3 ok, hogy miért most ásson!

A gyümölcsösök talajának alapmunkája az őszi ásás. Lehetőleg a kert teljes területét ássuk fel, ne csak a fák környékét. Bálint gazda cikkéből megtudhatjuk a helyes őszi ásás titkait. 

Különösen csapadékos nyáron még a máskor gyommentes kertekben is felütik fejüket a gyomok, és milliószámra érlelik, szórják szét magvaikat. Szükséges tehát ősszel a gyomokat kiszedni, összegyűjteni és elégetni, nehogy a talajba kerülő magok a következő évben további kellemetlenségeket okozzanak.

A növényi maradványok jelentős része fertőzött valamilyen gombás betegséggel; szedjük tehát össze a bab, az uborka, a dinnye, a paradicsom, a paprika, az egynyári virágok stb. szárát, és ezeket égessük el. Nem felesleges a gyümölcsfák lehullott lombjának elégetése sem! Az egészséges lombot azonban ne égessük, inkább komposztáljuk!

A nagyobb kerteket érdemes fogattal vagy traktorral felszántani (Forrás: balintgazda.hu)
A nagyobb kerteket érdemes fogattal vagy traktorral felszántani (Forrás: balintgazda.hu)

 

A gyümölcsösök talajának alapmunkája az őszi ásás. Lehetőleg a kert teljes területét ássuk fel, ne csak a fák környékét. Ügyeljünk arra, hogy az esetleg túl magasan elhelyezkedő gyökérágakat az ásással ne sértsük meg.Trágyázzunk is ősszel!

Az őszi ásás: a nagyobb kerteket érdemes fogattal vagy traktorral felszántani. Szerencsére egyre szaporodnak az önjáró, motoros talajművelő gépek is. A házi- és háztáji kertek őszi talajmunkáinak azonban még mindig legáltalánosabb eszköze az ásó.

3 ok, hogy miért hasznos az őszi ásás
  • Az ásás egyik célja az, hogy a talajt fellazítsa, és ezzel alkalmassá tegye az őszi, téli csapadék felvételére. A felásott talajban tárolt víz biztosítja a növények tavaszi és nyár eleji egyenletes, erőteljes növekedését.
  • Az ásás másik célja a porhanyós, aprómorzsás talajszerkezet kialakítása. Az ásáskor kiemelt talajszeleteket a levegő átjárja, a rögöket a tél fagya felbontja, így a növények számára a legkedvezőbb talajösszetétel alakul ki.
  • Az ásás harmadik célja, hogy a talaj felszínén és felső rétegében levő szerves anyagokat leforgassa és a talajra kiszórt trágyaanyagokat abba a mélységbe juttassa, ahol a növények gyökerei helyezkednek el.

E célok elérése érdekében ősszel minél mélyebben, hantosan ássunk. A rögöket – ellentétben a tavaszi ásással – nem szabad elegyengetni.

Forrás: balintgazda.hu

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Vessen másodszorra is! – 14 zöldségféléből v... Megduplázhatja a termelhető zöldség mennyiségét, ha nyár közepén él a másodvetés lehetőségével. Bálint gazda írásából megtudhatja, hogy mi a teendő a ...
Augusztusi teendők a kertben Bálint gazda oldalán ismét hasznos információkat tudhatunk meg a következő hetek legfontosabb kertészeti tevékenységeiről. Most, a nyár derekán csúcs...
Augusztus első harmada: kezdődhet a betakarítás... Mostanában mindenki (főleg a gazdák) a szeszélyes időjárásról beszél. Bálint gazda oldalán viszont ismét sok megfogadni érdemes tanács jelent meg, mel...
Így takarítson be! – 10 tanács Mielőtt eljön a szüret ideje, mindenképpen érdemes elolvasnia Bálint gazda 10 nélkülözhetetlen tanácsát. Ön mennyit tudna felsorolni, mielőtt elolvass...
Milyen szaporítóanyaggal telepítsek szamócást?... Aki szamócatelepítésen gondolkodik, annak az alábbi cikk - amely Bálint gazda oldaláról származik - nagy segítség lehet. A szamóca hagyományos szapor...
Súlyos esetek A sok hasznos tanács mellett érdekességekre is bukkantunk Bálint gazda közösségi oldalán. Ez lehet az, amikor átértékelődik a „lemegyek a piacra, és v...