Almából 40-50, míg körtéből 50-60 százalékkal kevesebb terem idén hazánkban az éves átlaghoz képest. Ennek oka elsősorban a fagykár volt, amelyet rendkívüli mértékben növelt az aszályos tél végi és kora tavaszi időjárás is. Európában is az átlagosnál gyengébb almatermelésre lehet számítani, így idén kieshet a piacról az olcsó, helyettesítő import.

Idén várhatóan 300-350 ezer tonna alma terem hazánkban, 40-50 százalékkal kevesebb az átlaghoz képest – közölte a Magyar Hírlap megkeresésére a NAK. Ismertették, a körtét még ennél jobban is megviselte az időjárás: mindössze 13-16 ezer tonna mennyiségre számítanak, azaz egy átlagos évihez képest 50-60 százalékkal szerényebb lehet a termés. Ennek az az oka, hogy tavasszal nagyon sok, térségenként 15-18 fagyos éjszaka volt, március 22-től május közepéig több hullámban jelentős fagykárok érték a gyümölcsültetvényeket. A károkat a rendkívül aszályos tél végi, kora tavaszi időjárás is növelte. A negatív időjárási hatások drasztikus kiesést okoztak az alma- és körtetermésben. Sok olyan ültetvény is van az országban, ahol abszolút nincs szüretelhető termés – fogalmazott a kamara.

Almából 40-50, míg körtéből 50-60%-kal kevesebb terem idén hazánkban az éves átlaghoz képest (Fotó: Pixabay, leoleobobeo)

A kamara azt is jelezte, hogy az egyes termőtájak, illetve termesztőkörzetek között nincsenek markáns különbségek, mindenhol az átlagosnál jóval alacsonyabb a termés. Az almánál a fajták vonatkozásában elmondható, a Gala és a Golden fajtakörnél a helyzethez mérten jó a termés, míg kifejezetten gyenge a Jonagold, Jonatán és Idared almák esetében. A Red Delicious, Pinova, Braeburn, Fuji fajták termése erősen heterogén, általában gyenge.

A körte esetében a dunántúli termőtájakon általában nagyon gyenge a termés, míg az ország északi, északkeleti termesztőkörzeteiben valamivel jobb a helyzet, jóllehet, itt is jelentősen alulmúlja még a tavalyi évi, gyenge szintet is. A fajták vonatkozásában megállapítható, hogy a vilmoskörte várható mennyisége a helyzethez képest elfogadható – de nem jó –, míg a többi fajta általában nagyon gyengén teljesít.

Felhívták a figyelmet, hogy a lakosság almafogyasztása fejenként évente 12 és 15 kilogramm körül alakul Magyarországon, ami nagyjából megfelel vagy kicsivel alatta van az európai átlagnak. Konkrét ajánlott fogyasztási mennyiség ugyan nincs, de harminc évvel ezelőtt még ennek a mennyiségnek a dupláját fogyasztottuk hazánkban, így lenne tere a fogyasztás bővülésének. Az idei almatermésből hozzávetőlegesen 100-130 ezer tonna lehet étkezési alma, amelynek felvevőpiaca 150-180 ezer tonna. Ebből 20-30 ezer tonna exportra megy, elsősorban a környező országokba, vagyis Ausztriába, Romániába és Szlovákiába. Ugyanakkor azt is elmondták, hogy a jelenlegi piaci kép a teljes 2020–2021. piaci évre nézve relatív hiányt sejtet.

A meghatározó európai almatermelő országokban is tapasztalható terméskiesések miatt most külföldről is keresik az étkezési almát, emiatt a magyar termelők exportpozíciói idén az átlagosnál kedvezőbbek lehetnek. Ha azonban a külföldi piacok „kihúzzák” az országból az étkezési alma egy részét, az belföldön erősebb hiányhelyzetet eredményezhet, és ezáltal a piac keresleti jellegét erősítheti tovább. Az átlagosnál gyengébb európai almatermés hatása lehet az is, hogy – más gyümölcsfajokhoz, például a cseresznyéhez, kajszihoz vagy őszibarackhoz hasonlóan – idén kieshet a hazai piacról az olcsó, helyettesítő import. Azonban a vártnál esetlegesen magasabb hazai vagy uniós étkezési almatermés, illetve élénkebb – elsősorban lengyel – import valamelyest tompíthatja ezeket a folyamatokat. A magyar étkezési alma piacérzékenysége arra vezethető vissza, hogy európai szinten egy meglehetősen kicsi piacról van szó, és már 10-20 ezer tonna terméstöbblet vagy kieső termés is okozhat érzékelhető változást a piaci folyamatokban.

Hazánk 24 ezer hektáros almatermő felületéből több mint 70 százalék Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében található a maga több mint 17 ezer hektárával. Emellett Borsod-Abaúj-Zemplén megyében van a termőterületek 5,8 százaléka, Bács-Kiskun megyében a 4,3 százaléka, valamint Pest megyében a 3,6 százaléka.

A budapesti Nagybani Piac augusztus 31-én közzétett árlistája szerint az alma kilogrammonkénti ára 320 forint, míg a körtéé az 500 forintot is eléri.

Megosztás

További híreink

Mérje meg a burgonyáját digitálisan: Az AVR osztályozó rendszere forradalmasítja a betakarítást

2024.11.09.

A belga gépgyártó AVR Machinery osztályozó mérőrendszert vezet be a Puma 4.0 önjáró burgonyabetakarító gépen. Egy kamerarendszer segítségével a burgonya azonosítható és mérhető, így a gazdák betekintést nyerhetnek a burgonya terméshozamába.

Nyílt napra várják a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karán az érdeklődőket

2024.11.09.

Nyílt napot tart a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara Hódmezővásárhelyen.

Robotujj tapinthatja ki, érett-e már a szőlő

2024.11.09.

A szőlőszüret forradalmasítása érdekében a Queen Mary University of London (QMUL ) kutatói az Extend Robotics céggel és a Saffron Grange szőlőbirtokkal együttműködve új robotszedőket tesztelnek. A projekt középpontjában egy fejlett érzékelőkkel és mesterséges intelligenciával felszerelt robotrendszer kifejlesztése áll.

A ciroklikőr tudnivalóiról beszélt egy ruandai vállalkozó

2024.11.09.

A banánbort ciroklikőrtől csak egy lépés választja el – és ezt a lépést Justin Faida 2019-ben megtette.

A magyar kertészeti ágazat 20 év alatt sem érte el az EU átlagos integrációs szintjét

2024.11.09.

A kertészeti ágazat jövőjének kulcskérdése a szervezettség és a hatékonyság növelése.

Madárnak nézik a vásárlókat? Ismét csalók próbálkoznak tűzifával

2024.11.08.

A Pilisi Parkerdő Zrt. egyik vásárlójának jelzésére kezdett vizsgálatba a Nébih egy újabb tűzifás csalás ügyében.

Partnerhírek
Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Partner

Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?

2024.10.28.

Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
FitoNatur KationMix
Pest, Nagytarcsa

FitoNatur KationMix

21 140 HUF / kanna

Magro.hu Piactér

Több mint 2.900 hirdetés 70 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás