad elfelejteni, erre a legmagasabb a díjtámogatás mértéke is! Az év végén a befizetés akár 70%-a visszajár, miközben egész évben biztonságban lehet a termés.

2., Ne várjuk ki a májust a biztosításkötéssel, mert a jogszabályi határidők miatt ez a kifizetések elvesztésével járhat!

A biztosítókat ugyanis kötik a szabályozások: a biztosításkötés után 5 napon belül nem fogadható be káresemény, illetve káresemény csak akkor fizethető ki, ha a megkötést követően az Országos Meteorológiai Szolgálat is visszajelzi, hogy saját fogalmaik szerint is aszály volt az adott területen legalább 30 egybefüggő napig! Nem beszélve arról, hogy a káreseményt az észleléstől számított 15 napon belük kötelező bejelenteni.

Volt gazda, aki egyik nap megkötötte a biztosítást, a másik nap már be is jelentette a kárigényt – ezt nem tudjuk elfogadni. Mások május végén kötöttek biztosítást és június 14-én már arattak – ez sem felel meg az előírásoknak. Ilyenkor sajnos nincs megoldás, meg van kötve a kezünk, jobb ezeket elkerülni. Fontos, hogy a gazdák tudják, hogy akik termeltetési szerződésben dolgoznak az IKR Agrárral, azoknak az integrátor köti meg a biztosítást, ami a vetés első napjától él. Nagy partnerként nekik kedvező csomagárakat biztosítunk, és semmilyen teendője nincs az aláíráson kívül a gazdának. Ilyenkor a szerződés azonnal él, a gazdálkodó pedig ráér a díjat utólag, akár terményben rendezni az IKR Agrárral.”

3., Sose felejtsük, a mezőgazdasági biztosítás csak a törvényekben meghatározott aszálykár esetén térít!

Mezőgazdasági biztosításoknál aszálykár-igénynél az OMSZ adatokat kell figyelembe. Kizárólag akkor jelenthető be kárigény, ha adott területen 30 egybefüggő napon át a csapadék mennyisége kevesebb, mint 10 mm, vagy a lehullott csapadékmennyisége nem éri el 25 mm-t, de az átlaghőmérséklet eközben folyamatosan 31 fok felett maradt.

Miért éri meg az IKR Agráron keresztül megkötni a növénybiztosítást a Groupama Biztosítónál?

Amennyiben a Groupama Biztosító szakértőjét kérdezzük, a válasz az, hogy itt biztosan jó ajánlatot kapnak – ami Baranyi Szabolcs szerint nem reklámfogás.

„A 4 nagy biztosító a piacon eltérő stratégiával áll a helyzethez. Szemben a máshol sokszor drasztikusnak beharangozott díjemelésekkel mi, amennyire lehet, próbáljuk tartani az árakat, az IKR Agrár partnereinek biztosan. Valamennyi plusz költséggel nálunk is kell számolni, de ez nagyságrendileg az infláció mértékéhez igazodik majd. Minimális díjemelés nálunk is lesz, nem tudjuk kivonni magunkat a hazai realitások alól. Azonban olyan léptékben tervezzük mindezt, amit a termelők is elfogadnak. A gazdálkodókat arra bíztatom, hogy hasonlítsák össze bátran az ajánlatokat, ár-érték arányban álljuk a versenyt.”

Agrárbiztosítási matematika: mennyi kártérítésre számíthatnak a termelők a pénzükért?

Aszálybiztosításnál sokszor feltett kérdés, hogy mit jelent az, hogy 50%-os terméskiesés felett fizet a biztosító. Szollingerné Böröcz Renáta, az IKR Agrár biztosítási szakértője szerint egy jó példa könnyen feloldja a dolgot „Tegyük fel, hogy őszi búzából egy gazdálkodó 8 t/ha termést várt a földjein, de az aszály miatt ez végül 3 t/ha lesz. A biztosítás akkor lép életbe, ha a 8 t/ha helyett kevesebb mint 4 t/ha lesz a termés. Ebben az esetben 1 kieső tonnát térít a biztosító hektáronként a gazdának. Az őszi vetések már mind a földben vannak, a gazdák ismerik a saját vetésstruktúráikat, kössék meg időben a biztosítást, ha kell korrigáljanak a tavaszi kultúrák vetésekor!” – fogalmaz a szakértő.

Szeretné minimalizálni az aszály jelentette kockázatokat gazdaságuk jövő évi munkájánál? Bízza terménye védelmét az IKR Agrárra, akár terményalapú finanszírozás részeként! www.ikragrar.hu/novenybiztositas

ASZÁLYKEZELÉS e-kiadvány a Magro.hu-tól

Kevés eső mellett is lehet eredményesen gazdálkodni, de ehhez változtatni kell! A következő aszályra már most készüljön fel! Ehhez összeállítottunk egy ingyenes e-kiadványt, amiben 24 cég mutatja be közérthető módon, hogy milyen technológiákat kell alkalmazni ahhoz, hogy Ön NE legyen vesztese az aszálynak.

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Amit a biztosításokról tudni kell – 4 pontban Éves szinten 130 milliárdos kár éri a gazdákat, mégis csupán a termőföldek 40%-a van biztosítva. Alábbi cikkünkben összefoglaltuk, mit kell tudni a me...
Évről-évre több agrárbiztosítási keretre van szüks... A mezőgazdasági biztosításokat támogató alap kerete az idén a megemelt összeg ellenére is kimerült, pedig a korábbi években mindig maradt benne pénz. ...
Többet veszíthet, mint amennyit spórol egy növényb... Még a jól tájékozott gazdáknak is bonyolult lehet az agrár biztosítások piaca. Hogy érdemes gondolkodni, ha be akarjuk biztosítani a terményünket? A M...
Növénybiztosítás? Online? Igen! Alighanem sokan felteszik ezt a kérdést magukban. Pedig nem ördögtől való, hogy ha egy tevékenység jól leírható számokkal, akkor azt előbb vagy utóbb ...
Ugyanaz a díjtámogatás, csak mégis más? Mindenki izgatottan várja, hogy mikor ölt végre végleges formát idén az a struktúra, ami a növénybiztosítások díjtámogatását hivatott szolgálni. Az ut...
Indul a jégszezon! Bár még nem vagyunk túl a tavaszi fagyveszélyen, máris halhattunk kósza híreket arról, hogy megjelentek az első jégfelhők. Nagy kárt ugyan még nem oko...