A 2018-as 7 milliárdról 2025-re 21,5 milliárdra nőhet azoknak az eszközöknek száma, amelyek egymással kommunikálnak, és a környezetről gyűjtik az adatokat. Ezekből áll a dolgok internete, melynek rendkívüli hatása lesz a mezőgazdaságra is. A termés mennyisége és minősége rengeteg tényezőn múlik, ám az egyik mindenek felett áll: az adat. Mert ha a gazda négyzetméter-pontossággal tisztában van területe paramétereivel, akkor kezében van a változtatás lehetősége is. A fejlődés megállíthatatlan: a kockás füzetbe felírt számoktól eljutottunk a teljesen automatizált, folyamatos adatgyűjtésig.

Tóth Miklós szakcikke az Agrárágazat oldalán jelent meg, ezt az anyagot szemléztük. Eszerint hagyományos esetben a gazdák csak az egyes területek átlagos paramétereit mérték fel, és azokat is csak akkor, amikor épp dolguk volt a földeken. Ezt követték az olyan, munkagépekbe épített rendszerek, melyek a növények különböző paramétereit mérik, amikor a gép elhalad felettük. Ez már jóval több adatot jelent, amit alkalmazni lehet helyspecifikus tápanyag-utánpótlásra, vagy változó tőszámú vetésre is.

Az adatgyűjtésre, tárolásra és annak elemzésére való az agrár-IoT, vagyis a dolgok internete a mezőgazdaságban - a permetezés is hatékonyabb lesz vele

Drónok mindenütt

A következő fokozat, amikor drónnal, vagy bármilyen egyéb eszközzel gyűjtik be a teljes táblára kiterjedő adatokat. Ez alapján már nem csak az elvégzendő műveletek térbeli, de az időbeli paramétereit is meg lehet határozni, így például ki lehet jelölni ideális betakarítási vagy permetezési időpontokat is. A drónok már olyan feladatokra is alkalmazhatók, mint a vadkárfelmérés és a vegetáció megfigyelése. Segítségével lehetőség van a növények állapotát akkor is megfigyelni, amikor épp nincs rá szükség, hogy munkagéppel menjenek az adott földterületre. Rendszeres megfigyeléssel pedig könnyen észlelhetőek a táblán belüli változások. Azonban a drónok sem repkedhetnek napestig a terület felett, ez elég drága megoldás lenne. Ezért az időszakos, majd rendszeres adatbegyűjtések következő lépcsője szükségszerűen a folyamatos adatmonitoring, ezt hozza el az agrár-IoT, vagyis a dolgok internete a mezőgazdaságban.

Hogyan épül fel egy olyan rendszer, ami valós időben és folyamatosan képes egy adott pontban a növények és a talaj paramétereit monitorozni?

Az IoT, vagyis Internet of Things, a dolgok internete egy hálózatba (általában egyben internetre is) kapcsolt eszközökre összességét jelenti. Az IoT hálózatba beletartozik a táblák felett elrepülő műhold és a traktorok adatokat továbbító fedélzeti számítógépe is, de a szakcikkben csak a hálózatra kapcsolódó szenzorokat tárgyalták. Ezeknek a hálózati megoldásoknak is rengeteg fajtája létezik: LoRa, NB-IoT, GPRS, ZigBee, Bluetooth, Wifi. Ezek mind olyan protokollok, melyeket eszközök közötti, úgynevezett Machine-to-Machine kommunikációs célra is alkalmaznak. A jelenleg létező mezőgazdasági célú IoT hálózatok esetében jellemzően vagy minden eszköz közvetlenül kapcsolódik egy adótoronyra (legyen az mobilinternet, vagy akár csak egy zártkörű rádiós hálózat), vagy van egy olyan, ami a többitől gyűjti az adatot (vezetéken, vagy kis hatótávú rádiós megoldásokkal), és ezt továbbítja a külső hálózatnak.

Szenzorokból széles a kínálat, gyakorlatilag bármi mérhető: páratartalom, hőmérséklet, talajnedvesség, talajhőmérséklet, levélnedvesség, talaj-pH, tápanyagtartalom. A mért adatokat aztán minden rendszer a virtuális internet alapú felhőbe továbbítja, ahonnan a felhasználók és adatelemzők is elérhetik azokat.

Miért jó a gazdának a dolgok internete?

