Hirdetés
Melyik gyógynövények adnak megoldást a téli betegségekre?
Télen, a hidegebb időszakban sokféle légúti betegséget lehet elkapni, akár többször is. A náthát több mint 200 vírusfaj is kiválthatja, ezért történhet meg, hogy egy szezon alatt akár többször is el lehet kapni. A megfázás, a tüsszögés, a torokfájás, a köhögés mind olyan tünet, ami megkeseríti az emberek hétköznapjait. Számos gyógynövény létezik, amely segíthet ezek kezelésében, vagy megelőzésében. Érdemes megnézni, mit és mire érdemes fogyasztani.
A HelloVidék írt cikket a témában, ezt az anyagot szemléztük. Eszerint a meghűlés, vagy a nátha többnyire néhány nap alatt kezelés nélkül is elmúlik, vannak olyan hajlamosító tényezők, amelyek fennállása esetén súlyosabb szövődmények is felléphetnek. A betegség többnyire a felső légutak heveny vírusos fertőzése következtében alakul ki. A vírusok megtelepszenek a nyálkahártyában, jellegzetes helyi és általános tüneteket okozva. A Gyógynövény Szövetség és Terméktanács szakemberei szerint, míg a klasszikus őszi-téli betegségekért csak 1-1 kórokozó felelős, a náthát több mint 200 vírusfaj is kiválthatja, ezért történhet meg, hogy egy szezon alatt akár többször is el lehet kapni.
A tévhitekkel ellentétben a megfázást nem a hideg, hanem a hidegben legyengült immunrendszert könnyebben megtámadó vírusok okozzák.
Hirdetés
A nátha jellemző tünetei jól ismertek: gyengeség, hőemelkedés, orrváladékozás, orrdugulás, könnyezés, tüsszögés, torokfájás, köhögés és fejfájás. A panaszok általában néhány nap alatt mérséklődnek, majd kezelés nélkül is megszűnnek. Érdemes a kezelőorvossal is beszélni a betegségről, illetve arról, milyen gyógynövényt érdemes fogyasztani a lábadozás alatt.
Mit lehet tenni a gyógyulás érdekében?
Ahogy megelőzésre, úgy a tünetek mérséklésére is alkalmazhatóak a gyógynövények és a gyógyteák. Bár számos kész gyógynövénytea keverék is megtalálható a boltok polcain, amit meghűléskor javallott fogyasztani, mi magunk is összeválogathatjuk azokat a gyógynövényeket, amik akár önmagukban, akár teakeverékként segítenek a tünetek enyhítésében és a betegség lefolyásának gyorsításában. Melyek ezek?
- A kamillavirágzatból készült tea a gyulladt torok kiváló öblögetője, a hurutos légutak ellenszere, enyhíti a rekedtséget, fertőtlenít, nyugtatja a szervezetet. Érdemes inhalálni is a kamillateával. A forró gőz belélegezve oldja a váladékot a légutakban és a kamilla gyulladáscsökkentő hatóanyagai ilyen módon is kifejtik jótékony hatásukat.
- A hársfavirág forrázata oldja a hurutot, csillapítja a köhögést és csökkenti a torokgyulladást, a hörgők egészségének támogatója. Izzasztó és enyhe nyugtató hatása is van. Kellemes íze és enyhe hatása miatt kisgyermekek is fogyaszthatják.
- A bodzavirág teája is izzasztó, de ha inhalálunk vagy gargalizálunk vele, elűzi a náthát, a fülfájást és a rekedtséget is. Enyhe hatású és kellemes ízű a hársvirághoz hasonlóan, keverékben a kettőből különösen jóízű és hatásos forró ital készíthető.
- A borsmenta torokbántalmakra, a megfázás tüneteire elismert gyógymód, fokozza a nyákképződést és csökkenti az orr váladéktermelését. Az olaját és a belőle készült teát is használhatjuk. Fontos szabály a borsmenta olaj alkalmazásakor, hogy 6 évesnél fiatalabb gyermekeknek nem szabad adni, sem párologtatva, sem a légzőszervek környékén alkalmazva, mert ingereli a légutakat és súlyos esetben fulladást okozhat.
- A mezei és kerti kakukkfű egyaránt hasznos segítő a megfázás kezelésében. Köhögéscsillapító, köptető, fertőtlenítő hatása révén a kakukkfű forrázással készült teája a légúti, hurutos megbetegedések ellenszere. Oldja a hörgők görcsét, feloldja a váladékot és rendkívül erős fertőtlenítő.
- Finom és jótékony hatású a csipkebogyó tea. Sose forrázással készítsük, mert a benne található C vitamin károsodhat. Áltermését öntsük le szoba hőmérsékletű vízzel, hagyjuk állni és ázni, majd csak ezt követően szűrjük le. Hidegen, vagy langyosra melegítve fogyasszuk: a betegségben legyengült szervezetünket segítjük ezzel vitaminokhoz.
Így lehet elkerülni a visszaesést
Meghűlés idején és után, hogy ne essünk egyik betegségből a másikba, fontos a szervezetünk gyors megerősítése: fogyasszunk könnyen emészthető, vitamindús ételeket, sok és friss zöldséget és gyümölcsöt. A vitamintartalmú étrend-kiegészítők is hasznosak lehetnek, magas hatóanyag tartalmuknál fogva gyors utánpótlást jelentenek a szervezetnek. Megfázás esetén a gyógyuláshoz vezető út fontos része a pihenés is, így betegség idején eszünkbe se jusson sportolni. Ugyanígy nem ajánlott a szaunázás sem, hiszen a magas hőmérséklet megterheli a szervezetet, így elnyújthatja a lábadozást. Maradjunk a jól bevált nyugalmas teázásnál, abból nem lehet baj. Viszont arra is figyeljünk, hogy, ha tüneteink súlyosbodnak, azonnal forduljunk orvosunkhoz - javasolta a cikk.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is
A kombájnok rostaaljából kikelt, zöld sávokban megjelenő gabona árvakelés a gyenge kelő repcét teljesen kiszoríthatja, elpusztíthatja. A Pantera 40 EC hatékony megoldás lehet.
Hány aszályos év kell még, hogy a gondolkodás megváltozzon?
Dunapatajon tartotta idei szakmai napját a Kukorica Kör Egyesület, ahol a jelenlévő gazdálkodók az agrárium elismert képviselőinek előadásait hallgathatták meg impozáns környezetben augusztus végén.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.800 hirdetés 40 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés