Harlekin vs. hétpettyes katicabogár

A hazai, hagyományos katicához hasonló harlekinkatica néhány évvel ezelőtt jelent meg először Magyarországon. Eleinte “csak” a hazai katicákat irtotta ki, mára a táplálékláncot próbálja szétharapni. Friss hírek szerint a házakba is betört, már a nagyvárosokban, így Budapesten is megjelent – olvastuk a hobbikert.hu cikkében.

Harlekin kontra hétpettyes és kétpettyes

A harlekinkatica (más néven “rémkatica”, tudományos nevén Harmonia axyridis) a katicabogarak családjába tartozó ragadozóbogár. Kelet-Ázsiából települt át Magyarországra, kiválóan bírja a hideget és az itteni klímát. Talán egy kicsit jobban is, mint a hazánkban honos hétpettyes katicabogár (Coccinella septempunctata), gyermekkori mesekönyveink hőse, vagy annak kétpettyes rokona (Adalia bipunctata).

Kétpettyes katicabogár
Kétpettyes katicabogár

A harlekinkatica kiváló ragadozó, ráadásul nagyon falánk rovar. Elsősorban levéltetvekkel, pajzstetvekkel táplálkozik. Épp a fák lombkoronájában él, mint a kétpettyes hazai katica, így nem csak táplálékában, hanem életterében is kiszorítja, elűzi a hazai katicákat. Ha pedig nem talál elég tetűt a táplálkozásához, a hétpettyes és kétpettyes katicák tojásaival és lárváival is megtömi a bendőjét. Az első példányokat 2008-ban találták meg, és 2013-ra odáig jutottunk, hogy a harlekinkatica rajzásával házakba tör be, már újságok főcímében szerepel.

Az itt élő katicáknál a harlekinkatica testmérete nagyobb és életmódja hatékonyabb. A hazai faunában természetes ellensége nincs. Míg a hazai katicafajoknak évente 1-2 nemzedéke fejlődik, a rémkatica akár 4 nemzedéket is nevel, így sokkal gyorsabban szaporodik. A növényvédő-szerekkel szemben is nagyobb ellenállóságot mutat. Növényvédelmi célból Észak-Amerikában is terjesztették, sikertörténet volt, hiszen minden levéltetvet felfalt, majd kikerült a termesztők ellenőrzése alól, önfenntartó populációi alakultak ki, és ott is ott ragadt. Az amerikai sikerek nyomán Európába is behozták, először az 1980-as években. Sajnos hosszabb távon mindenhol elharapta a táplálékláncot és az eredeti „láncszemeket” kiiktatta, az őshonos fajokat háttérbe szorította. Mire hátránya kiderült, már mindenhol ott volt. Ma is az elhibázott biológiai növényvédelmi módszerek iskolapéldáját jelenti az esete:

Változatos külső

A harlekinkatica rendkívül változatos megjelenésű, de Európában alapvetően három változata terjedt el. Az első változat (Harmonia axyridis forma succinea) szárnyfedőjének alapszíne sárgás vagy vöröses, 0-19 fekete folttal, az előtoron általában világos alapon fekete M-alakú mintázattal, lásd fenti videón. A második változat (Harmonia axyridis forma spectabilis) szárnyfedői fekete színűek, 4 vörös folttal. A harmadik, legritkább forma (Harmonia axyridis forma conspicua) ehhez hasonló megjelenésű, annyi különbséggel, hogy csak 2 vörös foltja van, a foltok közepén apróbb fekete pettyekkel. Itt éppen “akció” közben:

A harlekinkatica minden “rosszaságától” függetlenül kedves kis rovar, a hazai katicákhoz hasonlóan felmászik az ember ujjára, de vigyázat, haraphat! Valahogy ősszel keresi az emberi kapcsolatot (és a fűtött lakások melegét), így a házak közelében rajzik, gyakran ellepi a szobákat a nyitott ablakon keresztül. Akár milyen erélyesen terjed a hazai katicák rovására, ne felejtsük el, hogy a harlekinkatica is gyéríti a káros rovarokat, tetveket, sőt az őshonos katicáknál még sokkal több kártékony rovart fal fel. Úgyhogy legyünk ezért hálásak.
A harlekinkatica nem magától érkezett, hanem behurcolták. Arról nem tehet, hogy itt sokkal jobban érzi magát, mint az őshonos fajok. A faj a burgonyabogárhoz (Leptinotarsa decemlienata) és a kukoricabogárhoz (Diabrotica virgifera) hasonlóan pár év alatt meghódította Európa legtöbb országát.

Harlekin katica
Harlekin katica

Magyarországon Harlekin Projekt címmel megfigyelési program indult, hogy a növényvédelmi és rovarász szakemberek nyomon követhessék a harlekinkatica terjedését. A projekt honlapján közzétett leírás segít a hazai katicafajoktól való elkülönítésben:

Mitől lehetünk biztosak, hogy az állat, amit a kezünkben tartunk NEM a harlekinkatica:
  • Kisebb, mint 5mm.
  • Szárnyfedőit apró szőrök borítják.
  • A pajzsocska fekete, ez a folt mindkét szárnyfedőre kiterjed és mindkét oldalán 1-1 fehér folttal érintkezik. Szárnyfedőin a foltok száma 7 (ez biztosan a hétpettyes katica).
  • 7-8 mm, és fekete foltjai körül világos színű gyűrűk vannak (ez a szemfoltos katica).
  • Foltjai krémszínűek, vagy fehérek.
  • Fekete, szárnyfedőin 4-6 piros folt van; az elülső kettő nagy négyzet alakú és a váll tájékán szinte teljesen a szárnyfedők szélére húzódik (ez a kétpettyes katica, sötét színváltozatban).
Share Button

Kapcsolódó cikkek

Védekezésre nem alkalmazható növényvédőszerek... Időszerűek a növény védőszeres kezelések, azonban nem minden szer engedélyezett. Sok  szer kárt okozhat a méh állományban és más populációkban i...
MÁRTON JÓZSEF DÍJ a Fenntartható Magyar Mezőgazda... Mindig örülünk, ha a mezőgazdaságban olyan önálló kezdeményezések jönnek létre, amelyek a jobb életet, a kiszámítható fejlődést támogatják. Különösen ...
Július 1-től bírságot ér a parlagfű! A parlagfű nagyon sok ember életét keseríti meg, emellett nem kis terhet ró az egészségügyre sem. Évek óta szervezett keretek között igyekeznek vissza...
GMO: Áldás vagy csapás? Kb. 2 hete adtunk hírt azokról a szerencsétlen indiai eseményekről, tragédiákról melyek hátterében a GMO ( genetikailag módosított növények) ipari alk...
Növény-egészségügyi vizsgálatok támogatása Az egyes növény-egészségügyi vizsgálatok vissza nem térítendő támogatása június 24-től csak az új formanyomtatványon igényelhető. A „Kifizetési kérel...
Védje meg kukoricáját, paprikáját! Támad a tőzeglégy, a tőzegszúnyog és a gyökértetű. A kukoricában megjelent a gyökértetű. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) azt javasolja, hogy az ...