A bedőlések éve lehet a 2024 a mezőgazdaságban

Sok gazda aggódik az idei szezon és általában a vállalkozása létezése miatt is. Két nehéz év után félő, 2024-ben jön a nagy visszaesés a mezőgazdaságban. Egyre többen döntenek úgy, hogy befejezik a gazdálkodást. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a mező- és erdőgazdaságban, valamint a halászatban a 2021-es 71 158-ről 2022-re 2654 darabbal, 68 504 darabra csökkent a működő agrárvállalkozások száma. A KSH adatai szerint a regisztrált agrárvállalkozások közül a legnagyobb számban az egyéni vállalkozók fejezték be a tevékenységet (-1261 fő), így a számuk novemberre 18 834-ra fogyott.

Eközben a társas vállalkozások száma mindössze 32-vel, 13 067-re csökkent. Ez beleillik a másfél évtizedes trendbe, mert 2007-2020 között 31 százalékkal szűkült a gazdaságok mezőnye. Elsősorban az állattartó üzemekből van egyre kevesebb a csökkenő fogyasztással, de a válságban már a növénytermesztő üzemekből is. Utóbbiak közül főleg az egy hektárnál kisebb gazdaságok száma fogy rohamosan – írta az MFOR.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a mező- és erdőgazdaságban, valamint a halászatban a 2021-es 71 158-ről 2022-re 2654 darabbal, 68 504 darabra csökkent a működő agrárvállalkozások száma - Fotó: Magro.hu, CSZS, Budapest
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a mező- és erdőgazdaságban, valamint a halászatban a 2021-es 71 158-ről 2022-re 2654 darabbal, 68 504 darabra csökkent a működő agrárvállalkozások száma – Fotó: Magro.hu, CSZS, Budapest

Tervezhetetlenül kell vállalkozni

Az ukrajnai orosz agressziótól, a gázai harcoktól, majd a Vörös-tengeri, húszi támadásoktól megzavarodott energia- és terménypiacok szélsőséges reakcióit látva pedig egyre rosszabb az agrárberkekben is a hangulat. Tervezhetetlenné váltak a költségek, a bevételek, nő a kilátástalanság – fogalmaz a cikk.

A tejtermelők, szarvasmarha- és baromfitartók után már a szektor gerincét alkotó szántóföldi növénytermesztők között is sokan tartanak attól, hogy a nehéz, veszteséges 2023 után még rosszabb jön. Még a klímaváltozással fokozódó időjárási kockázatok nélkül is 2024 a bedőlések éve lehet az agráriumban.

A helyzet súlyosságát mutatja, hogy a lap által megkeresett szakmai érdekképviseletek nem is vállalkoztak arra, hogy értékeljék az idei kilátásokat. Informálisan azt a választ kapták, hogy a mezőgazdaság, azon belül a szántóföldi növénytermesztés jövedelmezősége 2024-ben nem a termeléstől, vagy a kibocsátás volumenétől fog függni. Sokkal inkább az orosz-ukrán háború kimenetelétől, hatásaitól, a Hormuzi-szoros hajózhatóságától és a logisztikai-szállítási problémáktól. De hatással lesz a katonai konfliktusok kialakulása és eszkalálódása, valamint Tajvan helyzete is. Az El Nino-jelenség, a nagy kiterjedésű időjárási problémák, aszályok kialakulása is erősen befolyásolja az idei, hazai gazdálkodás jövedelmezőségét. Emellett a német gazdatüntetés – magyar gazdákat is érintő uniós várható hatásairól – sem szabad megfeledkezni.

Nehéz előre megtippelni, mennyi lesz idén a kukorica önköltsége. Még az egyes műveletek, például a szárítási díjat sem lehet előre kalkulálni, ami pár ezer forint, de akár 200 ezer forint is lehet. Pedig ez a sok közül csak az egyik kockázat, ami minden szezonban az aratásig tervezhetetlenné teszi például az észak-borsodi térségben gazdálkodó Sztrakon Zsolt egész éves munkájának eredményét is. Az önköltség hektáronként így 300-600 ezer forint körül is ingadozhat, kicsi a mozgástér.

A munkabéren, a gépalkatrészeken, az amortizáción, a növényvédő szereken, a vetőmagon nem tud spórolni. Legfeljebb a műtrágyán takarékoskodhatna, hektáronként alig pár tízezer forintot spórolva, de szakmailag ezen nem érdemes. Ezért is bízik abban, hogy – a tavalyihoz képest – az idén már drasztikusan tudja majd az önköltséget csökkenteni.

Míg 2023-ban az energia, a műtrágya, a növényvédőszer ára is nagyon magasan volt, az idén már jóval kisebb. A komplex (N-P-K) műtrágya ára például a tavalyihoz képest jelentősen csökkent, mint ahogy a csak nitrogén-tápanyagé is. A növényvédő szerek, itt-ott a vetőmag árában is határozott a csökkenés. Gyakran további kedvezményekre is hajlanak a nagy forgalmazók, hogy a piaci részesedésüket megőrizzék. “Ha sikerül leszorítani az önköltséget, miközben a termés és az árbevétel is nagyjából akkora lenne, mint tavaly, már jobban járnánk” – tervezget a gazda. Jobban járna, de ez is csak a napi túléléshez lenne elég – írták.

