Az egészségbiztosítás szabályai és a digitális szolgáltatások is változnak

Két törvényjavaslatot is tárgyal az Országgyűlés, amelyek egyebek mellett az egészségbiztosítás szabályait is érintik. Az egyik módosítás a jogi és gazdasági versenyképesség erősítése címet viseli, a másik a digitális államot és a digitális szolgáltatást szabályozó törvényhez kapcsolódik. Érdemes megnézni, hogy a két törvénymódosítás mennyiben érinti a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvényt.

Az Adózóna írta meg a részleteket, ezt az anyagot szemléztük. Az egészségügyi szakellátóknak, valamint a fogászati alapellátóknak elszámolási nyilatkozatban kell tájékoztatniuk a betegeket egyebek mellett az igénybe vett ellátásról, továbbá az ellátás kapcsán a biztosító által finanszírozott összegről, illetve ha térítési díjat kell fizetnie a betegnek, akkor a fizetendő térítési díjról. 

Két törvényjavaslatot is tárgyal az Országgyűlés, amelyek egyebek mellett az egészségbiztosítás szabályait érintik
Két törvényjavaslatot is tárgyal az Országgyűlés, amelyek egyebek mellett az egészségbiztosítási szabályokat érintik

Itt vannak a részletek a várható változtatásokról

A hatályos szabály alapján elszámolási nyilatkozatot egy példányban kell kiállítani, amelyen a kiállító orvos aláírásával igazolja, hogy a beteg az abban megnevezett ellátást igénybe vette. Az aláírt elszámolási nyilatkozatot a betegnek át kell adni, ennek tényét az egészségügyi szolgáltató elektronikus formában rögzíti – írták.

A parlament honlapján található „a jogi és gazdasági versenyképesség erősítése” címet viselő törvénytervezet szerint a jövőben az elszámolási nyilatkozatot csak akkor kell átadni, ha azt a beteg kéri, egyéb esetben elektronikus úton kell megküldeni.

Az elektronikus dokumentum az ellenőrzéskor is szerepet kap. Amikor az egészségbiztosító az egészségügyi szolgáltatót ellenőrzi, akkor bekéri a szükséges nyilvántartásokat, egészségügyi szolgáltatói jelentéseket, könyvelési és egyéb okmányokat, illetőleg adatokat. Törvénymódosítás alapján a fenti dokumentumokat a jövőben elsősorban elektronikusan kell majd az egészségügyi szolgáltatóknak az ellenőrzésükkor megküldeniük az egészségbiztosító részére.

A digitális államról és a kapcsolódó szolgáltatásokról is vannak részletek

Arról a 444.hu adott hírt még 2023. decemberében, hogy a Kormányzati Tájékoztatási Központ (KTK) bejelentette, hogy megjelent a Magyar Közlönyben a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló törvény, ami lehetővé teszi, hogy 2026-ra az állampolgárok minden ügyüket digitálisan tudják elintézni.

„Az elektronikus ügyintézés szintet lép, így a jövőben az ügyintézés-központú működés helyett az állampolgárok élethelyzeteihez igazodnak majd a különböző állami szolgáltatások” – közölte a KTK.

A kormány 2022 decemberében fogadta el a Nemzeti Digitális Állampolgárság Programot. Ehhez kapcsolódóan elkezdődött a jogszabályi környezet kialakítása, megtörtént az online felületek értékelése és a felhasználói szokások felmérése, valamint a technológiai és szolgáltatási sztenderdek kialakítása – írta a KTK.

A jogszabály szerint a digitális személyiadattárca-szolgáltatás, az eAláírás és az eAzonosításszolgáltatás 2024. szeptember 1-től indulhat el, és a felhasználók mobilappal igazolhatják majd a személyazonosságukat, az elektronikus aláírással pedig egyszerűsödik a dokumentumok aláírása – áll a közleményben.

A KTK közölte, hogy:

  • 2025-ben bevezetik a hozzájáruláson alapuló adatszolgáltatást, így az állampolgárok digitális azonosítással léphetnek majd be egyes piaci szolgáltatók ügyintézési felületeire is.
  • 2026-ban az ePosta, az eDokumentum-kezelés és az eFizetés szolgáltatás indulhat el.

A központ beszámolt arról is, hogy az új mobilalkalmazást az EU-s eIDas 2 rendeletnek megfelelően alakítják ki: minden állampolgárnak egységesen alkalmazható, egyedi azonosítója lesz, így lehetővé válik az információk pontos és zökkenőmentes áramlása.

„A fejlesztés alapelve, hogy minden, az állammal kapcsolatos adatnak az állampolgár a tulajdonosa, ezért az állampolgár rendelkezik arról, hogy adatait felhasználhatják-e” – írták, megjegyezve, hogy az alkalmazás használata önkéntes lesz, a megszokott ügyintézési lehetőségek továbbra is elérhetőek maradnak.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

12 milliárddal több pénzből lehet jövőre versenyké... A magyar mezőgazdaság bővülő költségvetési kerete biztonságosabb és versenyképesebb termelést tesz lehetővé 2019-ben - mondta az agrárminiszter Budap...
Ezzel az eszközzel növelhető az agrártermékek vers... Fontos és hasznos eszközök a földrajzi árujelzők, amelyekkel fokozható a minőségi agrártermékek versenyképessége – mondta az Agrárminisztérium minisz...
A zöldség-gyümölcs ágazat helyzete, versenyképessé... Dr. Apáti Ferenc, a FruitVeB elnöke írt részletes összefoglalót a hazai zöldség-gyümölcs ágazat helyzetéről. A szakember szerint a nemzetközi verseny...
A vadállományt pusztító rejtélyes betegség okait i... A MATE Genetika és Biotechnológia Intézet a kutatás-fejlesztésre, az innovációra, továbbá az oktatásra és az eredmények hasznosítására fókuszál. Dr. ...
Baromfi Világnap: a versenyképesség megőrzéséhez e... A baromfiágazat az időről-időre visszatérő állatbetegségek, a covid-járvány, az energiaválság és a háborús nehézségek ellenére is verseny- és exportk...
A kulcs a gazdálkodó gazda – a verseny jegyében... A magyar mezőgazdaság úgy lehetne versenyképesebb, ha az itthon megtermelt alapanyagok nagy részét feldolgoznánk, és jóval rövidebb ellátási lánccal ...