Csökkent a romániai szarvasmarha-, sertés-, valamint juh- és kecskeállomány is 2023-ban az előző évhez képest, míg a baromfiállomány 0,7 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) legutóbbi adataiból. Az INS szerint a szarvasmarhák és a tenyészállomány (tejelő tehenek, tenyészbikák és tenyészüszők) összlétszáma 2023. december elstejére 1, illetve 1,4 százalékkal csökkent a 2022. december elsején jegyzetthez képest.

A Maszol.ro portál írt az Agerpres anyagára hivatkozva a témáról. A sertések száma 5,2, az anyakocáké 4,2 százalékkal esett vissza, míg a juhok, kecskék és tenyészállományuk (anyajuhok, anyakecskék) létszáma 0,1, illetve 0,3 százalékkal csökkent. Ezzel szemben a baromfiállomány 0,7 százalékkal, a kifejlett tojók száma 5,4 százalékkal nőtt tavaly 2022-höz képest.

Csökkent a romániai szarvasmarha-, sertés-, valamint juh- és kecskeállomány is 2023-ban az előző évhez képest, míg a baromfiállomány 0,7 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) legutóbbi adataiból - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőhegyes

Sertések és szarvasmarhák számcsökkenése

A statisztikai adatok szerint 2006 és 2011 között folyamatosan csökkent Románia szarvasmarha-állománya, majd 2011-től 2023-ig viszonylag stagnált. A szarvasmarhák száma tavaly a 2006-os létszám 61,9 százalékát tette ki.

A sertések száma szintén csökkent, 2023-ra a 2006-os állomány 46,3 százalékára esett vissza. A juhok és kecskék száma változóan alakult, tavaly 39,4 százalékkal nagyobb volt, mint 2006-ban.

A szarvasmarha-állományt tekintve Románia a 10. helyen áll az Európai Unióban, Franciaország, Németország, Írország, Lengyelország, Spanyolország, Olaszország, Hollandia, Belgium és Ausztria után. A 100 hektár mezőgazdasági területre jutó szarvasmarhák száma tekintetében Románia a 20. helyen áll, megelőzve Görögországot és Bulgáriát - írták.

Sertésállomány tekintetében uniós viszonylatban a kilencedik helyet foglalja el Románia, Spanyolország, Németország, Franciaország, Dánia, Hollandia, Lengyelország, Olaszország és Belgium után. A 100 hektár mezőgazdasági területre jutó sertések száma szerint a 19. helyen áll az ország, Szlovákia, Litvánia és Bulgária előtt.

A juh- és kecskeállományt tekintve Románia a második, csak Spanyolország előzi meg. A 100 hektár mezőgazdasági területre jutó egyedszám szerint Románia Görögország után a második helyen áll - fogalmazott a portál.

Megosztás

További híreink

Közel 1 milliárd forintból fejleszt, majd oktat fajtakísérleti és fajtakitermesztő állomásain a Nébih

2024.06.17.

A Nébih 984,73 millió forint vissza nem térítendő támogatásból korszerűsíti fajtakísérleti és fajtakitermesztő állomásainak infrastruktúráját Monorierdőn, Pölöskén, Székkutason és Tordason.

A traktoros és az önkormányzati képviselő gazda is meghalt meggyszedés közben Ráckevén

2024.06.16.

Önkormányzati képviselő volt az a gazda, akit pénteken munkatársaival együtt megrázott az áram Ráckevén meggyszedés közben.

Ha helyesen kérdezik, a dinnye elárulja, hogy érett-e

2024.06.16.

Hetekkel korábban berúgja az ajtót a magyar dinnye, lassan itt a szezonja! De nincs annál kiábrándítóbb, mint ha egy tetszetős, ámde éretlen és ízetlen vagy épp kásás görögdinnyét sikerül kiválasztanunk. Napokig nézegethetjük a hűtőben, aztán a meztelencsigák lakmározhatnak belőle a komposzton! De hogyan ismerhetjük fel, melyik a jó dinnye?

21 kérdés és 21 válasz a Feltételesség rendelet betartásával kapcsolatban

2024.06.16.

A Feltételesség rendelet egy, a mezőgazdaságban alkalmazandó EU-szabályozás, amelynek célja a környezetvédelem, az éghajlatváltozás elleni küzdelem és a földhasználat fenntarthatóságának biztosítása. A gazdálkodók számára kötelezően betartandó előírásokat és normákat határoz meg, amelyek a támogatások elnyerésének feltételei. Ide tartoznak a talajvédelmi intézkedések, a vízminőség megőrzése, a biodiverzitás védelme és a fenntartható gazdálkodási gyakorlatok alkalmazása. Ezen előírások betartása szükséges a közvetlen kifizetések és bizonyos vidékfejlesztési támogatások igénybevételéhez. Az előírások betartása ugyanakkor egyáltalán nem egyszerű, sok kérdés felmerülhet ezzel kapcsolatban. Ezek közül összegyűjtöttük a legérdekesebbeket. 

Farmlátogatóban: az olasz szalmától a brit kiskereskedőkig

2024.06.16.

Néhány évvel ezelőtt az észak-olaszországi Bassino család gyökeres változáson ment keresztül. Kiment 500 húsmarha, átadva a helyet a sertéseknek és sok-sok szalmának. A farm jelenleg a Fumagalli-koncepció szerint működik, magas jóléti zsírsertéseket termelve mind az olasz, mind az európai piacok számára, beleértve az Egyesült Királyság piacait is.

A gombatönk is felkerült a csirkék étlapjára

2024.06.16.

Évente valamivel több mint 90 000 tonna gombatönkhulladék keletkezik a gombatermesztésből. A tönkhulladék a gomba össztömegének közel 30%-át teszi ki. Ez a mezőgazdasági melléktermék csökkentheti a hulladékot, és csökkentheti a brojlertermelők takarmányköltségét?

Partnerhírek
Partner

Folyékony, szerves (melasz–vinasz alapú) alaptrágyázás - jobb a növénynek, jobb a talajnak

2024.06.14.

Ma már elmondhatjuk, hogy jól működnek a folyékony és szervesanyag-alapú alaptrágyák. Hektáronként pár száz literes dózis nem okoz gondot a permetezőnek. A bedolgozással nem kell kapkodni. A technológia pedig lehet szilárd és folyékony kombinációja. Mutatunk erre példákat.

Partner

Magasabb cukorfok, nagyobb répatest - cukorrépa lombtrágyázása a TIMAC AGRO-val

2024.06.12.

A korai fázisban kijuttatott FERTIACTYL® gyökérstimulátor oldatok, heterogén cukorrépa-állományokban is alkalmazhatók, hiszen lombról és talajról is hasznosulnak, elsődleges céljuk pedig a kezdeti gyökeresedés és ezzel az intenzív, zavartalan fejlődés megalapozása.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus BF Talajmaró
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BF Talajmaró

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Hirdetésfeladás