Merre tart a gabonapiac? – AgromashExpo szakmai program – 2. rész

Az AgromashExpo csütörtöki napjának második programja a gabonapiaci kilátásokról szólt. Előző cikkünkben már olvashattak arról, hogy a globális gabonapiacot milyen trendek jellemzik, most olvassák el, hogy a hazai nagy piaci szereplők hogyan vélekednek a magyar piacról, és annak lehetőségeiről.

A II. panel résztvevői balról jobbra: Petőházi Tamás (GOSZ), dr Potori Norbert (AKI), Kiss Péter (Toepfer), Kovács Endre (Agrimpex), Kócza Zsolt (Cargill)
A II. panel résztvevői balról jobbra: Petőházi Tamás (GOSZ), dr Potori Norbert (AKI), Kiss Péter (Toepfer), Kovács Endre (Agrimpex), Kócza Zsolt (Cargill)

A program második részében Kócza Zsolt, a Cargill Zrt elnöke, Kiss Péter, a Toepfer Kft igazgatója és Kovács Endre, az Agrimpex igazgatója csatlakozott a beszélgetéshez (képünkön). Kiss Péter kiemelte, hogy Magyarország szigetnek számít a környező országokhoz képest, mivel nálunk a legdrágább a kukorica és a búza, így viszont más piacokra kezd beszivárogni a magyar gabona helyére a román és a szerb termény. Szerinte nem túl rózsás a helyzet, és az exportpiacon további 10-15 eurós árcsökkenésre lehet számítani.

Szóba került a napraforgó, ami nagy mennyiségben folyik be hazánkba, és ennek kapcsán a határidős ügyletek (napraforgó esetében Romániával és Bulgáriával). A résztvevők mind egyetértettek abban, hogy kevés a határidős szerződés, ami főként annak köszönhető, hogy Magyarországon egyedüli EU országként lehetőség van vis maior-ra való hivatkozásra, és így kiszállni a szerződésből. Kiss szerint egyfajta biztosítási rendszer lehetne a megoldás (hasonlóan az Amerikai Egyesült Államokhoz), amihez nem szükséges törvényi szabályozás.

A programot előrejelzésekkel és becslésekkel zárták. Dr. Potori a NÉBIH-et idézte, akik 2014-ben 50-100 ezer hektárnyi kukoricára számítanak, ami némileg elmarad az ideihez képest. Kócza Zsolt sem számít jelentős csökkenésre, viszont kiemelte, hogy az időjárás miatt egyes területeken a kukorica termelése eltolódhat a napraforgó felé. Kovács Endre arra tért ki, hogy mivel az utóbbi szezonban nagy felfutás jellemezte a piacot, és a szárazabb, homokosabb területeken is termeltek, csupán innen vonulhatnak vissza a termelők. Arra a kérdésre, hogy mi várható ősszel, egyik szereplő sem kívánt válaszolni, és egyetértettek abban, hogy mivel sem a vetésterületet, sem az időjárást, sem pedig az árfolyamot nem ismerik, így nincs értelme jóslatokba bocsátkozni. Kócza zárta a beszélgetést azzal, hogy eredményes lesz a szektor gazdálkodása, emellett pedig szükség lesz szakmai egyeztetésre is.

A másik csütörtöki, a 2014-2020-as időszak KAP támogatásairól, piaci trendekről szóló AgromashExpo előadást szintén elérheti MagroBlogunkon. Érdekli? Olvassa el ide kattintva!

Az első és második részt követően is volt lehetősége a közönségnek, hogy feltegyék kérdésüket, bár ezzel a lehetőséggel egyik alkalommal sem élt senki. Ha Ön ott lett volna, lett volna kérdése? Írja meg kérdését hozzászólás formájában a cikk alatt!

Az összefoglaló első részét itt olvashatja: Merre tart a gabonapiac? – AgromashExpo szakmai program – 1. rész

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Merre tart a gabonapiac? – AgromashExpo szak... Minőségi váltás 2006-tól...25-35 euró/tonnás árcsökkenés..2013 erős visszaesést produkált. Valószínűleg senkinek sem új információ, hogy az előbbi ada...
Kedvező búzapiaci helyzet: jó terményárakra számít... A szakértők 748 millió tonnára becsülik a búza globális termését a következő szezonban. Ez 11 millió tonnával kevesebb, mint amennyi a folyó szezonban...
„Elfáradnak a malmok”, és abbahagyják a felvásárlá... Meddig tarthat a gabonaárak szárnyalása? Milyen szempontokat érdemes szem előtt tartani a termelőknek, ha azon gondolkodnak, hogy tároljanak vagy ela...
Találat érte a Cargill hajóját, otthagyják az ukrá... Katasztrofális globális következményekkel fenyeget az orosz-ukrán háború. Átalakulhat a világ agrárkereskedelme, az amúgy is magas élelmiszerárak ped...