Bizakodó agrárcégek és földvásárlási láz

Nőtt a bizalom a kis- és középvállalkozások körében, tovább épülő nemzetközi kapcsolatok, létfontosságú mezőgazdasági szereplők előtérben, mindenki földet akar. A részletekért olvassa el heti agrárhír-összefoglalónkat!

Bizalom van az agrár szektorban
Bizalom van az agrár szektorban

Az utóbbi évek legjobb bizalmi indexét mérte egy pénzintézet, mely kutatásban 500 magyar vállalat vett részt – olvasható a Haszon Agrár hírlevelében.

A felmérésben a legpozitívabbak a mezőgazdaságban tevékenykedő cégek voltak – a jó eredmény többek között a megnövekedett agrárpályázatok számának köszönhető. Ezen kívül nagyobb a bizalom a vevők felé is.

Jelentősen javult a magyar-orosz agrárkapcsolat az elmúlt években, 2013-ban a január-szeptemberi időszakban 28%-kal volt nagyobb az agrárkivitelünk, mint egy évvel ezelőtt ilyenkor és ez akár még tovább javulhat, például az élő állat kivitellel. Magyar kiállítók idén is részt vesznek a februári Prodexpo-n, és az őszi Arany Ősz nevű élelmiszeripari kiállításon. Azerbajdzsánba is nőtt a magyar export, nagy mennyiségű szarvasmarhát, tenyészbikát, szalámit vittünk ki, de tovább bővülhet a termékek sora a mézzel, és sajttermékekkel – az azeriek pedig gránátalmát importálnak hazánkba.

Egy baromfihúsüzem létfontosságú elem lehet
Egy baromfihúsüzem létfontosságú elem lehet

2014. január 1-jétől kell meghatározni a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban a létfontosságú létesítmények körét a:

  • növényi genetikai erőforrás-megőrzéssel,
  • állati oltóanyag előállítással,
  • élelmiszer-előállítással, élelmiszer-elosztással foglalkozó cégek esetében.

Elsősorban a vállalkozások kezdeményezik, de a NÉBIH is bekapcsolódik a gyorsabb ügyintézés érdekében. A kijelölt vállalkozásoknak 2015. január 1-től biztonsági összekötő személyeket kell foglalkoztatniuk.

Létfontosságú elem lehet például egy baromfihús-üzem, mely naponta 150 tonnányi húskészítményt állít elő, vagy olyan génbankok, melyek legalább 1000 megőrzött növényi tétellel rendelkeznek.

Fellendült a földpiac
Fellendült a földpiac

Dübörög a földpiac, 2013. végén minden eddiginél több adásvételi ügyletet bonyolítottak le, viszont sokan nem tartják be a földhasználatot érintő megújult jogszabályokat. Így például: a haszonbérleti szerződést és az arra tett elfogadó nyilatkozatot közokiratba, vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba kell foglalni. Nyilatkozni kell arról, hogy azért kívánnak földet bérelni, mert azon saját maguk gazdálkodnak, illetve megfelelnek a földművelésre vagy a mezőgazdasági termelő szervezetre vonatkozó követelményeknek, a birtokukban lévő termelőföld nagysága pedig nem haladja meg az 1200 hektárt.

A szerződéscsomagot ilyen formában kell a földhivatalhoz benyújtani, ám az átmeneti időszakban (április 30-ig, utána már létrehoznak egy országos adatbázist) a szerződéskötéshez nincs szükség hatósági jóváhagyásra – a szabálytalanságok azonban utólag büntethetők.

Emellett felmerült a héten az is, hogy Magyarország földet vásárolna Romániában, melyet szinte azonnal meg is cáfoltak keleti szomszédaink. Az viszont tény, hogy 2014. január 1-jén lejárt a külföldi magánszemélyek romániai földvásárlásának 7 éves tilalma, amelyről 2007-es csatlakozásakor állapodott meg Románia az Európai Unióval. Mivel az elővásárlási jog kiterjesztésére alapuló új jogszabály még nem lépett hatályba, jelenleg a külföldi magánszemélyek korlátozás nélkül vásárolhatnak mezőgazdasági területet Romániában.

Január 31-én véget ér a Földet a gazdáknak program, melynek keretében 250.000 hektárnyi földterületre lehetett pályázni, és becslések szerint 6000 gazda osztozkodik majd rajta. De idén folytatódik a támogatások sora, agrár- és vidékfejlesztésre 2014-ben 725 milliárd forint jut hazai és uniós forrásból összesen. Az elhúzódó brüsszeli döntéshozás végett az idei év átmeneti lesz, tehát a támogatások mértéke továbbra is 227 euró/ha lesz a SAPS területalapú támogatások esetében. 1,26 millió euró jut a rizstermelőknek, 43,4 millió euró a tejtermelőknek, és közel ennyi a kérődző-szerkezetátalakítási program résztvevőinek, 8,65 millió euró a zöldség-gyümölcs-szerkezetátalakításra, 41 millió euró a cukortermelőknek, zöldség-gyümölcs termelőknek 4,7 millió euró, állatjóléti támogatásra 49,2 milliárd forint. Támogatják a termelő rendszert, a fiatal gazdákat, zöldítésre is jut majd, és több pályázati lehetőség kiírása került előtérbe.

Agrárhír-összefoglalónk az MTI hírei nyomán készült.

Share Button