Hirdetés
Megint tarol a fertőzés: szigorúbb védekezésre van szükség a madárinfluenza ellen
A megelőzés a legfontosabb a madárinfluenza esetében, mert a fertőzés igazolásakor már csak az állatállomány megsemmisítése következhet. Az elmúlt évek eseteihez kapcsolódóan az illetékes hatóságok és az Agrárminisztérium szakemberei többször is figyelmeztették az állattartó gazdákat a teendőkre. Mivel az utóbbi időben több magyarországi telepen is kimutatták a fertőzést, érdemes összefoglalni, mit lehet tenni a hatékony megelőzés érdekében.
Az Agrárszektor írta meg, hogy a Nébih korábban többször is kiemelte, hogy jelenleg a madárinfluenza elleni védekezés egyetlen módja a járványvédelmi intézkedések szigorú és következetes betartása. A szakemberek szerint az eddigi járványok tapasztalatai azt mutatják, hogy bár az ehhez szükséges tárgyi feltételek a legtöbb telepen rendelkezésre állnak, azonban azt nem minden esetben működtetik napi szinten. Érdemes jobban odafigyelni a megelőzés módszereire.
Nem szabad könnyen venni a védekezést, mert a meglévő előírások csak akkor érnek valamit, ha valóban következetesen alkalmazzák azokat. Az előírások betartása újra aktuálissá vált, hiszen ismét több helyen tűnt fel baromfitartó telepeken a nagy gazdasági kárral fenyegető madárinfluenza betegség.
Az alapok
A baromfitartó telepet kerítéssel kell körbevenni, amelynek legalább 50 centiméter magasnak és folytonosnak kell lennie. Kiemelt szerep jut a fertőtlenítésnek is, amelyet csak engedélyezett hatóanyaggal, illetve termékkel szabad elvégezni.
Fontos a folyamatos és okszerű fertőtlenítés. Nem maradhat el a dolgozók csizmáinak kezelése sem. Erre az elfolyást megakadályozó fertőtlenítő oldatos taposót javasolnak a szakértők, és lényeges az is, hogy a kézfertőtlenítéshez is kell oldatos edényt biztosítani.
Az is kiemelten fontos, hogy a vírust éppúgy behurcolhatja az állatgondozó, mint a gazdasági igazgató vagy a tulajdonos is, vagyis az előírásokat mindenkinek be kell tartania a telepen. Ez természetesen vonatkozik a látogatókra is, és a telepre belépőknek minden esetben át kell öltözniük.
A zárt víz- és takarmánytárolás
A takarmányt úgy kell tárolni, hogy az ne legyen terített asztal vadmadaraknak vagy rágcsálóknak, vagyis zárt, fedett helyről, ellenőrzött körülmények között kell adagolni. Ugyanez vonatkozik a vízre is, amelyet zárt tárolóban kell tartani és vezetékben kell eljuttatni az állományhoz. Természetesen az itatáshoz ivóvíz minőségű vizet kell használni, ellenkező esetben akár a szigorúan elzárt vízzel is megfertőzhető az állomány. A szakértők fontosnak tartják azt is, hogy szükség esetén valamennyi állat bezárható legyen, amely nagyon hatékonyan védi az állományt, bár az igaz, hogy ez több gazdaság esetében is nehezen oldható meg - írták.
Mit tehetünk a madárinfluenza ellen?
A betegséghez és a védekezéshez kapcsolódó ismereteket a Nébih gyűjtötte össze, itt sok részletet lehet megtudni a teendőkről, a lehetőségekről és a veszélyekről.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Mitől lesz jobb a minőség? - 1. rész
Az őszi vetésű növények 2024-ben jobb körülmények között kezdik meg az életüket, mint az elmúlt években. Mégis, a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy valamelyest növeljük a termelt mennyiséget és jobb beltartalmi mutatókat érjünk el. Hol mentek el a mázsák és mi okozza a gyengébb minőséget?
Gabonaszárítás során kiváltható a gáz a HETECH innovációjával
A HETECH idei szakmai napján a kiemelt téma egy, a gabonaszárítás területén születtet innováció volt, de a nagyszámú résztvevő megismerkedhetett, a terménytisztítás gyakorlati kérdéseivel, egy spanyol gabonahűtési technológiával és különböző állattenyésztési technológiákkal is.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatJohn Deere 8300 traktor
12 000 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 110 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés