Szárnyalhat a búzapiac, miközben kevesebb lehet a repce

Annyi búza teremhet idén világszinten, mint még soha, miközben napról-napra kevesebb repcét jeleznek előre a szakértők az idei gazdasági szezonra. De hogyan alakul a kukorica piaca? Jöjjenek hát a részletek!

Az előrejelzések bizakodásra adnak okot a búzával foglalkozó gazdáknak. Az USA agrárminisztériuma (USDA) ugyanis rekordszintű, 727 millió tonnás termést jósol a 2015-2016-os gazdasági szezonra. A bíztató hírek hatására a búza legközelebbi lejáratra szóló jegyzése 170-180 dollár/tonnára csökkent a chicagói árutőzsdén (CME/CBOT).

Mivel a főbb importőrök is magasabb terméssel számolhatnak idén, mint tavaly, így az egy évvel ezelőttihez képest kisebb forgalmat várnak a kereskedők a világpiacon. Ennek a visszafogott keresletnek a hatására (és persze a Fekete-tengeri konkurencia miatt is persze) a párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) 147 euró/tonnára esett a búza ára, ezzel negatív rekordot döntve.

Magyarországon a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) árupiaci részlegén a malmi búza szeptember 17-én tonnánként 48,2 ezer forintba került, míg a takarmánybúza 45,5 ezer forintos áron volt leköthető.

Rekordévet zárhatnak a búzatermesztők idén!
Rekordévet zárhatnak a búzatermesztők idén!

 

Az AKI adatai szerint az étkezési búza termelői ára Áfa és szállítási költség nélkül 47,5 ezer forint volt tonnánként augusztusban, ami az egy évvel korábbi árakhoz képest 2 százalékos árcsökkenést jelent. A takarmánybúza augusztusi termelői ára ezzel szemben 44-45 ezer forint körül mozgott tonnánként, ez 6 százalékkal magasabb ár az egy évvel korábbinál. A Magro.hu mezőgazdasági piactéren a Magro gabonaindex szerint jelenleg a búza átlagára 49.718 forint/tonna.

A kukoricatermelőkre Európában szomorú termésmennyiségek várnak a nyári hőség és a csapadékhiány miatt. A piacot viszont egyelőre a nagy mennyiségű, raktárban lévő készletek, a dél-amerikai, nagy mennyiségű friss termés, valamint az USA kibocsátásáról szóló biztató előrejelzések mozgatják. A chicagói árutőzsdén 140 dollár/tonna áron jegyezték a legközelebbi lejáratra szóló kukoricát, a párizsi árutőzsdén 160-170 euró/tonna a búza ára hasonló feltételek mellett.

Hazánkban a takarmánykukorica novemberi jegyzése 44 ezer forint/tonnán állt szeptember közepén. A fizikai piacon egy év alatt 10 százalékot csökkent a termény ára augusztusra, így 44 ezer forint/tonna ár körül cserélt gazdát a kukorica ÁFA és szállítási költség nélkül. A Magro.hu mezőgazdasági piactéren a Magro gabonaindex szerint jelenleg a kukorica átlagára 40.731 forint/tonna.

A kukoricás gazdák nem lehetnek túlságosan elégedettek, a nyári forróság miatt magas lehet a terméskiesés
Sötét felhők gyülekeznek a kukoricás gazdák feje felett is, a nyári hőség ugyanis kikezdte a termést

Egyre kevesebb repcetermést prognosztizál mind az Oil World, mind a Nemzetközi Gabonatanács (IGC) a 2015/2016-os gazdasági évben. Világszinten 64,6 millió tonnás terményt várnak a szakértők a tavalyi 70,8 millió tonnához képest. Csökkenés várható az Európai Unió területén, Ukrajnában, Kanadában és Ausztráliában is. További aggasztó körülmény, hogy az ukrán gazdák igen száraz körülmények között kezdték meg az őszi vetéseket.

Az összes fenti információ hatására a termény legközelebbi lejáratra szóló jegyzése 370 euró/tonnára emelkedett a párizsi árutőzsdén. Hazánkban a Budapesti Értéktőzsdén 112,3 ezer forint/tonnán jegyezték a repcét szeptember közepén. Az AKI adatai szerint 15 százalékkal emelkedett a repcemag ára a fizikai piacon egy év alatt, így jelenleg 112,4 ezer forintért adták a termény tonnáját.

Ukrajnában csúszott a napraforgó betakarítása, valamint a betakarítás előtti szűkös készletek is hatással voltak a termény belpiaci árának emelkedéséhez. Eközben Magyarországon 107 ezer forintba kerül tonnánként a napraforgómag tonnája a Budapesti Értéktőzsdén, októberi szállításra jegyezve.

A fizikai piacon 24 százalékkal drágult a termény ára, tonnáját 106 ezer forintért adták a gazdák augusztusban. A Földművelésügyi Minisztérium tájékoztatása szerint a napraforgómag 2,29 tonna hektáronkénti hozama elmaradhat a korábban vártnál, így országosan 1,453 millió tonna termés kerülhet a tárolókba.

Forrás: AKI

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Merre tart a búza ára? A májusi csapadékos időszak jó hatással volt a gabonákra, így a közepesnél jobb lehet az idei búzatermés. A várakozások szerint nem elképzelhetetlen, ...
Az ukrán válság hatása a magyar mezőgazdaságra... Az Ukrajnában zajló krízisnek nemcsak a politikai vonulatait érdemes nyomon követnünk a híradásokban, hanem nem árt odafigyelni a mezőgazdasági követk...
Csökkent az olajmagvak ára a határidős piacokon... Mind Magyarországon, mind a világpiacokon csökkenő trend figyelhető meg az olajos magvak határidős piacán. A chicagói árutőzsdén 524 USD/tonnáig csök...
Több és jobb minőségű búza lesz idén A tavalyinál több és jobb minőségű kenyérgabona várható idén az előzetes termésbecslések alapján, a betakarítás az ország déli és középső részén már e...
Meghosszabbították a Kukorica Termésverseny regisz... Az elhúzódó aratási munkák miatt meghosszabbították a VI. Kukorica Termésversenyre szóló regisztráció határidejét. Idén 2014. augusztus 15-ig lehet je...
Uniós segítséget kaphat Lengyelország az orosz gaz... Ahogyan arról a múlt héten beszámoltunk, Oroszország nem fogadja a Lengyelországból érkező zöldség és gyümölcs szállítmányok nagy részét. Ebből az ügy...