Megszavazták: még öt évig maradhatnak a glifozát tartalmú növényvédő szerek

Az uniós tagállamok minősített többséggel meghosszabbították a glifozát tartalmú növényvédő szerek Európai Unión belüli használati engedélyét. Tizennyolc ország, köztük Magyarország is az engedélyezés fenntartása mellett szavazott.

Az uniós tagállamok többsége szavazott: öt évvel meghosszabbították a glifozát engedélyét

Tizennyolc uniós tagország (Bulgária, Németország, Csehország, Dánia, Észtország, Írország, Spanyolország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Hollandia, Lengyelország, Románia, Szlovénia, Szlovákia, Finnország, Svédország és az Egyesült Királyság) szavazata mellett, kilenc ellenében (Belgium, Görögország, Franciaország, Horvátország, Olaszország, Ciprus, Luxemburg, Málta és Ausztria) és egy tagország, Portugália tartózkodása mellett fogadták el a döntést arról, hogy a vitatott növényvédő szer újabb öt évig maradhat kereskedelmi forgalomban az Európai Unió országaiban.

Még öt évig maradhatnak a glifozát tartalmú növényvédő szerek - Fotó: Pixabay, Jan Amiss
Még öt évig maradhatnak a glifozát tartalmú növényvédő szerek – Fotó: Pixabay, Jan Amiss

Vytenis Andriukaitis, az Európai Bizottság egészségügyért és élelmiszerbiztonságért felelős uniós biztosa kijelentette, a hétfői szavazás azt mutatja, hogy amikor “mindannyian szeretnénk, képesek vagyunk megosztani és elfogadni kollektív felelősségünket a döntéshozatalban”.

10 év vagy teljes tiltás? A kettő között állapodtak meg.

Az Európai Bizottság 2016 júniusában tett javaslatot a rákos megbetegedések kialakulásáért is felelőssé tett gyomirtó használati engedélyének 10 éves meghosszabbítására. Végül a tagországi ellenállásra – a végső döntés meghozataláig – 18 hónapos, 2017. december közepéig szóló meghosszabbítás mellett döntöttek.

A környezetvédők azonnali tilalom mellett érveltek, a termelői szakszervezetek pedig a szer használati engedélyének 15 éves meghosszabbítását szerették volna elérni.

Október végén az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén arról határozott, hogy a glifozát tartalmú növényvédő szerek háztartási használatát azonnal, a mezőgazdasági felhasználását 2022. december 15-i határidővel be kell tiltani. Akkor erről itt számoltunk be.

Rákkockázat lehet a glifozát tartalmú növényvédő szerek miatt?

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rákkutatási ügynöksége 2015 márciusában a lehetséges rákkeltő anyagok közé sorolta a világ egyik legnépszerűbb – és az Egyesült Államokban a legtöbbet használt – gyomirtóját. A franciaországi székhelyű Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) szakértői szerint a glifozát jelentette rákkockázat leginkább azok esetében áll fenn, akik foglalkozásukból adódóan vannak kitéve a szer hatásainak. Az otthoni kertészkedés szempontjából a glifozát nem jelent kockázatot – jelezték.

A környezetvédők tovább küzdenek a betiltásért

A Greenpeace Magyarország az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint tovább folytatja küzdelmét a “kockázatos glifozát” betiltásáért. A környezetvédelmi szervezet azt várja Magyarország döntéshozóitól, hogy védjék meg a lakosság egészségét és élővilágot a veszélyes vegyszerektől és nemzeti szinten tiltsák be a rákkeltéssel gyanúsított glifozát használatát.

Simon Gergely, a Greenpeace közép- és kelet-európai regionális vegyianyag-szakértője szerint legfontosabb a mezőgazdaságban az állományszárításra történő felhasználás tilalma. Ugyanis ezáltal jut leginkább a glifozát az élelmiszerekbe. A növényvédő szer mihamarabbi teljes körű betiltására is szükség van, beleértve a játszótereket, közparkokat. Ezeken a helyeken még nagyobb esély van arra, hogy akár a gyerekek is közvetlen kapcsolatba kerüljenek a veszélyes vegyszerrel – nyilatkozta szervezet szakértője.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Komplett megoldás a kalászosok első permetezésére... A mezőgazdasági termelést számos külső tényező befolyásolja, amely következményeként a termelő részéről komplex megoldást biztosító, ugyanakkor prakti...
Növényvédő szereket foglalt le a hatóság A NÉBIH még a tavaszi szántóföldi munkálatok megkezdése előtt ellenőrzést tartott a forgalomban lévő növényvédő szerek között. A razzia eredményeként ...
Rákkeltő anyagot találtak több német sörben Egy 14 német sörmárkát vizsgáló kutatás során a szakemberek váratlan felfedezést tettek. Az összes bevizsgált sörben megtalálható egy potenciálisan rá...
Szinte minden német vérében megtalálható a glifozá... A németek a glifozát betiltását követelik. Követelésük pedig nem feltétlenül alaptalan. Helyi vizsgálatok ugyanis kimutatták, hogy a német lakosság 99...
Igen sok növényvédő szert mutattak ki háziméhekben... Egy kutatói csoport által végzett vizsgálat során európai háziméhek szervezetében annyi rovarirtó szert mutattak ki, amennyit elképzelni sem tudtak a ...
Komoly mérgezéses eseteket okoznak a növényvédő sz... Még mindig sok mérgezéses esetért felelnek egyes – elsősorban a rendkívül veszélyes kategóriába tartozó – növényvédő szerek. Erre a FAO is felfigyelt ...