A környezetkárosítás a negyedik leggyakoribb bűncselekmény a világon. Az illegális fakereskedelemmel és a vízkészletek kimerítésével bővülhet a környezeti bűncselekmények lajstroma.Egyes bűncselekmények tíz évig terjedő szabadságvesztéssel lesznek büntethetők. A szabálysértő vállalkozásokra árbevételük 5 százalékáig, illetve 40 millió euróig terjedő pénzbírság szabható ki. Az Európai Parlament elfogadta a környezeti bűncselekmények és szankcióik listáját bővítő új irányelvet.

A javaslatot, amelyről tavaly november 16-án született megállapodás a tagállamok kormányaiból álló Tanáccsal, a képviselők 499 szavazattal, 100 ellenében és 23 tartózkodás mellett fogadták el. Az irányelv kibővíti a bűncselekménynek minősülő környezetkárosító tevékenységek listáját, így mostantól az illegális fakereskedelem, a vízkészletek kimerítése, a veszélyes vegyi anyagokra vonatkozó uniós szabályok súlyos megsértése és a hajók által okozott vízszennyezés is környezeti bűncselekménynek számít. Az Európai Parlament közleményét szemléztük.

A környezetkárosítás a negyedik leggyakoribb bűncselekmény a világon: a magánszemélyek és a vállalkozások által elkövetett környezeti bűncselekmények szabadságvesztéssel is büntethetők lesznek attól függően, hogy mennyire súlyos és tartós a károsodás, illetve visszafordítható-e - Fotó: Magro.hu, CSZS, Svédország

A képviselők a tárgyalások során elérték, hogy egyes környezeti bűncselekményeket minősített esetként kezeljen az új jogszabály. Ilyen például a nagy kiterjedésű erdőtüzek okozása, valamint a levegő, a víz és a talaj olyan nagy mértékű szennyezése, amely egy ökoszisztéma teljes pusztulásához vezet, és így gyakorlatilag ökocídiumnak tekinthető.

A büntetés pénzbírság és akár szabadságvesztés is lehet

A magánszemélyek és a vállalkozások által elkövetett környezeti bűncselekmények szabadságvesztéssel is büntethetők lesznek attól függően, hogy mennyire súlyos és tartós a károsodás, illetve visszafordítható-e. A minősített bűncselekményekért nyolc, a valamely személy halálát okozókért tíz, a többi bűncselekményért pedig öt évig terjedő szabadságvesztést lehet majd kiróni.

Az elkövetőnek a környezetben okozott károsodást helyre kell állítania, és kompenzálnia kell a veszteségeket. Az okozott károkért pénzbírság is kiszabható. Ez vállalkozások esetében – a bűncselekmény jellegétől és az érintett tagállam döntésétől függően – a világszintű éves árbevétel akár 3 vagy 5 százaléka, illetve 24 vagy 40 millió euró is lehet. A tagállamoknak bizonyos esetekben lehetőségük lesz büntetőeljárást lefolytatni olyan bűncselekményeknél is, amelyeket nem a területükön követtek el.

Tagállami képzés és adatgyűjtés

A háromoldalú intézményközi egyeztetések során a képviselők amellett érveltek, hogy a környezeti bűncselekményeket bejelentő személyek a büntetőeljárás során kapjanak megfelelő támogatást és segítséget. 

Azt is sikerült elérniük, hogy a tagállamok a környezeti bűnözés elleni küzdelem érdekében szervezzenek speciális képzéseket a rendőrség, a bírák és az ügyészek számára, valamint dolgozzanak ki nemzeti stratégiákat és indítsanak figyelemfelkeltő kampányokat a témában.

Az uniós kormányoknak adatokat kell majd gyűjteniük a környezeti bűncselekményekről, amelyek alapján várhatóan javul majd a fellépések hatékonysága, és az Európai Bizottság rendszeresen frissíteni tudja a bűncselekmények listáját - írták.

A jelentéstevő szerint

„Itt az ideje, hogy uniós szinten összehangolt, visszatartó erejű szankciókkal felvegyük a harcot a határokon átnyúló környezeti bűncselekmények ellen, és megelőzzük az újabbakat. A ma elfogadott javaslattal gondoskodtunk róla, hogy a szennyezők fizessenek. Sőt, mi több, jelentős lépést tettünk a helyes irányba azzal, hogy a szennyezést okozó vállalkozásokon túl elszámoltathatóvá tettük magukat az ott vezető pozíciót betöltő személyeket is. A gondossági kötelezettség bevezetésével mostantól nem lehet a szabályokat engedélyekkel és a joghézagokat kihasználva kijátszani" - mondta a jelentéstevő, Antonius Manders (Hollandia) a plenáris szavazás után. 

