A Biztosítási Világnap alkalmából…

Több tíz éves múltra tekint vissza a nap, amikor a biztosítások gazdaságstabilizáló szerepére próbálják felhívni a figyelmet szeptember 20-án. A következőkben az agrárkockázatok kezelésének főbb problémáiról és a rá adható pénzügyi válaszokról lesz szó az Agrisk.hu eszközével.

Azt mindenki tudja, hogy a növénytermesztés az időjárásnak legjobban kitett ágazat, s manapság a klímaváltozás okán is egyre gyakrabban alakulnak ki extrém időjárási körülmények, ha csak arra gondolunk, hogy hány hőségnap volt az idén.

Azt már kevesen tudják, hogy éves szinten 100-150 Mrd Ft kár keletkezik termesztett növényeinkben különböző káresemények következményeként. Ez azt jelenti, hogy körülbelül 20-30 ezer Ft kár keletkezik átlagosan minden egyes hektár megművelt területen, azonban nem ez a legnagyobb probléma, hanem a károk egyenlőtlen eloszlása. Valakit évekig nem ér kár, valaki pedig egy csapásra elveszíti, amiért évekig dolgozott.

Valaki egy csapásra elveszíti mindenét, amiért évekig dolgozott.
Valaki egy csapásra elveszíti mindenét, amiért évekig dolgozott.

 

Arra is kevesen gondolnak, hogy az időjárási kockázatok nagy részét ki lehet zárni a termelésből, hiszen jelenleg a megművelt területek csupán 40-45%-ára kötnek növénybiztosítást. De ennek az alulbiztosítottságnak megvannak a gyökerei. Az információhiány és a biztosítói szolgáltatásba vetett bizalom alapvető probléma, melynek okozója a sok esetben szubjektív kárszakértői kármegállapítás. Nagy probléma továbbá, hogy az állam viszonylag későn ismerte fel a kárenyhítési rendszer öngondoskodás irányába történő terelésének szükségszerűségét. Míg korábban ad-hoc kifizetésekkel oldották meg a gazdák kártalanítását, elősegítve a „majd kihúz a bajból az állam” típusú gondolkodást, addig 2012-től átvette ezt a szerepet a kétpilléres kárenyhítési rendszer, melynek első pillére a kárenyhítési alapból szerezhető kártérítés, második pillére pedig egy önkéntes és piaci alapon működő növénybiztosítás, melynek széles körű elterjedését évről-évre közel 3 Mrd Ft vissza nem térítendő támogatással segíti az állam.

El kell oszlatni azt a tévhitet, hogy a biztosításnak mindenáron meg kell térülnie. A biztosításnak nem a jövedelempótlás, hanem a jövedelemingadozás mérséklése az alapvető funkciója. Mint ahogy a hitel után is kamatot fizetünk, hogy használhassuk a pénzt, a biztosítás esetében pedig azért fizetünk, hogy ha már van pénzünk, akkor azt ne veszítsük el, főleg ha még vissza is kell fizetnünk a banknak. Márpedig ez a megközelítés életmentő lehet bizonyos esetekben.

Jelenleg a megművelt területek csupán 40-45%-ára kötnek növénybiztosítást
Jelenleg a megművelt területek csupán 40-45%-ára kötnek növénybiztosítást

 

Az Agrisk (agrisk.hu) gazdálkodóknak szóló biztosítási portál azzal a céllal jött létre, hogy a korábban említett problémákra válaszokat adjon, és felhasználóbarát módon mutassa be a piacon található növénybiztosítások különböző verzióit és lehetővé tegye az összehasonlításukat, megkötésüket. Ezt az alapvető igényt egyedi megközelítéssel próbálja kielégíteni, vagyis a következőképpen. Vegyük először az alapproblémát, a kockázatot. Mérjük fel a kár valószínűségét, azt számszerűsítsük, majd adjuk meg válaszként a megfelelő biztosítói szolgáltatást úgy, hogy közben összehasonlítottuk a különböző konstrukciókért fizetendő díjakat. Cél, hogy az a termelő, aki megtalálta a neki megfelelő verziót, az gyorsan meg is köthesse online, hiszen viszonylag rövid idő áll rendelkezésre ezeknek a biztosításoknak a megkötésére.

A portál egyedisége abban rejlik, hogy ár-érték arányú megközelítést alkalmaz, megmondja azt is, hogy mennyit fizetnek a biztosítók ugyanazon káresemény kapcsán, mennyi állami támogatás várható a díj után illetve egy mutatóban értékeli a konstrukciókat, segítve a gazda döntését.

Az Agrisk-en 170 féle növényt lehet biztosítani 9 különböző kárfajtára, többféle biztosítási csomagban és jelenleg a piacon növénybiztosítást kínáló 4 biztosító összehasonlításában.

A felület szakmai hátterét családunk közel 50 éves agrárbiztosítási tapasztalata biztosítja, melyet az online világon kívül is nap, mint nap fejlesztünk a partnereinknek történő tanácsadás során. Tulajdonképpen 3 generációs biztosítós dinasztia vagyunk, már nagyapám is foglalkozott biztosításkötéssel a múlt század közepén. Nem véletlen a pénzügyi termékek iránti kötődésem, melyet innovatív gondolkodással ötvözve és felhasználva az internet nagyszerű lehetőségeit tovább kamatoztatok független alkuszcégként az ügyfelek minél professzionálisabb kiszolgálására.

Szerző: Surmann Árpád agrisk.hu portálvezető, agrárbiztosítási szakértő

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Mindenki az őszi munkákkal van elfoglalva A belvíz miatt csúsznak az őszi munkák; több mint 2000 kárbejelentés érkezett; 9 millió tonna kukoricánál is többet takaríthatunk be; már javában zajl...
Évről-évre több agrárbiztosítási keretre van szüks... A mezőgazdasági biztosításokat támogató alap kerete az idén a megemelt összeg ellenére is kimerült, pedig a korábbi években mindig maradt benne pénz. ...
Surmann Árpád Surmann Árpád Okleveles agrármérnök, agrárbiztosítási szakértő, az Első Agrárbiztosítási Portál Kft. alapítója, az első online agrárbiztosí...
Többet veszíthet, mint amennyit spórol egy növényb... Még a jól tájékozott gazdáknak is bonyolult lehet az agrár biztosítások piaca. Hogy érdemes gondolkodni, ha be akarjuk biztosítani a terményünket? A M...
Növénybiztosítás? Online? Igen! Alighanem sokan felteszik ezt a kérdést magukban. Pedig nem ördögtől való, hogy ha egy tevékenység jól leírható számokkal, akkor azt előbb vagy utóbb ...
Ugyanaz a díjtámogatás, csak mégis más? Mindenki izgatottan várja, hogy mikor ölt végre végleges formát idén az a struktúra, ami a növénybiztosítások díjtámogatását hivatott szolgálni. Az ut...