A csapadékhiány enyhítésére záporok érkeznek

Bár a naptár szerint még május eleje van, a vegetáció az idén már május közepi-végi állapotban jár, így az aranyat érő májusi esőkre is egyre nagyobb szükség lenne. Az elmúlt napokban hazánk délnyugati harmadán hullott kielégítő mennyiség, ami számottevően megöntözte a földeket, az ország többi részén azonban nedvességhiány a jellemző. A héten főként kedden és szerdán van kilátás többfelé esőre, záporokra, zivatarokra, így várhatóan a most szárazabb területeken is többfelé enyhül majd a csapadékhiány.

A múlt hét második felében egy tőlünk délre örvénylő ciklon hatására a délnyugati országrészben hullott nagy területen számottevő, 10-20 mm csapadék, de lokálisan 20-40 mm is esett. Ezúttal a déli országrész középső tájai is megáztak, ahol a megelőző időszakban a legkevesebb eső esett. Az ország többi részén kisebb záporok voltak jellemzőek, de az északkeleti országrészt és az Alföld egyes tájait ezúttal elkerülték a csapadékot adó felhők. Bár április második felében volt egy kimondottan csapadékos bő egy hét, az azóta eltelt időben az északi és a keleti országrész jelentős részén alig vagy egyáltalán nem esett. A 30 napos csapadékösszeg is hiányt mutat az ország túlnyomó részén, csak a Dunántúl legészakabbi területein esett több az ilyenkor szokásosnál.

A talaj felszín közeli rétege délnyugaton, nyugaton kellő mennyiségű nedvességet tartalmaz, míg az ország többi részén sokat száradt az elmúlt bő egy hét alatt. Az Alföldön a még sekélyen gyökerező nyári növények számára sokfelé aszályos körülmények vannak. A középső talajrétegben még több a nedvesség, fél méteres mélység alatt pedig továbbra is őrzik a talajok a tél első felében szerzett nedvességtartalmukat – foglalta össze elemzésében a met.hu.

A csapadékhiány enyhült, dél-keleten javult a talajnedvesség
Talajnedvesség a talaj felső fél méteres rétegében a növények számára hasznosítható
vízmennyiség arányában 2024. május 5-én (%)

A hőmérséklet 1-3 fokkal alakult magasabban a sokéves átlagnál. Keleten, északkeleten volt ezúttal a melegebb, a felhősebb, csapadékosabb délnyugati, nyugati országrészben 25 fok alatt, pénteken 20 fok alatt alakultak a maximum értékek, míg keleten, északkeleten 25 fok fölé melegedett napközben a levegő. Éjszakánként 10 fok körüli, vagy kevéssel a fölötti értékek voltak jellemzők.

Az őszi vetések két-három héttel előrébb járnak a fejlődésben a szokásosnál. A kalászosok a kalászhányás illetve egyre inkább a virágzás fázisában járnak. Az őszi káposztarepce jellemzően elvirágzott, a becőképződés, magképződés fázisában van, többfelé meglehetősen ritkásak az állományok. A kalászosok és a repce a legtöbb helyen kielégítő mennyiségű nedvességet találnak a talajban ezekben a vízigényes fenológiai fázisokban. A napraforgó és a kukorica intenzíven fejlődik, bár az Alföldön sokfelé több csapadékot igényelne az eddigieknél.

Az akác virágzására az északi, északkeleti országrészben a napos, meleg idő igen kedvező. A méhcsaládok a korai tavaszban kellően meg tudtak erősödni, már január végén a mogyoróról hordták a virágport az enyhe napokon. Délen már elvirágzott az egyik legfontosabb mézelő növényünk. Békésben nagyon sok volt a virág a fákon, de éppen a hűvös időszakra esett a dandárvirágzás, Nógrádban pedig többfelé elfagyott a virág.

A múlt hét második felében a délnyugati országrészben volt gyakran nedves a növények levélfelülete, ott ez az időszak felét tette ki, míg máshol 10%-át, vagy annál is kevesebbet. Hasonlóan alakult a párás időszakok hossza is.

A legfrissebb NDVI vegetációs index értéke meglehetősen magas a korán érkezett tavasz hatására, és az évszaknak megfelelő növekedés jellemzi. Az ország egész területén továbbra is az átlagosnál sokkal fejlettebb a vegetáció.

A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszeg ismét gyors növekedésnek indult, jelenleg többnyire 170 és 215 foknap között alakul. Ez az érték jóval magasabb tavalyi évinél és a sokéves átlagnál azzal együtt is, hogy április közepén másfél hétre megtorpant a hőösszeg növekedésének korábban igen gyors üteme.

Az április 1-től kukoricára számított hőösszeg 2024. május 5-én (foknap)

Kedden egy hullámzó frontrendszer éri el térségünket észak felől, így a folytatásban eleinte csapadékos időre van kilátás, és a hőmérséklet is visszaesik pár fokkal. Kedden a nap első felében főként az ország északi felén, majd máshol is záporok, zivatarok kialakulására lehet számítani, majd szerdán is folytatódik a csapadékos idő többfelé esővel, záporokkal, zivatarokkal. Összességében területi átlagban 5 és 10 mm közötti csapadék várható, de lokálisan ennél jóval több, és kevesebb is eshet. Csütörtöktől szárazabb időben lesz részünk, csak elszórtan fordulhat elő egy-egy zápor, pénteken főként délkeleten, vasárnap pedig északon van erre esély.

A hét közepéig sokfelé számíthatunk a felszín közeli talajréteg átnedvesedésére, majd a hét második felében inkább a talajok száradása lesz a jellemző. A hőmérséklet napközben 20 és 24 fok közé melegszik, ennél hűvösebb, 15-20 fok szerdán valószínű. Éjszakánként a hét első felében 10 és15 fok közötti értékeket mérhetünk, majd csütörtöktől kevesebb lesz a felhő, és többnyire 5 és 10 fok közé hűl a levegő.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

A napraforgó tizedét takarították be Komárom-Eszte... A Komárom-Esztergom megyében elvetett 11 ezer hektárnyi napraforgóból eddig csak 1300 hektárt takarítottak be, és a csapadékos idő a repce vetését is ...
NAK: a sok eső problémákat okoz az őszi munkákban... Az utóbbi időszakban lehullott jelentős mennyiségű csapadék nem csak a kukorica termésmennyiségére van nagy hatással, más kultúrák is megsínylik ezt a...
Megváltást hozhat a hidegfront A gazdák hosszú hetek óta esőért fohászkodnak, ma délutántól úgy fest, megérkezik a várva-várt égi áldás. Az eső nagyon kell már, csak az a fránya szé...
Nagy esők jönnek – igyekezzünk a vetéssel! Ma és holnap még kora nyárias időre számíthatunk, 23-25 fokos maximum hőmérséklettel és zavartalan napsütéssel, majd holnap estétől változás állhat be...
Ha nincsen, az a baj, ha van, az a baj Hol azt halljuk, hogy a kevés eső miatt van veszélyben a termés, hol azt, hogy a túlzott csapadék teheti tönkre a gazdák munkáját. Jelenleg is ez a he...
Heves áradásokkal érkezik a klímaváltozás – veszél... A Föld egy folyamatosan változó élettér. Változik az élővilág összetétele, változik az emberek száma, változik a kibocsátott káros anyagok mennyisége,...