Esőzések rövidítik az idei kajsziszezont

Javában tart a kajsziszezon mind Európában, mind hazánkban. Olaszországban és Görögországban emelkedni fog a betakarított kajszi mennyisége, hazánkban viszont több dolog is hátráltatja a betakarítást.

Az EU tagországaiban átlagosan 68-70 ezer hektárról 680-700 ezer tonna kajszit takarítanak be évente. Az Europêch jelentése szerint az unió négy vezető kajszitermelő tagországában (Olaszország, Franciaország, Spanyolország, Görögország) várhatóan 17 százalékkal több, 572 ezer tonna kajszi terem 2017-ben, öszszehasonlítva a gyenge termésű 2016. évvel.

Olaszországban 20 százalékkal 241,7 ezer tonnára nőhet a betakarított kajszi mennyisége. Az elmúlt évben az olasz export (amely elsősorban május és június hónapokra koncentrálódik) 97 százaléka az EU-ba került, ezen belül a Németországba irányuló kivitel 42 százalékot tett ki. A harmadik országokba irányuló kivitel döntő hányada Svájcba került. Franciaországban a mezőgazdasági minisztérium júliusi 10-ei jelentésében 145,1 ezer tonna termést prognosztizált 2017-re, ami 28 százalékos növekedést jelentene a 2016. évihez, ugyanakkor 3 százalékos elmaradást a 2012–2016. évek átlagához viszonyítva.

Görögországban az idén 41 százalékos bővülést, 77 ezer tonna kajszi betakarítását vetítették előre a szakértők. Spanyolországban a kajszi termése 17 százalékkal 102 ezer tonnára csökkenhet 2017-ben. Ez a mennyiség 13 százalékkal lenne több, mint a 2011–2015. évek átlaga.

A heves esőzések nem kedveztek a magyar kajszi termésmennyiségének
A heves esőzések nem kedveztek a magyar kajszi termésmennyiségének

 

Az EU belső piacán a legnagyobb frisskajszi-exportőr Spanyolország és Franciaország, a legnagyobb frisskajszi-importőr Németország. Az unió frisskajszi-külkereskedelmi egyenlege pozitív. A kivitel 30 százalékkal 12,3 ezer tonnára csökkent, míg a behozatal 39 százalékkal 9,2 ezer tonnára nőtt 2016-ban az egy esztendővel korábbihoz képest. Oroszország a világ második legnagyobb kajsziimportőre volt 2016-ban, ugyanakkor az embargó miatt ez a piac nem érhető el közvetlenül sem az unió, sem Törökország számára. Így Oroszország fő beszállítója Üzbegisztán lett 2016-ban.

A közösség harmadik országokból történő behozatala sem mennyiségben (8 ezer tonna körül), sem arányát tekintve nem számottevő. Törökországból 43 százalékkal 5,6 ezer tonnára, a Dél-afrikai Köztársaságból 28 százalékkal 1,8 ezer tonnára nőtt a behozatal 2016-ban.

Az Európai Bizottság adatai szerint a kajszi nettó termelői ára lényegesen alacsonyabb (93 eurócent/kilogramm) volt 2017 júniusában, mint az előző esztendő azonos időszakában. A kajszi nettó termelői ára Olaszországban volt a legalacsonyabb (64 eurócent/kilogramm) és Franciaországban a legmagasabb (1,49 euró/kilogramm).

Magyarországon a kajszi termése 10–27 ezer tonna között mozgott az elmúlt öt évben. A kajszi a kiemelt nemzeti értéktárban szereplő gyümölcs, emellett uniós földrajzi védelemmel is rendelkezik. A kajszi idei szezonja korábban kezdődött és vélhetően hamarabb fejeződik be a szokásosnál. Ehhez hozzájárul, hogy a hosszas nyári forróság után az elmúlt hetek erős esőzései, viharai országszerte jelentős károkat okoztak. Emellett a fitoplazma betegség miatti fapusztulás is gondot okozott a kajszibarack-ültetvényeken.

Magyarország nettó exportőr a friss kajszi tekintetében, a fő felvevőpiacok Ausztria és Németország voltak az elmúlt években. Az idei év első négy hónapjában a kajszi behozatala 94,8 tonnáról 4,5 tonnára esett az egy esztendővel korábbihoz képest.

A Budapesti Nagybani Piac kínálatában a belföldi szezont megelőző hetekben olaszországi és spanyolországi kajszi szerepelt. Az importkajszit a 18. héten történő piacra lépésekor magas (1650 forint/kilogramm) áron kínálták és még jelen van a kínálatban, szemben az előző évvel, amikor a 25. héttől már a belföldi termék kiszorította az importot. A belföldi kajszi a 23. héten jelent meg a piacon 750 forint/kilogramm termelői áron, és a termelői ára közel hasonló (514 forint/kilogramm) a 23–28. héten az elmúlt év azonos időszakának átlagárához viszonyítva.

A budapesti fogyasztói piacokon a 24. héten 550-700 forint/kilogramm áron jelent meg a magyarországi kajszi, amelynek ára a kínálat bővülésével a 28. hétre 400 forint/kilogrammra mérséklődött. A megfigyelt üzletláncokban a spanyolországi és az olaszországi kajszi a 22. héttől folyamatosan kapható. A hazai termék a 24. héten jelent meg 999 forint/kilogramm áron.

A németországi és a bécsi nagybani piacokon is értékesítettek Magyarországról származó kajszit. Németország nagybani piacain a belföldi kajszit 3,95 euró/kilogramm, a spanyolországit 1,7 euró/kilogramm, a törökországit 2,93 euró/kilogramm, az olaszországit 1,5 euró/kilogramm, a franciaországit 1,5-2,1 euró/kilogramm, a magyarországit 1,36 euró/kilogramm áron kínálták 2016 28. hetén. A bécsi nagybani piacon a magyarországi kajszit 1,2-3 euró/kilogramm, az olaszországit 1-2 euró/kilogramm, a spanyolországit 1,2 euró/kilogramm, a franciát 1,3-2,5 euró/kilogramm, az ausztriait 2 euró/kilogramm közötti áron értékesítették a 28. héten.

Forrás: AKI

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Próbatermesztésre ajánlott kajszibarack fajták Termesztett már sárgabarackot? Ha még nem, de gondolkodik a dolgon, ajánljuk figyelmébe az alábbi, próbatermesztésre ajánlott fajtákat. Várható érési ...
Hosszú folyamat lehet a magyar kajszi megmentése Komoly veszélybe került a magyar kajszitermesztés egy szakmai fórumon elhangzottak szerint, ugyanis a hazai össztermés 10 százalékáért felelős gönci t...
Átlagosan indult a kajsziszezon – meddig eshetnek ... A meleg időjárás megtette hatását, sorra kezdenek érni a finomabbnál finomabb gyümölcsök. Jelenleg a kajszibarack érik intenzíven, a nagybani piacokon...
A Selyemúton érkezett gyümölcs A kajszibarack Kínából származik, a hatalmas kiterjedésű ország 38-40. szélességi fokon fekvő övezetéből. Első nagy termőtája azonban Örményországban ...
A kajszibarackfajták, amiket messzire kell kerülni... Aki kajszibarackfajták termesztésére adja a fejét, könnyen eltéved a fajták útvesztőjében. Számtalan fajta van köztermesztésben, de nem mindegyiket ér...
Elárasztja a magyar gyümölcs a piacot Az eper, a meggy és a cseresznye után már a magyar kajszi is megtalálható a hazai piacokon. Utóbbi termesztése ugyan nem zajlik kiemelkedően nagy terü...