Egy hete fordult csapadékosabbra időjárásunk, és a főként záporos csapadékból származó rendszeres öntözés a meleg idővel párosulva jót tesz a szemnövekedés fázisában lévő gabonának és az intenzíven növekvő kapás növényeknek, ugyanakkor a gombás fertőzés elleni növényvédelemre is jobban oda kell figyelni ilyen időjárási körülmények közt. A hétvégétől bár csökken a csapadékhajlam, helyenként továbbra is lesznek záporok, és folytatódik a meleg idő.

Az elmúlt egy hétben elég mozgalmasan alakult időjárásunk. Múlt csütörtökön este délnyugat felől egy hidegfront csapadéktömbje érte el hazánkat, amely északkelet felé haladva még pénteken is sokfelé okozott esős időt. Ezt követően szombaton kevesebb, vasárnap és hétfőn többfelé alakultak ki záporok, zivatarok, majd kedden ismét délnyugat felől, látványos felhőképpel zivatarlánc érte el az országot. Főként a Dunántúlon és az Alföld délkeleti felén fordultak elő viharos széllel kísért heves zivatarok, felhőszakadások, majd szerdán, a nyugati határszélen és hazánk keleti harmadán voltak ismét nagyobb számban záporok, zivatarok, néhol nagyobb mennyiséget adó felhőszakadások. Így a múlt hét eleje óta hazánk jelentős részén 20 és 50 mm közötti csapadék hullott, néhol ennél is jóval több esett. Ez a mennyiség az Alföld délkeleti és középső tájain valamint a Dunántúl északnyugati felén lényegesen meghaladja a sokéves átlagot, ugyanakkor vannak területek északon és keleten valamint a déli országrészben, ahol kevesebb esett az ilyenkor szokásosnál. A harminc napos csapadékösszeg átlagtól vett eltérése is nagy területen fordult pozitív tartományba, bár az ország több, mint felén továbbra is negatív eltérés jellemző.

Az elmúlt egy hétben nem csak a felszín közeli talajréteg, hanem a felső fél méteres réteg is sokfelé átnedvesedett, jelentősen nőtt a nedvességtartalma az egy héttel ezelőtti állapothoz képest, bár foltokban, főként az ország keleti felén vannak még területek, ahol a középső réteg még elég száraz. A fél méternél mélyebb talajréteg továbbra is bőven tartalmaz nedvességet, ami jó tartalékot jelenthet egy esetleges nyári aszály során.

A hőmérséklet az ország északkeleti harmadán az ilyenkor szokásos értékek körül, míg délen és a Dunántúlon 1-3 fokkal a fölött alakult. Éjszakánként jellemzően 12-16 fok közé hűlt le a levegő, a hétvégén főként északkeleten voltak ennél pár fokkal hűvösebb hajnalok. A legmelegebb órákban pedig többnyire 23 és 28 fok közötti értékeket mérhettünk, csak múlt pénteken, a tartósan csapadékos északi tájakon volt ennél lényegesen hűvösebb.

Az őszi vetések két-három héttel előrébb járnak a fejlődésben a szokásosnál. A kalászosok a szemfejlődés, az őszi káposztarepce a magképződés fázisában jár, többfelé meglehetősen ritkásak az állományok. A kalászosok és a repce a legtöbb helyen kielégítő mennyiségű nedvességet talál a talajban, ezekben a vízigényes fenológiai fázisokban. Az elmúlt időszak csapadéka ezeknek a növényeknek is igen jól jött.

A napraforgó és kukorica állományoknak sokfelé az utolsó pillanatban érkezett az eső, az ország nagy részén aszályos körülmények közt fejlődtek az elmúlt időszakban. A mostani meleg, de többfelé záporos időjárás jó feltételeket teremt az intenzív növekedéshez.
A korai gyümölcsök, a szamóca és a cseresznye éréséhez jól jött a május első felét jellemző gyakran napos és száraz idő, az intenzív záporok, felhőszakadások már rontják a termés minőségét.   

A gombás megbetegedések meteorológiai körülményeiről az mondható, hogy a hét első felében főként kedden volt hazánk jelentős részén hosszan vizes a növények levélfelülete, a többi napon a csapadékos tájakon tapasztalhattunk vizes levélfelületet 12 órát elérő vagy meghaladó időtartamon át. A párás időszak hossza ennél jellemzően több órával rövidebb volt a csapadékos helyeken is.

A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszeg jelenleg többnyire 280 és 350 foknap között alakul, és egyre nő a különbség a hűvösebb nyugati és északi tájak valamint a melegebb délkeleti területek között. A jelenlegi hőösszeg értéke a tavalyinál igen jelentősen, 90-140 foknappal, a sokéves átlagnál pedig 40-80 foknappal magasabb azzal együtt is, hogy április közepén másfél hétre megtorpant a hőösszeg növekedésének korábban igen gyors üteme - olvastuk a met.hu-n.

A folytatásban pénteken várhatók több helyen záporok, néhol heves zivatarok, majd szombattól csökken a csapadékhajlam, és kevesebb helyen, de elszórtan továbbra is számítani kell záporok, akár jégesővel, felhőszakadással kísért zivatarok kialakulására. Összességében a következő egy hétben területi átlagban 5 és 15 mm közötti csapadék valószínű, aminek nagy része a legtöbb helyen péntek estig hullik majd. Így addig sokfelé tovább nedvesednek a talajok, majd szombattól területi átlagban egy száradási folyamat kezdődik. Ez igaz a növények levélfelületére is, szombat reggelig még többfelé lesznek vizesek a sűrűbb állományok, vasárnap, hétfőn és kedden csak kevés helyen és átmenetileg lesz vizes a növényzet. A hőmérséklet nem változik számottevően. Éjszakánként jellemzően 10-15 fok közé hűl le a levegő, napközben pedig többnyire 23-28 fok közötti értékeket mérhetünk, ennél hűvösebb pénteken, a tartósan csapadékos tájakon valószínű.

Megosztás

További híreink

Csendesen szánt a 160 lóerős, teljesen elektromos traktor

2024.06.17.

160 LE-s elektromos akkumulátoros traktor nagy hatótávval. Ezt ígéri a francia Seederal cég a 2026-ban bemutatásra kerülő szériaváltozattal. A Future Farming a prototípust egy szántási munkamenetre kísérte el Bretagne-ban, ennek a rendkívül csendes és szívós traktornak a szülőhelyén.

40 fok körüli hőmérsékletekkel robban be a nyár a héten - több hőségnap is várható

2024.06.17.

A 25. hétre június közepére berobban a nyár. A nappali felmelegedése fokozatosan erősödik, emellett pedig az éjszakák sem lesznek hűvösek, tehát egyre nagyobb területen számíthatunk hőségre, illetve az UV-sugárzás is nagyon erős lesz.

Ha ezt bevezetik, hatalmas káosz lesz a benzinkutakon

2024.06.17.

Eddig soha nem látott üzemanyagfajták jelennek meg az európai benzinkutakon, hogy a kőolajszármazékokat helyettesítsék. Az alternatív eredetű hajtóanyagok használatára azonban fel kell készíteni a járműveket. Jelenleg csupán a járművek töredéke alkalmas az új üzemanyagok használatára. Az ADAC igyekezett még időben felkészíteni az autósokat a várható nehézségekre. Aki tankolt már benzin helyett dízelt, tudja, hogy nem is olyan nehéz mellényúlni a kútoszlopon. Hát még, ha tucatnyi termék között kell majd leakasztani a megfelelő pisztolyt?!

Korábban érik a szokásosnál a hazai cseresznye, az esők ronthatják a termést

2024.06.17.

A megszokottnál korábban indult a hazai cseresznye szezonja, a korai fajták szedése már május közepén megkezdődött, nagyobb mennyiség azonban június elején került piacra a kedvelt gyümölcsből.

Napos, száraz hét elé nézünk, a hétvégén hidegfronttal

2024.06.17.

Hétfőn napos időre számíthatunk többnyire kevés gomolyfelhővel, ezek egy része elsősorban a Dunántúlon magasabbra törhet, de arrafelé is inkább csak elvétve alakulhat ki zápor, zivatar. Jobbára gyenge vagy mérsékelt lesz a légmozgás, legfeljebb zivatarok környezetében lehet átmeneti szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 27 és 32 fok között alakul. Késő estére többnyire 18 és 26 fok közé hűl le a levegő.

A szobanövény gondozása: kártevő- és betegségvédelem

2024.06.17.

A főbb beltéri kártevők a levéltetvek, fehérlegyek, lisztbogarak és atkák. A kártevő rovarok általában magán a szobanövényen kerülnek be az otthonba, vagy más kerti anyagokkal együtt, és megtalálják az utat a szobanövényekhez. Az első stratégia, amelyet érdemes használni, ha néhány hiba megjelenik, a fizikai: kézi szedés, összenyomás vagy dörzsölés.

Partnerhírek
Partner

Folyékony, szerves (melasz–vinasz alapú) alaptrágyázás - jobb a növénynek, jobb a talajnak

2024.06.14.

Ma már elmondhatjuk, hogy jól működnek a folyékony és szervesanyag-alapú alaptrágyák. Hektáronként pár száz literes dózis nem okoz gondot a permetezőnek. A bedolgozással nem kell kapkodni. A technológia pedig lehet szilárd és folyékony kombinációja. Mutatunk erre példákat.

Partner

Magasabb cukorfok, nagyobb répatest - cukorrépa lombtrágyázása a TIMAC AGRO-val

2024.06.12.

A korai fázisban kijuttatott FERTIACTYL® gyökérstimulátor oldatok, heterogén cukorrépa-állományokban is alkalmazhatók, hiszen lombról és talajról is hasznosulnak, elsődleges céljuk pedig a kezdeti gyökeresedés és ezzel az intenzív, zavartalan fejlődés megalapozása.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus BF Talajmaró
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BF Talajmaró

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Hirdetésfeladás