A két fő ok a hozamnövelés és az inputanyag-szükséglet csökkenése. Az adatok folyamatos gyűjtése mindkettőben előrelépést eredményezhet. Egyrészt talajszenzorok bevetésével mérhetővé válik a talajnedvesség és pontosan megállapítható, hogy az adott növény esetében mikor kell elkezdeni és befejezni az öntözést. Ezáltal csökken a termesztés során felhasznált vízmennyiség. Másrészt a növények közvetlen közelében meglévő klimatikus viszonyok folyamatos megfigyelésével és mérésével megbecsülhető, hogy mikor nő meg egy adott betegség kialakulásának valószínűsége. Ezzek a kezelést már akár az első tünetek megjelenése előtt is el lehet kezdeni. Ez pedig a terméskiesés megelőzésével nagyobb termésátlagot eredményez.

Az adatokat gyűjteni kell, de ez még nem elégséges ahhoz, hogy a termelők is érezzék a hasznukat. Míg egy modern munkagép esetében látványos lehet a hatékonyság növekedése, az adatok gyűjtése és tárolása önmagában még kevés. Azokat fel kell dolgozni, levonni a megfelelő következtetéseket, és aktívan kommunikálni az eredményeket a felhasználók felé.

Cikkajánló: Terjedőben a permetező drónok az agráriumban

További híreink

Terméskilátások a világ fő mezőgazdasági területein

2024.07.26.

A mezőgazdasági termelést, így a világpiaci árakat az időjárás világszerte alapvetően befolyásolja. Az alábbiakban a nagyobb termőterületeken bekövetkezett jelentősebb időjárási folyamatokat és azok mezőgazdaságra gyakorolt hatását foglaljuk össze.

Eróziós- és jégkárok mellett nagyon forró napok is jöttek júniusban Tokaj-hegyaljára

2024.07.26.

Eseményteli nyári hónap volt 2024. júniusa, erről számolt be a Tokaji Kutatóintézet Nonprofit Kft. talajnedvesség- és időjáráselemzése.

Súlyos aszály lehetősége közeleg, szomjaznak a növények

2024.07.26.

A nyári kapás növényeinknek most lenne legnagyobb szükségük csapadékra, de az elmúlt napok záporai csak néhány helyen enyhítették az egyre súlyosbodó csapadékhiányt. Középső és keleti országrészben a talaj már nagyon száraz. Az elkövetkező 8-10 napban sem várható jelentős eső, így az aszályhelyzet tovább fog romlani.

Készülj a forróságra: hétvégi kánikula és hőségriadó érkezik

2024.07.26.

Pénteken napos idő várható általában kevés, az ország keleti harmadán némileg több gomolyfelhővel, csapadék nélkül. Többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 27 és 32 fok között alakul. Késő estére 18 és 26 fok közé csökken a hőmérséklet.

Ne hagyjuk, hogy az extrém nyári meleg elbánjon kerti tavainkkal!

2024.07.26.

A nyári hőmérséklet emelkedésével a kerti tavak számos kihívással nézhetnek szembe. A hosszan tartó meleg befolyásolhatja a víz minőségét, a növények egészségét és a benne élő állatok jólétét. E hatások megértése és azok mérséklésének módja elengedhetetlen a virágzó tóökoszisztéma fenntartásához. A garden-guide.com cikke betekintést enged, és gyakorlati tanácsokat ad a kerti tavak gondozásához a szélsőséges nyári melegben.

Jó szezont hoz a magyar csemegekukorica: feldolgozásra és fazékba is bőven jut

2024.07.26.

A konzervipari felhasználásra szánt zöldség mellett népszerű a frisspiaci fogyasztásra szánt csöves kukorica is.

Partnerhírek
Partner

Kertészeti növényvédő gépek, szárzúzók és traktoros villásemelők a Nobilitől

2024.07.25.

A Nobili név említésekor ma már mindenkinek a tradicionálisan jó minőségű, megbízható gépeik jutnak az eszébe. A gyár története 1945-ig nyúlik vissza, amikor a gépesítés még gyerekcipőben járt. Ekkor kezdődött a gépgyártás az olaszországi Molinellában - Efrem Nobili elképzelései szerint. A gyár ma is családi tulajdonban van, önállóan fejleszt és gyárt, a világ szinte minden országában jelen van. A Nobili szárzúzókat, vontatott és függesztett permetezőket és különböző szállító-anyagmozgató eszközöket készít. Hazánkban több mint 60 éve érhetők el a termékei.

Partner

Kukoricakrízis: súlyos aszály és kánikula fenyegeti a termést - beszámoló a földekről

2024.07.23.

Az egyesület a múlt héten összesen 10 gazdát látogatott meg, amely találkozók során azt tapasztalták, hogy a kukorica rendkívül változatos képet mutat az országban, a talajadottságoknak és a területen tapasztalt időjárási viszonyoknak megfelelően. Ezzel együtt a többhetes kánikula sehol sem tett jót a kultúrának, amelynek hatását az idei termésre vetítve Csepregi Attilával, a Lajoskomáromi Agrár Cégcsoport ügyvezetője boncolgatta.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás