Magasabb áron eladható termés, köszönhetően az egységes méretnek, intenzív színnek, jó tárolhatóságnak és közben kevesebb buktató. A jelenlegi gazdasági környezetben a burgonyatermesztők számára a nyereség fenntartásához az első rangú, piacos terményen keresztül vezet az út, azonban sikerre csak helyes műtrágyaválasztással lehet esély!

A burgonya ugyanis nemcsak falja a nitrogént és a káliumot a tenyészidőszak során, de kimondottan kényes arra, hogy mikor és milyen formában adagoljuk azokat. Egy rossz választással drága pénzért lehet pont a gumókötés ellen dolgozunk, vagy épp a kimosódás és elillanás miatt csak szélnek eresztjük a tápanyagokat.

A Nyugat-Európa kertészetei körében többek között az alapozta meg évtizedekkel ezelőtt az ICL műtrágyák ismertségét, hogy mindezt orvosolják. Az Agromaster burkolt NPK műtrágyákkal, Polysulphate alapú ásványi trágyákkal és olyan lombtrágyákkal, mint az Agroleaf-család, ugyanis a kockázat kevesebb, a termésbiztonság mégis nagyságrendekkel jobb.

Az ICL műtrágyagyár szakértője, Rácz Gábor növényvédelmi szakmérnök segítségével ajánlásoknak és a műtrágyák hatékonyságát biztosító plusz technológiáknak jártunk utána.

Az újgenerációs ICL-műtrágyák bőségesen visszatermelik az árukat a burgonyatermesztésben is!

Burkolt nitrogénműtrágyával a burgonyatermesztésben ott lesz a tartalék a bakhát mellett az 1. osztályú áruhoz

Gumóira pillantva a fogyasztók többsége igénytelen növénynek gondolja, termelői azonban pontosan tudják, a burgonyatermesztés komoly szakmai odafigyelést és célzott táplálást igényel. Egy tonna burgonyaterméshez ugyanis nemcsak 150-170 kg nitrogénre, de 330-350 kg káliumra is szükség lesz, olyan további makroelemek társaságában, mint a foszfor (50-60 kg), a kén (20-25 kg), a kalcium (45-60 kg) vagy épp a magnézium, amiből további 35-40 kg-ot kell kijuttatnunk a bakhátakba.

Laza szerkezetű talajokon Rácz Gábor szerint különösen lényeges, hogy olyan burkolt NPK műtrágyákat alkalmazzunk, mint az Agromaster, e nélkül ugyanis éppúgy veszélybe sodorhatjuk a termést, mint a pénztárcánkat. „A burgonyát ugyanis hiába jellemzi intenzív tápanyagigény, a vegetatív fejlődés beindulása után a túlzott nitrogénkijuttatással még így is rosszat tehetünk a növényeknek. A túladagolás késleltetheti gumókötést (különösen korai termesztésű állományokban), ami miatt később tudjuk csak betakarítani a termést, ráadásul a növények is sokkal fogékonyabbak lesznek a betegségekre. Nem véletlenül ajánlunk a talajelőkészítéssel egy menetben olyan szabályozott tápanyag-leadású, 2-3 hónapos hatástartamú burkolt NPK műtrágyákat a tápanyagtervünk részeként, mint az Agromaster 10-5-23+5MgO+29SO3+2CaO. Illetve a bakhátkészítéssel együtt kijuttatható 1-2 hónapos hatástartamú Agromaster 40-0-5+ 4,5SO3 vagy a talajfeltöltöttség függvényében annak Agromaster 32-19-0+4,8SO3 változata. Az E-Max technológiával burkolt nitrogéntartalom ugyanis tápelemtartalékként hónapokig ott marad a növények mellett, se elillanás, se kimosódás nem következik be. Az állandó, optimális tápanyaghatásnak köszönhetően a termésméret egységesebb, nagyobb lesz. Sokkal jobb hatásfokkal dolgozik, mint a hagyományos ammónia vagy nitrát nitrogén formával dolgozó termékek.”

Egységesebb, nagyméretű piacosabb termés: megéri a termelőknek ICL műtrágyákat választani!

Az Agromaster burkolt NPK műtrágyák burgonyatermesztők számára lényeges előnyeiből:

  1. A kimosódásnak ellenálló formával még laza homokos talajon se pazaroljuk a tápelemeket, a nitrogén kiváló arányban fordul termőre egy prémium műtrágyával.
  2. Kevesebbszer kell műtrágyát kijuttatni, csökken a sóterhelés, valamint a munkaigény, kisebb lesz a művelés taposási kára a táblákon.
  3. Korábban záródó lombozat, kedvezőbb mikroklíma és a talajfelszín árnyékolása miatt jobb a talajok nedvességmegőrzése.

Agromaster dózisjavaslatok burgonyában:

  • Alaptrágyaként 650-700 kg/ha
  • Fejtrágyaként 500-600 kg/ha

Káliumpótlás kimosódásnak ellenálló formában, extra magnéziummal és kalciummal: a Polysulphate-ot szinte burgonya termesztéséhez tervezték

A nagy burgonyatermésnek nem csak nitrogénből magas a tápanyagigénye. A megfelelő káliumpótlás elengedhetetlen az optimális szénhidrát-anyagcseréhez és a vízháztartáshoz, a szárazanyagok, keményítő felépítéséhez kénre lesz növényeinknek szüksége, amihez az energiát csak megfelelő magnéziumbevitel mellett képesek előállítani. Amennyiben könnyen tárolható, barna foltoktól mentes gumókat szeretnénk felszedni, a sorból a kalcium sem maradhat ki. Ahhoz, hogy ne romoljanak a terméskilátások, a kiegészítő tápelemekre is szükség lesz. Azonban hogy a veszteségek miatt ne nőjön a termelők kitettsége, érdemes speciális tápanyagokat választani. Ilyen megoldást kínálnak az ICL Polysulphate alapú ásványi trágyái.

Az ICL Polysulphate (48% SO3 szulfát, 14% K2O kálium-szulfát, 6% MgO magnézium-szulfát, 17% CaO kalcium-szulfát) termékeinek erejét egy ősi tengerfenék ásványikincse adja, amit az ICL mérnökei kizárólagossággal bányásznak Anglia partjainál. A 100% természetes ásványi trágya nemcsak ökológiai gazdaságokban használható, hanem, köszönhetően a bányászott ásványi anyagának, még homoktalajon is ellenáll a kimosódásnak, tápelemhatását pedig akár 60 napig megtartja. Fontos tudni, hogy a Polysulphate nemcsak táplál, de az ásványi anyagai tompítják a szikesedési folyamatokat is, ráadásul szulfátos tápelemei kedveznek az 1. osztályú árut célzó termelőknek.

A burgonya ugyanis kényes kloridos műtrágyák alkalmazására. A Polysulphate termékcsaládban találni gyorsan felvehető foszforformával (ortofoszforsav) kiegészített műtrágyatípusokat is ICL PKpluS név alatt. Ezek közül talajelemzés függvényében alaptrágyaként
az ICL PKpluS 0-16-30 + 2MgO + 10 SO3 + 12CaO formulát, valamint az ICL PKpluS 0-21-20+2MgO + 15 SO3 + 17 CaO-t javasoljuk. Amennyiben az adottságok megengedik, alkalmazhatjuk a Polysulphate kálium-kloriddal (MOP) tovább dúsított változatát az ICL PotashpluS-t is a talajelőkészítéshez, ennek kloridterhelése 50%-kal alacsonyabb a hagyományos termékeknél, árszínvonal tekintetében pedig kimondottan jó termék. A bakhátkészítés idején fejtrágyázáshoz szintén kiválóan alkalmazható a Polysulphate.”

A burgonya alaptrágyázáshoz javasolt Polysulphate alapú termékek dózisai:

  • Polysulphate: 500-600 kg/ha
  • PKpluS: 450-550 kg/ha
  • PotashpluS: 400-600 kg/ha

Burgonya fejtrágyázása bakhátkészítéskor Polysulphate-tal: 300-400 kg/ha

Az Agroleaf Power lombtrágyák fejlődési fázisokhoz hangoltan dolgoznak a növényekért.

Gyors tápelemhatás a kritikus növekedési szakaszokban: Agroleaf Power lombtrágyák

A most már évről évre visszatérő zord tavaszi időjárás miatt akkor is várhatnak kihívások burgonyanövényeinkre, ha azokat szakszerűen feltöltött talajba ültettük el. A tápanyagok elérhetősége az alacsony talajhőmérséklet miatt a gyökérzeten keresztül ugyanis gátolt, ezt csak tovább rontja, hogy ilyenkor a növényi anyagcserefolyamatok is lassulnak. Erre jelentenek hatékony megoldást a lombtrágyakezelések, ahol a plusz technológiával készülő ICL Agroleaf Power levéltrágyák szintén kedveznek a gazdáknak.