Nem jut pénz a fejlesztésre

A kukorica jelenlegi, tonnánként 55-60 ezer forintos felvásárlási árával nem jut pénz az égetően szükséges fejlesztésekre. Ahhoz, hogy a versenyképességét jelentősen javító beruházásokba kezdhessen az idén várható EU-s pályázatokkal, tonnánként legalább 80 ezer forintos kukorica- és búza felvásárlási árra lenne szükség. A beruházásokhoz a napraforgó tonnánként 110-120 000 forintos ára is kevés, mert közepes termésnél, a hektáronként 400 ezer forintos árbevétel sem elfogadható a jelenlegi költségszinteken. Tehát akkor, ha 2024-ben nem nőnek a terményárak, vagy nem lesz kimagaslóan jó a termés, hiába csökkent az önköltség, a gazdák megint nem fognak jó évet zárni – írta a cikk.

Pedig, a borsodi térségben ez már a harmadik szűk esztendeje lenne a gazdáknak. Tavaly a csökkent árak miatt, 2022-ben az aszály miatt volt rossz ez az eredmény. Igaz, “2021 kimagaslóan jó év volt nálunk” – idézi fel Sztrakon Zsolt. Abban az évben jó volt a termés és az önköltség még csak a töredéke a mostaninak. Az ukrán-orosz háború hírére megugrottak ugyanis a terményárak. Már 2021 őszén tonnánként 80 ezer forintra nőtt ősszel a kukorica, 100 ezerre a búza ára, a napraforgóé is bőven 300 ezer fölé ment. ám utána, az olcsó ukrajnai áru dömpingje miatt, zuhanni kezdtek a terményárak.

Aszályos év után nőtt a kibocsátás

2023-ban a mezőgazdaság teljes kibocsátási értéke meghaladta a 4,3 ezer milliárd forintot, ez 6,5 százalékkal több az egy évvel korábbinál – olvasható a KSH vonatkozó tájékoztatójában. A bővüléshez a teljes termelési volumen 25 százalékos emelkedése járult hozzá. Az ágazat teljes kibocsátási árszínvonala 15 százalékkal csökkent. A növénytermesztés volumene 44 százalékkal nagyobb, az állattenyésztésé fél százalékkal lett kisebb. Az egyes szántóföldi növényeknek azért lett rekordmagas a volumene, mert az előző bázisév súlyosan aszályos volt.

Ilyen előzmények után véli úgy a borsodi gazda, hogy jogosan borúlátó a termelők jelentős része. Persze bízik abban, hogy talpon marad a mezőgazdaság, ez az ország érdeke is. Ha azonban még egy-két nehéz év jön, akkor nagy lesz a baj, és nem csak a gazdáknál. Ha ugyanis borúlátó a termelő, az magával rántja az egész háttéripart. Máris tapasztalható, hogy sokfelé leállt a gép-, a műtrágya- és részben a növényvédőszer-értékesítés is.

Ilyenkor önmagában még egy jól kiírt pályázat sem képes a piacnak lökést adni. Ha nyernek is a termelők a pályázaton, nem biztos, hogy megvalósítják a beruházást a jelenlegi bizonytalan helyzetben. Annál is inkább, mert a beruházási pályázatoknál az önerőhöz – az uniós előírások szerint – nem vehetnek igénybe kamattámogatott hitelt, csak piacit, ebből kell megelőlegezni a beruházást.

A kamattámogatással ugyanis meghaladná a “támogatási intenzitás” a megengedett mértéket. A jelenlegi magas piaci kamatokkal pedig sok gazda nem akarja, nem is tudja előteremteni a pályázatokhoz az önerőt, mert nem hitelképes. Nincs elég fedezete, veszteséges a termelése. Ez már a gépeladásban is meglátszik. Az óévben egyharmadával kevesebb, mindössze alig több mint háromezer traktort adtak el itthon, mint 2022-ben.

Veszélyes változatok

“Magyarországon, az ötmillió hektár szántón, azért sem vethetünk csak alternatív növényeket: mákot, csillagfürtöt, szóját, mert nem tudjuk eladni” – állítja Sztrakon Zsolt. A “pénzes” növénynek tartott olajtököt például pár éve a korábbi terület háromszorosán vetették. Akkora lett a felesleg, hogy nem tudták eladni, de tárolni sem a gazdák, miközben egymillióról 400 ezer forintra zuhant a tonnánkénti felvásárlási ára. Mások a mákkal próbálkoznak, de ha ennek is a többszörösére, 15 000 hektárra nő a vetésterülete, félő, ez sem kell majd. A felvásárló diktálja majd az árát, ha egyáltalán hajlandó átvenni.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

MVH közlemények agrárhitelekhez igényelhető támoga... Az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt. által meghirdetett egyes Hitelprogramok keretében nyújtott kedvezményes kamatozású hitelhez, kamattámogatáshoz, va...
Többmilliárdos beruházás egy somogyi cégcsoportnál... Majdnem kétmilliárd forint értékű beruházás részeként új szarvasmarha istállót adtak át egy somogyi családi vállalkozás, a Claessens Group felsőbogátp...
3 milliárd forint az igazán fiatal vállalkozók tám... Egy október 3-tól benyújtható támogatási kérelem segítségével fiatalok válhatnak vállalkozóvá. Az elnyerhető több millió forint segítségével akár agrá...
Elhibázott célokkal nehéz lesz az agrárvállalkozás... Előszeretettel fordítanak komoly összegeket az agrárvállalkozások a hatékonyság növelésére, a költségek csökkentésére és a termelés bővítésére. Ezzel ...
Mikor érdemes eladni a repcemagot? Elérheti a 3-3,1 tonnát hektáronként Magyarországon a repcetermés, az átlaghozam hasonló lesz a tavalyihoz. Európa északi, nagy repcetermő területein ...
Két összevetés alapján is Magyarország gazdasága n... Jelentősen lassult a gazdasági növekedés az Európai Unióban és az euróövezetben is 2019. második negyedévében. Az Európai Unió statisztikai hivatalán...