Hogyan legyen Ön is nyertes a fiatal gazda pályázaton?

Tudta Ön, hogy melyek voltak a fiatal gazda pályázatok benyújtásakor leggyakrabban elkövetett hibák? Tudja Ön, hogyan védje ki ezeket, és mivel készüljön jobban, mint mások? Szakértőnk, Miklovicz Péter most pontokba szedte a legfontosabb gyakorlati tudnivalókat, és azt, hogy mivel lehet versenyelőnyt, azaz plusz pontokat szerezni a pályázat előkészítésekor.

A korábbi fiatal gazda pályázatok elbírálásakor a leggyakoribb hibák a következők voltak: 

  1. Nem írták alá a megfelelő oldalakat, ezért beadás előtt mindenképpen egyeztessünk az MVH munkatársaival vagy szakemberrel, mert bosszantó, amikor egy lemaradt aláíráson múlik a közel 12 millió Ft.
  2. Nem hiteles másolatot nyújtottak be a pályázók a mezőgazdasági végzettségükkel kapcsolatban. Csak és kizárólag a közjegyző által hitelesített másolat vagy a bizonyítványt kiállító iskola által kiadott (hivatalos!) igazolás fogadható el a pályázatban. Ezek hiánya, vagy nem megfelelő formája szintén a pályázat azonnali elutasítását eredményezi.
  3. Nem megfelelő pénzügyi terv. A pályázat részét képező pénzügyi tervnél különböző (a pályázati kiírásban is megadott) megtérülési hányadosokat számolnak. Ha bármelyik részében nem érjük el a pontok 50%-át, tartalmi értékelés nélkül elutasítják a pályázatot. Ezt a részt is érdemes könyvelővel vagy szakemberrel elkészíttetni.

Mivel tudunk plusz pontokat szerezni a pályázatban?

  1. Járjunk utána, hogy a leendő termékünket kinek tudnánk értékesíteni és kérjünk tőle felvásárlási nyilatkozatot!
  2. A pályázatban plusz pont jár azért, ha valaki 1.000 fő alatti településen él (lakcímkártya szerint), és a korábbi évekkel ellentétben, ezt nem visszamenőleg 1 évre nézik, hanem a pályázat beadásának pillanatában. Érdemes ez ügyben is megvizsgálni a lehetőségeket.
  3. A pontozás során értékelik a társadalmai szerepvállalással kapcsolatos ígéreteket, ami egyébként is nemes dolog, tehát mindenképpen térjünk ki erre is a pályázatban, mert ezzel is komoly plusz pontszámra lehet szert tenni.
  4. Ha állattartással foglalkozunk, akkor ha nem is fő irányként, de mindenképpen foglalkozzunk őshonos fajtákkal is (szürkemarha, mangalica, stb.)!
  5. A pályázat fontos része a termelői csoporthoz, szervezethez való csatlakozási szándék. Keressünk időben egy ilyen szervezetet, és kérjünk tőlük szándéknyilatkozatot a leendő csatlakozással kapcsolatban (nem mindegyik fogadja tárt karokkal az új tagokat, szóval megesik, hogy 4-5 ilyen szervezettel is kell beszélni, mire találunk egyet, aki hozzájárul a leendő csatlakozáshoz)!

Hogy fog kinézni a beadás menete?

Május 1. és május 15. között lehet  benyújtani a pályázatokat postai úton a helyi MVH-s kirendeltségekre. A pályázat elbírálása pontozási rendszerben történik ami azt jelenti, hogy bármennyi pályázatot befogadnak a kijelölt időszakban, és csak május 15-t követően kezdik el lepontozni az összes beérkezett anyagot. Miután az összes pályázat lepontozásra kerül, a legmagasabb pontszámú pályázattól lefelé elkezdik támogatni a beérkezett kérelmeket, és ahol elfogy a keretösszeg (4,5 milliárd Ft), ott lesz a ponthatár. Ezt követően pedig értesítenek mindenkit az eredménnyel kapcsolatban. Ez előreláthatóan július-augusztus környékén várható.

Mit tehet az, aki valamilyen oknál fogva lemaradt a mostani pályázatról?

Általánosságban minden pályázatról elmondható, hogy annál részletesebb, kidolgozottabb lesz, minél több idő van az elkészítésére, így az esélyeinket növelhetjük, ha időben kezdjük az előkészületeket. Sokat számít ugyanis, ha nem a véghajrában bízunk meg egy pályázatíró céget a pályázat elkészítésével, mert így jó eséllyel akár 30-40% kedvezményt is tudunk kapni az eredeti árból, tehát érdemes már jóval a pályázat hivatalos megjelenése előtt körbenézni a pályázatíró piacon, és a legjobb ajánlatot kiválasztani az előkészületekre. A 2014. január 1-én elkezdődött új ciklus kiemelt témája a fiatal gazda vonal, tehát valószínűleg ebben az időszakban is évről évre várható a pályázat megjelenése, úgyhogy hacsak nem vagyunk 39 évesek, akkor jó esélyünk van rá hogy jövőre már mi is beadhatjuk a pályázatunkat.

Miklovicz Péter
pályázati szakértő
www.palyaz.hu

Ha szeretné megtudni, hogy Önnek érdemes-e indulni a Fiatal Gazda pályázaton, olvassa el a előző cikkünket. Majd szerezzen előminősítést! Részletek a Kinek érdemes indulni a fiatal gazda pályázaton és hogyan? című cikkben.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Kinek érdemes indulni a fiatal gazda pályázaton és... A fiatal agrárvállalkozók indulását támogató pályázat a csábító feltételek miatt sokak érdeklődését felkeltette, de hasonlóan sokan bizonytalanok is, ...
Támogatások fiatal gazdáknak, vállalkozóknak Nem könnyű manapság vállalkozni, új dolgokba belefogni, ezért is próbáljuk segíteni a fiatalokat információkkal az egyes nekik szóló pályázati, támoga...
Figyelem! Lejár a határidő! Már CSAK 1 NAPJUK maradt a gazdáknak a FIATAL MEZŐGAZDASÁGI TERMELŐK indulásához nyújtott támogatás igénybevételére. Ne maradjon le róla! Az Egységes...
Fiatal gazda pályázat, miért, kinek, hogyan és mik... Túlzás nélkül lehet mondani, hogy a fiatal gazda pályázat az egyik legnépszerűbb mezőgazdasági pályázat. Alábbi cikkünk a pályázat ismertebb paraméter...
24 ezer hektárnyi földet hirdetnek meg a gazdálkod... Folytatódik a Földet a gazdáknak program, amelynek keretében most újabb 24 ezer hektár állami földterületet hirdetnek meg a gazdálkodók számára – jele...
Heteken belül indul a fiatal gazda pályázat! Elérhetővé vált a fiatal mezőgazdasági termelők indulásához igényelhető 2015. évi támogatási rendelet tervezete. Bár a rendelet szövege egyelőre nem v...