A mezőgazdaságot továbbra is számos, a gazdálkodók ellenőrzésén kívül eső esemény érinti. Például az éghajlati és geopolitikai válságok, amelyek továbbra is nyomást gyakorolnak a gazdákra. Ezek hatással vannak a termelékenységre, a kereskedelemre, a fogyasztói keresletre, az árakra és végső soron a gazdálkodás, gazdálkodók jövedelmére.

A legutóbbi rövid távú kilátások (2023. ősz) óta és az inputköltségek néhány kedvező, de korlátozott mértékű alakulása ellenére az árak, beleértve az energiát, a műtrágyákat és az állati takarmányt is, jelentősen meghaladják a Covid előtti szintet.

A viszonyok általában jónak bizonyultak a legtöbb téli kultúrnövény és gyep esetében, de a nedvesség kihívást jelenthet a gazdálkodás terén az EU egyes északnyugati részein. (Fotó: Pixabay)

Kiszámíthatatlan, szélsőséges időjárás

A gazdálkodók számára bizonytalanságot okoznak a kiszámíthatatlan szélsőséges időjárási események, a mezőgazdasági piacokra nyomást gyakorló geopolitikai konfliktusok, valamint a gazdasági tényezők. Például a továbbra is magas kamatok és a megnövekedett munkaerőköltségek. Az élelmiszerárak továbbra is magasak, ami az alacsony gazdasági növekedési kilátásokkal együtt korlátozza a fogyasztói kereslet élénkülésének kilátásait.

Az Európai Bizottság által közzétett, 2024 tavaszi jelentés a legfontosabb mezőgazdasági piacok legújabb trendjeit és kilátásait mutatja be.

Költségek, jóval a Covid előtti szint felett

Számos kihívással néznek szembe az inputköltségekkel kapcsolatban az uniós gazdálkodók továbbra is, ezek jóval a Covid előtti szint felett maradnak. Annak ellenére, hogy néhányuk esetében a közelmúltban csökkenő tendenciát mutattak. Az EU műtrágyatermelése továbbra is élénkül, de az import továbbra is magas szinten marad.

Az év eleje óta az Európai Bizottság egy sor rövid és hosszú távú intézkedést hozott az uniós gazdálkodók támogatására és aggályaikra, különösen az adminisztratív terhekkel és az élelmiszer-ellátási láncban elfoglalt helyzetükkel kapcsolatban. A Közös Agrárpolitika (KAP) kiszámítható biztonsági hálót is biztosít a gazdálkodók számára, valamint támogató keretet az ágazat fenntarthatóbb felé való átmenetéhez.

Csökkent a termelői árindex

Az EU mezőgazdasági termelői árindexe csökkent a 2022-es szinthez képest, de ez a csökkenés még nem hárult át teljes mértékben a feldolgozói és fogyasztói élelmiszerárakra. Ez további könnyítést jelenthet a fogyasztóknak. Míg az EU fogyasztói élelmiszerár-indexe 2023 márciusa óta stabilizálódott, átlagosan 43%-kal nőtt 2015-höz képest. Egyes EU-országokban a növekedés jelentősebb volt, például Lengyelországban (+65%) vagy Litvániában (+69%).

Az időjárási viszonyok általában jónak bizonyultak a legtöbb téli kultúrnövény és gyep esetében, de a nedvesség kihívást jelenthet a gazdálkodás terén az EU egyes északnyugati részein. Tekintettel a szélsőséges időjárási események kiszámíthatatlanságára és az elmúlt évben tapasztalt hirtelen változásokra, az aktuális jelzéseket óvatosan kell kezelni.

Szántóföldi növények

2024/25-re az EU gabonatermelése az előrejelzések szerint körülbelül 278,5 millió tonnára nő (+3% az előző évhez képest), elsősorban a jobb hozamoknak köszönhetően. A nedves körülmények 2023/24-ben hatással voltak a gabonatermesztésre, és esetenként megnehezítették a gazdálkodók számára, hogy földjeiket tavaszi kalászos vetésére állítsák át. Összességében az EU gabonaimportja 2023/24-ben (2023. július-2024. június) 17%-kal maradhat magasabb az 5 éves átlagnál. A fekete-tengeri folyosó jobb logisztikája azonban megkönnyíti az ukrán gabona exportját a globális piacokra, és kevesebb ukrán gabona kerül az EU-ba.

A szójabab és a napraforgómag termőterülete és hozama növekszik 2023/24-ben. Az olajos magvak és a fehérjenövények termelése 2024/2025-ben várhatóan növekedni fog a szójabab, a mezei borsó és a zöldbab növekedése miatt. Az EU cukortermelésének fellendülése 15,6 millió tonnára rúg. A magas uniós cukorár azonban eddig korlátozta a fogyasztás fellendülését.

Speciális növények

Az EU olívaolaj-termelése 2023/24-ben (2023. októbertől 2024. szeptemberig) várhatóan enyhén fellendül a tavalyi rekordalacsony termés után. A csökkenő kínálat továbbra is emeli az árakat. Ez arra készteti a fogyasztókat, hogy áttérjenek más olajokra és zsírokra, vagy csökkentsék az olajok általános bevitelét. Ennek eredményeként az EU fogyasztása 2023/24-ben kerülhet a történelmi legalacsonyabb szintre.

A bortermelés Olaszországban és Spanyolországban jelentősen csökkent 2023/24-ben (2023. augusztus – 2024. július) a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt. Az EU borfogyasztása továbbra is csökkenő tendenciát mutat, mivel a fiatalabb generációk a fogyasztók alacsonyabb vásárlóereje mellett más típusú alkoholos italokat, például söröket vagy koktélokat részesítenek előnyben. Az Európai Bizottság által 2023 nyarán engedélyezett válságlepárlást több uniós országban is bevezették, hogy mintegy 33 millió hektolitert vonjanak ki a piacról. A beavatkozás és a termelés visszaesése ellenére a készletekben várhatóan nem lesz változás.

A kedvezőtlen időjárási viszonyok negatívan befolyásolták az EU alma- és narancstermesztését is. Az EU friss alma- és narancsexportja várhatóan meredeken csökken, a narancsimport pedig növekszik, ami nagyobb nyomást gyakorol a hazai termelőkre.

Tej és tejtermékek

A folyamatosan csökkenő tejelő tehénállomány (-0,5%) ellenére az EU tejellátása az előrejelzések szerint 2024-ben viszonylag stabil marad (+0,4%). Ezt a növekvő hozamok (+0,9%) támogathatják. Az EU-országok ellentétes helyzeteket tapasztalnak, ezeket az időjárás vagy a folyamatban lévő szerkezeti változások eltérően befolyásolják.

Az EU sajttermelése és -exportja továbbra is erős, és 2024-ben tovább növekedhet. Az EU vajexportja is pozitív maradhat stabil belső fogyasztás mellett.

Hústermékek

Az állattenyésztési ágazat strukturális változásokon megy keresztül. Ennek hátterében elsősorban a fogyasztói preferenciáknak a marhahúsról a baromfira való eltolódása és a környezeti korlátok állnak. Az EU egy főre jutó marhahús-fogyasztása 2023-ban 9,7 kg-ra csökkent (-4,7% az előző évhez képest). A fogyasztás 2,8%-os visszaesése 2024-ben folytatódhat. Az EU marhahústermelése tovább csökkenhet, és ez fenntarthatja az uniós marhahúsárakat.

Az EU sertéshústermelése hasonló csökkenést mutatott 2023-ban -6,6%-kal. A csökkenés 2024-ben 0,4%-ra lassulhat.

A baromfihús mint olcsóbb fehérjeforrás iránt továbbra is nagy a kereslet. Az EU egy főre jutó fogyasztása 3%-kal nőtt 2023-ban, és további 2%-kal nőhet 2024-ben. A baromfiimport továbbra is magas.

A 2023/24-es gazdasági évre vonatkozó frissített mérlegek szerepelnek a legfrissebb rövid távú kilátásokban, és elérhetők az agrár-élelmiszeripari adatportálon is.

(Forrás: agriculture.ec.europa.eu)    

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Korábban érik a szokásosnál a hazai cseresznye, az esők ronthatják a termést

2024.06.17.

A megszokottnál korábban indult a hazai cseresznye szezonja, a korai fajták szedése már május közepén megkezdődött, nagyobb mennyiség azonban június elején került piacra a kedvelt gyümölcsből.

Napos, száraz hét elé nézünk, a hétvégén hidegfronttal

2024.06.17.

Hétfőn napos időre számíthatunk többnyire kevés gomolyfelhővel, ezek egy része elsősorban a Dunántúlon magasabbra törhet, de arrafelé is inkább csak elvétve alakulhat ki zápor, zivatar. Jobbára gyenge vagy mérsékelt lesz a légmozgás, legfeljebb zivatarok környezetében lehet átmeneti szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 27 és 32 fok között alakul. Késő estére többnyire 18 és 26 fok közé hűl le a levegő.

A szobanövény gondozása: kártevő- és betegségvédelem

2024.06.17.

A főbb beltéri kártevők a levéltetvek, fehérlegyek, lisztbogarak és atkák. A kártevő rovarok általában magán a szobanövényen kerülnek be az otthonba, vagy más kerti anyagokkal együtt, és megtalálják az utat a szobanövényekhez. Az első stratégia, amelyet érdemes használni, ha néhány hiba megjelenik, a fizikai: kézi szedés, összenyomás vagy dörzsölés.

Közel 1 milliárd forintból fejleszt, majd oktat fajtakísérleti és fajtakitermesztő állomásain a Nébih

2024.06.17.

A Nébih 984,73 millió forint vissza nem térítendő támogatásból korszerűsíti fajtakísérleti és fajtakitermesztő állomásainak infrastruktúráját Monorierdőn, Pölöskén, Székkutason és Tordason.

A traktoros és az önkormányzati képviselő gazda is meghalt meggyszedés közben Ráckevén

2024.06.16.

Önkormányzati képviselő volt az a gazda, akit pénteken munkatársaival együtt megrázott az áram Ráckevén meggyszedés közben.

Ha helyesen kérdezik, a dinnye elárulja, hogy érett-e

2024.06.16.

Hetekkel korábban berúgja az ajtót a magyar dinnye, lassan itt a szezonja! De nincs annál kiábrándítóbb, mint ha egy tetszetős, ámde éretlen és ízetlen vagy épp kásás görögdinnyét sikerül kiválasztanunk. Napokig nézegethetjük a hűtőben, aztán a meztelencsigák lakmározhatnak belőle a komposzton! De hogyan ismerhetjük fel, melyik a jó dinnye?

Partnerhírek
Partner

Folyékony, szerves (melasz–vinasz alapú) alaptrágyázás - jobb a növénynek, jobb a talajnak

2024.06.14.

Ma már elmondhatjuk, hogy jól működnek a folyékony és szervesanyag-alapú alaptrágyák. Hektáronként pár száz literes dózis nem okoz gondot a permetezőnek. A bedolgozással nem kell kapkodni. A technológia pedig lehet szilárd és folyékony kombinációja. Mutatunk erre példákat.

Partner

Magasabb cukorfok, nagyobb répatest - cukorrépa lombtrágyázása a TIMAC AGRO-val

2024.06.12.

A korai fázisban kijuttatott FERTIACTYL® gyökérstimulátor oldatok, heterogén cukorrépa-állományokban is alkalmazhatók, hiszen lombról és talajról is hasznosulnak, elsődleges céljuk pedig a kezdeti gyökeresedés és ezzel az intenzív, zavartalan fejlődés megalapozása.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus BF Talajmaró
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BF Talajmaró

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Hirdetésfeladás