„Az Agroleaf Power lombtrágyák két kiegészítéssel, az M-77 és a DPI (Double Power Impact) technológiával készülnek. Az adalékanyagokkal gyorsabban válnak felvehetővé a tápelemek, amelyek elnyújtott hatástartammal, akár 8-10 napig képesek segíteni az állományokat” – meséli Rácz Gábor.

Az Agroleaf Power lombtrágyákból több eltérő, fejlődési fázisokhoz hangolt összetétel érhető el:

1. Agroleaf Power High P (12-52-5+mikroelemcsomag): extra foszfortartalommal a gumóképződés támogatásához. A virágzás előtt 2 héttel kijuttatva, majd időjárás függvényében 7-10 nap múlva ismételve.

Javasolt dózisa 7 kg/ha 500-600 liter vízben oldva

2. Agroleaf Power High Ca (11-5-19+9CaO+2,5MgO+mikroelemcsomag) A virágzás, kötődés, valamint a fiatal gumók képződésének magas energiaigényének biztosításához.

Javasolt dózisa: 4-5 kg/ha 500-600 liter vízben kijuttatva.

3. Agroleaf Power High K (15-10-31+mikroelemcsomag) az intenzív növekedéshez.

A burgonya esetében rendkívül fontos a gumóméret és termésmennyiség maximalizálásához az ideális nitrogén-kálium arány biztosítása. Az Agroleaf Power High K lombtrágya használatával a szükséges 1:2 arány fenntartható, biztosítva ezzel a koraiságot és a szép, piacos termést.

Keresse Rácz Gábor növényvédelmi szakmérnököt, területi képviselőt további termékinformációkért, ingyenes szaktanácsadásért!

Rácz Gábor növényvédelmi szakmérnök, ICL
Telefon: +36304881479
Email: gabor.racz@icl-group.com

(x)

További híreink

Partner

Ezt ne hagyja ki! - Nagy meglepetés az Agrárszektor Konferencián

2024.10.04.

Előesttel bővül az idén a siófoki Agrárszektor Konferencia műsora, így már három napon keresztül, december 3-5. között találkozhatnak színvonalas szakmai programokkal a rendezvény résztvevői. A december 3-i előesten az agráriumot érintő meteorológiai előrejelzésekről, az agrárgazdaságra is hatással bíró várható gazdasági és belpolitikai eseményekről lesz szó, illetve mérlegre kerülnek a magyar élelmiszergazdaság Európai Unióban töltött elmúlt húsz évének tapasztalatai és a hazai agrárvállalkozások kitörési lehetőségei is.

Öntözőrendszerek: Melyik a legjobb választás?

2024.10.04.

Az öntözőrendszerek kulcsfontosságú szerepet játszanak a kertészet és általában a mezőgazdaság hatékonyságában, különösen a szárazabb éghajlatokon, így Magyarországon is. Az optimális vízellátás biztosítása a növények számára nemcsak a terméshozamot növeli, hanem a vízpazarlás minimalizálásában is segít.

Utánajártak, hány medve kóborolhat Magyarországon

2024.10.04.

Szinte lehetetlen kideríteni, pontosan hány európai barnamedve kószál éppen Észak-Magyarország erdőiben, de az egyes észleléseket végignézve képet kaphatunk az állatok hozzávetőleges számáról.

Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Bőgés után barcogástól hangosak az erdők – egy nap alatt akár 30-40 nősténnyel is elbír a bika

2024.10.04.

Az ősz és a hűvösebb idő beköszöntével megérkezett a gímszarvasok párzási időszaka, azaz a szarvasbőgés. A különös jelenség időjárástól és földrajzi viszonyoktól függően augusztus végétől akár novemberig is tarthat. A rendőrség és a vadásztársaságok fokozott óvatosságra kérik a közlekedőket, mivel a párzás időszakában a vadak mozgása még kevésbé kiszámítható, mint máskor.

Drámai visszaesés után hároméves mélyponton Magyarország ipari termelése: mi áll a háttérben?

2024.10.04.

Az augusztusi ipari termelési adatok alapján az ipari kibocsátás volumene jelentős visszaesést mutatott. Az ipar teljesítménye idén augusztusban 9,5%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest, a munkanap-hatással korrigálva pedig a visszaesés 4,1% volt.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás