A horgászok segítségére is szükség van a törpeharcsa-ivadékfelhők gyérítéséhez

Egyre több helyen jelennek meg a Balatonban, és más hazai vízterületeken is a törpeharcsa-ivadékfelhők, amelyek kiemeléséhez adott tanácsokat a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHNp Zrt.) horgászati ágazatvezetője, Nagy Gábor. A törpeharcsa-ivadékfelhők kiemeléséhez a legideálisabb a sűrű szövésű, úgynevezett versenyszák, lehetőleg minél hosszabb nyéllel. A szakember az Országos Horgászrend (OHR) 25. pontjára hivatkozva nyilvánította a bemutatott módszert szabályosnak.

A Pecaverzum írta meg, hogy a társaság halőrei 2023. július 11-én 34 darab törpeharcsa-ivadékfelhőt emeltek ki a Balaton két befolyójából. Már az erről megjelent beszámolóban is kérték a horgászokat, hogy segítsék a halőrök munkáját.

Egyre több helyen jelennek meg a Balatonban, és más hazai vízterületeken is a törpeharcsa-ivadékfelhők, amelyek kiemeléséhez adott tanácsokat a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. horgászati ágazatvezetője, Nagy Gábor - Fotó: BHNp Zrt.
Egyre több helyen jelennek meg a Balatonban, és más hazai vízterületeken is a törpeharcsa-ivadékfelhők, amelyek kiemeléséhez adott tanácsokat a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. horgászati ágazatvezetője, Nagy Gábor – Fotó: BHNp Zrt.

Tanácsok és javaslatok

„A néhány centis ivadékot egy gyors mozdulattal könnyen kimeríthetjük, és buzdítunk is erre minden kedves horgásztársunkat!” – írták.

A témában most a BHNp Zrt. horgászati ágazatvezetője adott újabb tanácsokat a Facebookon megjelent videóban. 

„Fogásunk eredményét nagyban meghatározza a merítő szák típusa. Az anyag mindenképpen valami apró szövésű legyen” – mondta Nagy Gábor, aki egy hat milliméteres „lukbőségű”, damilos merítőt tartott a kezében.

‼️Kedves Horgásztárs‼️ Segítenél a törpeharcsa gyérítésben? Mutatjuk, hogyan csináld! ⬇️⬇️⬇️ | By Balatoni Hal | Facebook

‼️Kedves Horgásztárs‼️ Segítenél a törpeharcsa gyérítésben? Mutatjuk, hogyan csináld! ⬇️⬇️⬇️

Elmondta, ő azért szereti azt, mert nagyon gyorsan lehet húzni a víz alatt. „Azonban, amikor még igen zsenge méretű a törpeharcsa – értem ez alatt a körülbelül 1 centiméteres méretet –, akkor ezen a halón még át is tudnak potyogni” – magyarázta. 

Szerinte ilyen esetben tehát jobb lehet egy szövetes anyag, amelynek csak 1-2 milliméteres a lukbősége. 

A szabályoknak is megfelel a módszer

A damilos szák tehát akkor működik a legjobban, ha törpeharcsák már elérik a 3 centiméteres testhosszt, mert akkor már sokkal fürgébben mozognak, és fontos a szák gyorsasága a víz alatt.

Nagy Gábor az Országos Horgászrend (OHR) 25. pontjára hivatkozva nyilvánította a bemutatott módszert szabályosnak. 

„25. A horgászkészségek mellett – ha a halgazdálkodási hasznosító másképp nem rendelkezik – az egyesületi tagsággal rendelkező horgász alkalmilag 1 db, maximum 1 m2 felületű csalihalfogó emelőhálót vagy – szintén emeléses technikával használt – merítőszákot is használhat, kizárólag számára a horgászathoz szükséges, 15 cm-nél nem nagyobb – kifogható státuszú – csalihalak gyűjtésére. Ha a csalihal-gyűjtés közben véletlenszerűen idegenhonos inváziós hal kerül a hálóba, az a horgászvízbe vissza már nem helyezhető” – olvasható az OHR 25. pontjában. 

Kitért arra is, hogy a törpeharcsa-gyérítéshez használnak varsát, elektromos halászgépet és dobóhálót is.

A horgászati ágazatvezető a kifogott törpeharcsák elhelyezésével kapcsolatban azt ajánlotta, hogy „tegyük ugyanoda, ahová a halbelet szoktuk” pucolásnál.

„Ha valakinek erre még sem lenne bejártatott helye, és jelentősebb mennyiségről van szó, akkor tegyétek bele egy kukás zsákba, csomózzátok be, és hagyjátok ott a kikötőben vagy a strandon, jelezzétek ezt mindenképpen az ügyfélszolgálatunkon vagy a halőri bejelentő SMS-számon, és kollégáink el fogják szállítani a döghallal együtt” – tanácsolta Nagy Gábor. 

„Fogjatok jó sok törpeharcsát!” – tette hozzá.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Európa legnagyobbja lett a Budapesti Halfesztivál... Területét és kiállítószámát tekintve Európa legnagyobb halas rendezvényévé nőtte ki magát a Budapesti Halfesztivál, amelynek ebben az évben a Vajdahun...
Indul a szezon, sokan költöznek a Balatonba az idé... Visszavonhatatlanul közeledik a tavasz. A Balatonon már a pontytelepítés is megkezdődött a horgászok nagy örömére. A következő napokban 25-30 tonnányi...
Rettegnek a pontyok, idén elmarad a tilalom A tavalyi gyakorlat szerint idén sem lesz horgászati tilalom a Balatonon, így retteghetnek a pontyok. Ellenben a Kis-Balatonon és a két nagy balatoni ...
68-féle gyógyszermaradvány bárhol megtalálható a B... Évente többször is vizsgálják a Balaton vizét a limnológiai intézet munkatársai. Az édesvizekkel, mint komplex – fizikai, kémiai és biológiai komponen...
A vaddisznók már a kutyákat és a turistákat terror... A Balaton térségében több helyen is tarthatatlan helyzet alakult ki a vadak elszaporodása miatt, ezért a Balatoni Szövetség (BSZ) kezdeményezi, hogy a...
A magyar horgászok rémálma lett a törpeharcsa A törpeharcsa elképesztő szaporaságával és falánkságával nemcsak az őshonos fajokra, hanem önmagára is veszélyt jelent majd. Falánkságával a magyar ho...