Egyedi megvalósítás a szalagos vetés megoldásánál

Egyre nagyobb figyelmet kap a precíziós mezőgazdaság területén egy újszerű megközelítés – a cellulózszálas szalagos vetés. Ez a szalagvetésként is ismert módszer nagyobb egyenletességet, biztosabb kelést és a vegyszerekre való kisebb igénybevételt ígér. Jelenleg Hollandiában kísérleti jelleggel alkalmazzák, és a kezdeti eredmények ígéretesek, főleg a különleges, finom vetésű növények esetében.

Erik Reijnierse, a Wageningeni Egyetem kutatója jelentős lehetőségeket lát a szalagos vetési technikában,. A talajtípustól függetlenül, legyen az agyag vagy homok, Reijnierse vizsgálja a szalagos vetés életképességét. A kutatást a holland S&dB startup céggel együttműködve végzi.

A szalagos vetés során egy vetőszalagot helyeznek a talajba egy speciális ültetőgép segítségével. A vetőmagokat a szalag egyik oldalára gyárilag előre rögzítik
A szalagos vetés során egy vetőszalagot helyeznek a talajba egy speciális ültetőgép segítségével. A vetőmagokat a szalag egyik oldalára gyárilag előre rögzítik (Forrás: futurefarming.com)

A hagymától a paszternákig: a szalagos vetés sokoldalúsága

A szalagos vetés során egy vetőszalagot helyeznek a talajba egy speciális ültetőgép segítségével. A vetőmagokat a szalag egyik oldalára gyárilag előre rögzítik. Reijnierse különböző, erre a módszerre alkalmas növényeket javasol, többek között cikóriát, mogyoróhagymát, póréhagymát, hagymát, paszternákot és más finom magvú zöldségeket vagy virágokat. Ezek a növények, amelyek a csírázási időszakban különösen sérülékenyek, ha nem biztosított az optimális nedvesség, a szalagos vetés előnyeit élvezhetik.

Visszalépések enyhítése a gyomirtásban

A szalagvetés a gyomszabályozással kapcsolatos kihívásokat is megoldja. A gyomirtás során fellépő egyenetlenségek komoly hatással lehetnek a kisebb növényekre. Ez fokozott gyomkonkurenciához és a kétleveles gyomnövények elleni védekezés hatékonyságának csökkenéséhez vezet. Az olyan vállalatok, mint a Sensus, élénken érdeklődnek e technika gyomszabályozáshoz való hozzájárulása iránt.

Faipari rostszalag: egyedülálló megközelítés

Az S&dB vetőmagszalag egyedisége a „nem szőtt” cellulózszálakból készült hordozóanyag használatában rejlik. A hagyományos vetőszalagokkal ellentétben, amelyeknél a vetőmagok két papírréteg közé vannak szorítva, az S&dB innovációjában a vetőmagok az egyik oldalra vannak rögzítve. A szalagot két kerék vagy tárcsa pontosan, függőlegesen helyezi a talajba, így biztosítva a magok pontos elhelyezését. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy a nedvesség kapilláris úton jusson el a magokhoz, elősegítve az egyenletes csírázást.

 A szalagos vetés célja az egyenletesebb termék előállítása. Két sor sárgarépa egy kísérleti területen. A sorok közötti távolság: 5 centiméter.

Új lehetőségek felszabadítása

A szalagvetés lehetővé teszi a rendkívül sekély magágykészítést, minimálisra csökkentve a nedvességveszteséget. A talajba fektetve a vetőszalag automatikusan kitekeredik. A gép nem mellékhajtású (PTO). A további fejlesztések közé tartozhat a vetőszalag filmrétegének bevonása adalékanyagokkal, amelyek lehetővé teszik a természetes eredetű műtrágyák vagy növényvédő szerek szállítását. Ez a célzott megközelítés biztosítja a precíz kijuttatást.

A koncepció bizonyítása és azon túl

Erik Reijnierse hangsúlyozza, hogy a folyamatban lévő értékelés célja a rendszer megvalósíthatóságának meghatározása – a koncepció bizonyítása. Ez az értékelés nemcsak a rendszer technikai szempontjait foglalja magában, hanem a vetőszalagok előzetes megrendelésével, a vetési távolság megrendeléskor történő rögzítésével és az átfogó üzleti esettel kapcsolatos logisztikai kihívásokat is. Ez utóbbi magában foglalja a vetőszalagok költségeinek összehasonlítását az olyan lehetséges előnyökkel, mint az egyenletesebb termés, a terméshozam növekedése vagy a korábbi betakarítás.

A fenntarthatóságnak ára van

Gerard Otten, az S&dB alapítója és műszaki szakértője egyelőre nem részletezi a szalagos vetés konkrét megtérülését, a rendszer folyamatos fejlesztésére hivatkozva. A rendszer költségei egyértelműek, de piaci pozícionálása értékalapú. A Sensus és a Groot & Slot vetőmagcégekkel folyamatban vannak a tárgyalások, hogy feltárják a lehetséges alkalmazásokat olyan növényekben, mint a cikória és a mogyoróhagyma.

A hangsúly továbbra is a terméshozam növelésével, a fenntarthatósággal, a korai vetési lehetőségekkel és a gyomirtás csökkentésével összehangolt értékteremtésre összpontosít. Bár a konkrét hozamokat jelenleg nem hozzák nyilvánosságra, a hangsúly minden bizonnyal a gazdálkodó általános hasznán van.

(Forrás: futurefarming.com)  

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Kezdődhet a vetőmag vadászat! Áruházlánc vagy gazdabolt? Lassan mindenhol előkerülnek a vetőmagos zacskókkal teli polcok, ugyanis (bár még tart a tél), közeledik a palántanevelési ...
Több vetőmagtételt is megsemmisítettek az utóbbi h... Fokozott figyelmet kapnak idén a csemege- és a pattogatni való kukorica vetőmagok a piacon. Több mint 130 vizsgálatot követően már 7 tétel megsemmisít...
Nyerjen LG Arsenal őszi káposztarepce vetőmagot!... Az őszi vetés ideje lassan elérkezik, amely sok energiát igényel a gazdáktól, ráadásul jelentős pénzbefektetéssel is jár a vetőmagok beszerzése. A jó ...
Államilag kitüntetett vetőmagot nyerhet a Magro ny... Vetőmag vásárláskor a legfontosabb szempontok közé tartozik, hogy az adott fajta megfelelő termő-és alkalmazkodóképességgel, magas termésbiztonsággal,...
Tájékoztató árat adtak ki az őszi kalászos vetőmag... A Vetőmag Szövetség sajtóközleménye szerint 89.600 forintban állapították meg az őszi kalászos vetőmagok tonnánkénti árát. Az ár nem fix, csupán segít...
NYERJEN őszi káposztarepce vetőmagot, és takarítso... Szeptember 5. éjfélig tart játékunk, melyben káposztarepce vetőmagot nyerhet a Limagrain Kft. jóvoltából az, aki feliratkozik hírlevelünkre! A játékba...