A klasszikus zene hatása a brojlerek stresszére

A nagy állománysűrűség az egyik olyan tényező, amely könnyen oxidatív stresszt és gyulladásos reakciót válthat ki a brojlercsirkéknél. A legújabb kutatások szerint a klasszikus zene segíthet leküzdeni bizonyos negatív egészségügyi és jóléti jellemzőket, amelyek a brojlerek nagy sűrűségben történő elhelyezésével kapcsolatosak.

A legújabb kutatások szerint a klasszikus zene segíthet leküzdeni bizonyos negatív egészségügyi és jóléti jellemzőket, amelyek a brojlerek nagy sűrűségben történő elhelyezésével kapcsolatosak.
A legújabb kutatások szerint a klasszikus zene segíthet leküzdeni bizonyos negatív egészségügyi és jóléti jellemzőket, amelyek a brojlerek nagy sűrűségben történő elhelyezésével kapcsolatosak. (Fotó: Pixabay)

Enyhítheti-e a stresszt a klasszikus zene?

Korábban a zeneterápiát javasolták az állatok stresszoldásának elősegítésére, de nem volt világos, hogy a klasszikus zene enyhítheti-e a stresszt a nagy sűrűségű brojlerek esetében.

A kínai Baoding-i Hebei Mezőgazdasági Egyetem kutatói tehát a klasszikus zene hatását vizsgálták a brojlerek növekedési teljesítményére, stresszszintjére, antioxidáns indexére, immunfunkciójára és húsminőségére különböző állománysűrűség mellett.

Összesen 540, hasonló testtömegű napos brojlert véletlenszerűen 6 kezelési csoportra osztottak, csoportonként 6 ismétléssel, amely 2 etetési környezetet (klasszikus zenével vagy anélkül) és 3 állománysűrűséget (15,5, 17,9 és 20,3 madár/négyzetméter) tartalmazott, ezzel 2 x 3 faktoros elrendezést készítve.

A zene hatása

Az eredmények azt mutatták, hogy:

  • Az állománysűrűség növekedése csökkentette az átlagos napi takarmányfelvételt és az átlagos napi gyarapodást.
  • Az állománysűrűség növelésével nőtt a brojlerek takarmány-nyereség aránya és mortalitása.
  • A megnövekedett sűrűség a szérum kortikoszteron és adrenokortikotrop hormon szintjének emelkedését eredményezte.
  • Az állománysűrűség növelése csökkentette a lép- és bursális indexeket, a szérum immunglobulin A, immunglobulin G és immunglobulin M szintjét.
  • Az állománysűrűség növelése megemelkedett a szérum malondialdehid szintje és csökkent a kataláz, szuperoxid-diszmutáz és glutation-peroxidáz aktivitása.
  • Az állománysűrűség növelése csökkentette a szérum összfehérje szintjét, és megemelkedett az összkoleszterin- és glükózszintet.

Eközben a klasszikus zene megjelenése a brojlereknél megnövelte az ADG-t, és csökkentette az F/G-t, valamint a szérum kortikoszteron-, adrenokortikotrop hormon- és glükóztartalmát. Emellett a Fabricius index bursa, a szérum immunglobulin A és immunglobulin G tartalma, valamint a mellizom a24h értéke nőtt a zeneterápia során.

A tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a nagy állománysűrűség (20,3 madár/négyzetméter) rontotta a brojlerek növekedési teljesítményét és egészségét, de a komolyzenei inger bizonyos mértékig enyhítette a negatív hatásokat.

(Forrás: poultryworld.net)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Talajkímélő és takarékos min-till technológiák... Az elmúlt egy-két évtized felgyorsult klímaváltozása, illetve a nagy időjárási extremitások miatt változtatásra van szükség a talajművelésben, mert a...
Gyökérfejlődéssel az aszály ellen A tavaly bekövetkezett szárazság sokkolta a növénytermesztéssel foglalkozó szakembereket. Soha nem láttunk még ilyen aszályt, mint 2022-ben. Aki látt...
Hogyan kezeljük a növényi stresszt? Ahogy a klasszikus mondás tartja, a gazdálkodóknak négy fő ellensége van: a tavasz, a nyár, az ősz és a tél. Mint minden mondásban, ebben is sok igaz...
Vita a növénykondicionáló szerek használatáról az ... Az Agrár-ökológia Program első évében rögtön problémát okozott a növénykondicionáló szerek használatából adódó félreértések, szabályozások értelmezés...
Öntözés-kiút az aszályból Az eddigi időjárás „kegyes” volt a gazdálkodáshoz, egészen 2022-ig. A 2022-es év azonban rengeteg gazdát ráébresztett, hogy az elkövetkező években a...
Stresszoldás napraforgónak, kukoricának és Önnek i... 2022-ben a tavaszi vetésű növényeknek bőven kijutott a különböző stressz-tényezőkből, elsősorban az aszály okozott óriási gondokat. 2023-ban eddig eg...