A következő lépések

Az irányelv 20 nappal az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követően lép hatályba. Ezután a tagállamoknak két év áll rendelkezésükre a szabályok átültetésére.

Háttér

A környezeti bűnözés a negyedik leggyakoribb bűncselekmény a világon, és a kábítószer-, fegyver- és emberkereskedelem mellett a szervezett bűnözés egyik fő bevételi forrása. A Bizottság 2021 decemberében javaslatot terjesztett elő a környezet büntetőjog általi védelmének megerősítésére azzal a céllal, hogy gátat szabjon az egyre gyakoribbá váló környezeti bűncselekményeknek.

A jogszabály elfogadásával a Parlament képviselői az Európa jövőjéről szóló konferencia következtetéseiben a témájában megfogalmazott polgári javaslatokra reagálnak.A jelentéstevő részvételével február 27-én, kedden 14.00-kor lesz sajtótájékoztató, amely itt tekinthető meg.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

CES Innovation Awards 2025: A Kubota KATR bemutatkozik a világ színpadán

2024.12.08.

A Kubota North America elnyerte a Best of Innovation Award díjat a CES Innovation Awards 2025-ön robotjával, a Kubota KATR-rel. A díj tényleges átadására a januári, Las Vegasban rendezendő CES 2025-ön kerül sor.

Talajnedvesség-monitorozó készletet dob piacra a Verdi

2024.12.08.

A precíziós mezőgazdasági technológiák területén tevékenykedő Verdi piacra dobja a Verdi Multi-Depth Soil Moisture Kitet.

Miért küzd Magyarország alapanyaghiánnyal, miközben gyógynövény-nagyhatalom lehetne?

2024.12.08.

A gyógynövények, aromanövények és fűszernövények évszázadok óta a mindennapjaink részei, akár gyógyteaként, növényi gyógyszerként vagy fűszerként. A magyar gyógynövények iránt nagy a kereslet, az ágazatban jelentős a fejlődési potenciál – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Gyógynövény Szövetség és Terméktanács.

Csemegéző kecskék a fa tetején – csodaszer az argándióból préselt olaj

2024.12.08.

Az élet fájának vagy vasfának is nevezik a Marokkó délnyugati részén, az Atlasz hegység lábánál honos argánfát a helyi berber népek, az erő, az egészség és az örökkévalóság szimbólumának tartják. Göcsörtös, tüskés ágain csonthéjas termés nő, az argándió, a belőle préselt olaj pedig valódi csodaszer. Méltán emlegetik Marokkó aranyaként.

Győzelmet arat a betegségek ellen az új almafajta

2024.12.08.

Az új-zélandi Prevar vegyesvállalat bejelentette a GoodnessMe nevű új almafajtát, amely kettős génnel rendelkezik a varasodással szemben, toleráns a lisztharmattal és az európai rákkórral szemben, valamint természetes héjvirágzással rendelkezik, amely védelmet nyújt a leégés ellen.

Erdőtulajdonos? Így hozhat megalapozott döntéseket az erdőgazdálkodásról

2024.12.08.

A magán-erdőgazdálkodás sokszor elfelejtett szereplői az erdőtulajdonosok. Ha valakinek erdeje van, akkor annak az anyagi értelemben vett hasznai őt illetik. Eldöntheti, hogy a használati jog gyakorlásával maga él, vagy ezt a jogot megfelelő ellentételezés fejében, egy úgynevezett földhasználati szerződés útján másra ruházza át.

Partnerhírek
Partner

Mitől lesz jobb a minőség? - 1. rész

2024.12.07.

Az őszi vetésű növények 2024-ben jobb körülmények között kezdik meg az életüket, mint az elmúlt években. Mégis, a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy valamelyest növeljük a termelt mennyiséget és jobb beltartalmi mutatókat érjünk el. Hol mentek el a mázsák és mi okozza a gyengébb minőséget?

Partner

Gabonaszárítás során kiváltható a gáz a HETECH innovációjával

2024.12.06.

A HETECH idei szakmai napján a kiemelt téma egy, a gabonaszárítás területén születtet innováció volt, de a nagyszámú résztvevő megismerkedhetett, a terménytisztítás gyakorlati kérdéseivel, egy spanyol gabonahűtési technológiával és különböző állattenyésztési technológiákkal is.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

John Deere 8300 traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 110 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás