Évente több száz tonna hulladékot dobnak ki a folyópartokra, ezek aztán a vizekbe kerülnek. Csak a Duna folyó évente közel 100 tonna műanyagot szállít a deltába, majd a Fekete-tengerbe. A folyók és a folyópartok tisztításának problémája azonban, úgy tűnik, senkinek sem a feladata Romániában. Az önkormányzatok nem takarítják el a szemetet, mert nincs rá pénzük vagy nem érdekli őket, a román vízügyi hivatal pedig azért nem, mert nem kötelezi erre a törvény.

Környezetvédelmi aktivisták egy éven keresztül minden évszakban összesen 270 vízmintát vettek a Dunából, és elküldték laboratóriumi elemzésre. Az eredmények több mint riasztóak: a romániai részén a Duna évente közel 100 tonna műanyagot szállít, amely a deltába, majd a Fekete-tengerbe ömlik - írta a Digi24 cikkére hivatkozva a Maszol.ro.

A romániai törvény szerint a hulladék által generált durva szennyezés valójában nem számít szennyezésnek, és a vízügy csak a víz kémiai összetételét elemzi, de nem tartozik a feladatkörükbe a takarítás - mondta a Mai Mult Verde Egyesület projektkoordinátora, Loredana Pana

Konkrétan 48,5 tonna mikroműanyag, azaz 5 milliméternél kisebb darabok, és 48 tonna makroműanyag kerül a Dunába és onnan a tengerbe a környezetvédő szervezet szerint. A Mai Mult Verde Egyesület projektkoordinátora, Loredana Pană arról számolt be, „a helyzet romlik, a mennyiség évről évre nő, és jelenleg nincs az országnak programja a vízszennyezés megelőzésére”.

A környezetvédelmi őrség büntet

Az Országos Környezetvédelmi Őrség főbiztosa szerint, ők többször büntettek tavaly a vízpartokon elhagyott hulladék miatt, és akár bűnügyi eljárást is kezdeményeztek, „mivel a Környezetvédelmi Őrség tavaly óta nagyon szoros kommunikációs csatornákat nyitott a bűnüldöző szervekkel”.

A vízügynek nem kötelessége a cselekvés

Az aktivisták szerint a vízfolyások kezeléséért és karbantartásáért felelős intézmény, a Román Vízügyi Igazgatóság nem ellenőrzi a vízben lévő műanyag mennyiségét, mivel ez nem kötelessége. A Mai Mult Verde Egyesület projektkoordinátora, Loredana Pana elmagyarázta: „a törvény szerint a hulladék által generált durva szennyezés valójában nem számít szennyezésnek, és a vízügy csak a víz kémiai összetételét elemzi, de nem tartozik a feladatkörükbe a takarítás”.

Bár az aktivista szerint is szennyezésnek számít a műanyag szemét, de hangsúlyozta, a törvény szerint mégsem az. „A víztörvény 6. melléklete értelmében a durva szennyezés nem számít olyan tényezőnek, amelyet a román vízügynek elemezni kell a víz ökológiai potenciáljának meghatározásakor” – magyarázta el.  Eszerint a víz akkor tekinthető tisztának, ha megfelel az úgynevezett minőségi elvárásoknak, azaz, ha az elemzések azt mutatják, hogy az ökológiai állapota „nagyon jó” vagy „jó”, és az ökológiai potenciál „maximális” vagy „jó”.

A folyók közel 67 százaléka nem megfelelő minőségű

A román vízügy legutóbbi, 2022-es elemzése szerint a folyók 66,74 százaléka nem felel meg a minőségi célkitűzésnek, és csak 33,26 százalékuk ment át ezen a teszten. Ezzel azonban még csak nincs is tisztában a Romániai Vizek Országos Igazgatóságának főigazgatója, Sorin Lucaci, aki kapásból azt mondta a tévécsatorna riporterének, hogy „az ország folyóvizeinek ökológiai állapota jelenleg nagyrészt jó”.

