Nem bírja a klímát a harlekinkatica

Pár évvel ezelőtt szakértők bejelentették, hogy az Ázsiából behurcolt nagytestű harlekinkatica nagy mennyiségben pusztítja a hazánkban őshonos két-, hét- és tízpettyes katicák fő táplálékát, a levéltetveket. Ezzel komoly veszélybe sodródott az említett fajták fennmaradása.

A többféle színváltozatban létező, leggyakrabban narancssárga alapon fekete pettyes harlekinkatica falánk és hatékony ragadozó, amelyet a levéltetvek elleni biológia védekezés okán telepítettek be Észak-Amerikába, majd került át Európába. Mozgékonyabb és agresszívabb az őshonos katicáknál, amelyeket így könnyűszerrel kiszorít élőhelyükről.

Most viszont fordulni látszik a kocka, ugyanis mint kiderült, a harlekinkaticák termékenységét a melegedő klíma negatívan befolyásolja. 25 Celsius-fok esetén átlag 228 petét raktak, míg 30 Celsius-fok esetén csak 56-ot. Megfigyelhető volt, hogy 35 fokon kiszáradtak és elpusztultak a peték, a kikelt lárvák is csak 48 óráig képesek elviselni ezt a hőmérsékletet. De 30 Celsius-fokon is kevesebb kelt ki a harlekinkatica petéiből, mint az ideálisnak tekintett 25 Celsius-fokos hőmérséklet esetén: hőségben kevéssel több, mint 40 százalék, szemben a 25 fokon számolt közel 70 százalékkal.

A harlekinkatica invazív fajnak számít, amely veszélyezteti a hazánkban őshonos katicák fennmaradását
A harlekinkatica invazív fajnak számít, amely veszélyezteti a hazánkban őshonos katicák fennmaradását

 

A harlekinkatica valószínűleg azért kevésbé melegtűrő, mert a kemény ázsiai telekhez van szokva – magyarázza Merkl Ottó. – S mivel élőhelye csak részben fedi át a hétpettyes katicáét, utóbbi előnyt kovácsolhat az általános felmelegedésből.”

Azért a nekünk oly kedves hétpettyes katicát sem kell félteni, teszi hozzá a szakember. Ez a faj 1973-ban jelent meg az Egyesült Államokban – valószínűleg spontán módon, mert bár korábban többször is betelepítették oda, addig nem alakított ki önfenntartó populációkat.

Hogyan reagáljunk a változó klíma hatásaira a talaj-előkészítéstől a betakarításig?
Jöjjön el a Gazdag Gazda Konferenciasorozat Önhöz legközelebb eső állomására, és tudjon meg mindent a szakmai konferencián. Az összes érintett területet sorra veszik neves szakemberek, és szó lesz az új Vidékfejlesztési Programról, arról, hogy az éghajlatváltozással összhangban milyen jelentős forrásokat lehet igényelni ősztől. További részletek és jelentkezés a konferencia honlapján: www.magro.hu/konferencia

Azóta viszont úgy elszaporodott, hogy Észak-Amerika egyik leggyakoribb katicabogárfaja lett. Ráadásul ugyanazokat a problémákat okozza, mint a harlekinkatica Európában (és Észak-Amerikában is): falánksága és gyors szaporodása miatt megritkulnak az ottani őshonos katicák.

Megfigyelték, hogy szüret idején a szőlőfürtöket tömegesen megszálló, majd a présbe kerülő hétpettyes katicák keserű testnedve ihatatlanná teszi a mustot, majd a bort”, mondja Merkl Ottó.

Forrás és fotó: origo.hu

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Harlekin vs. hétpettyes katicabogár A hazai, hagyományos katicához hasonló harlekinkatica néhány évvel ezelőtt jelent meg először Magyarországon. Eleinte "csak" a hazai katicákat irtotta...