Bár a településeken és azok környékén a folyók és folyópartok tisztításáért a törvényi felelősség az önkormányzatokat terheli, sok esetben a polgármesterek azt mondják, hogy nincs pénzük erre. Ráadásul teljesen elszabadult a hulladék felhalmozódása. A polgármester a vízügytől várja a segítséget, az pedig azt mondja, az önkormányzat feladata a takarítás, ők csak a település határán kívül felelősek a folyók karbantartásáért.

A probléma megoldásáért több mint 60 civil szervezet nyílt levelet küldött a román környezetvédelmi minisztériumnak, amelyben a folyópartok megtisztítására irányuló országos programot követelnek, amelyet az Országos Környezetvédelmi Ügynökség irányítana és a Környezetvédelmi Alap finanszírozna.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Felvásárlással bővült a magyar farmmenedzsment rendszert üzemeltető vállalat

2024.12.10.

Az AgroVIR Kft. 2024. november 13-án 100 százalékos tulajdonrészt vásárolt a NEXT Farming szoftver forgalmazójában, a FarmFacts Hungary Kft.-ben.

A számok nem hazudnak: egy terület kivételével kevesebb gépet vásárolnak a gazdák

2024.12.10.

2024 első kilenc hónapjában az egyéni gazdaságok és társas vállalkozások összesen 135,2 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket, ami 41%-kal maradt el az egy évvel korábbi értéktől.

Nincs megállás: novemberben tovább nőtt az infláció, van ami 40%-kal lett drágább

2024.12.10.

Az élelmiszerek esetében az éves áremelkedés átlagosan 4,9% volt, bizonyos termékeknél azonban ennél jóval nagyobb drágulást tapasztaltak.

A magyar konyha koronája, mégis nagyfokú értetlenkedés és gyanú fogadja külföldön

2024.12.10.

A mák évezredek óta nélkülözhetetlen a magyar konyhában, főként desszertek alapanyagaként, de egészségügyi hatásai miatt is érdemes figyelmet fordítani rá.

A magyar dinnyetermesztés jövője egyértelmű, de a célhoz vezető út kacskaringós

2024.12.10.

A hazai termelők szerint, bár az ingadozó árak és a piaci zavarok időnként nehézségeket okoztak, az idei dinnyeszezon összességében átlagosnak tekinthető.

Egy lépéssel közelebb kerültünk a magyar és EU-s gazdák rémálmához

2024.12.10.

A mezőgazdasági közösség aggodalmai beigazolódtak: néhány napja az Európai Bizottság, az EU nevében, és a Mercosur képviselői megállapodásra jutottak a kétoldalú kereskedelmi egyezményük megújított változatáról.

Partnerhírek
Partner

„Az a startmező, amikor a második traktornál is a te neved jut a gazda eszébe” – mezőgép-értékesítési titkok az AGROTEC Magyarország Kft.-nél

2024.12.09.

Janó Szabolcs 18 éve dolgozik a mezőgép-értékesítés világában, Illés Zoltán ügyvezetővel szinte egy időben érkezett az AGROTEC Magyarország Kft. csapatába, amelyben azóta is ugyanolyan töretlenül hisz, mint magában a New Hollandban.

Partner

Mitől lesz jobb a minőség? - 1. rész

2024.12.07.

Az őszi vetésű növények 2024-ben jobb körülmények között kezdik meg az életüket, mint az elmúlt években. Mégis, a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy valamelyest növeljük a termelt mennyiséget és jobb beltartalmi mutatókat érjünk el. Hol mentek el a mázsák és mi okozza a gyengébb minőséget?

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
PK-004 Organikus Kukorica előrendelési AKCIÓ! - A nemesítés új iránya!

PK-004 Organikus Kukorica előrendelési AKCIÓ! - A nemesítés új iránya!

Hitelesített telefonszám

34 900 HUF

+ áfa

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 111 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás