Amikor a digitalizációról beszélünk, alapvetően mindenki egy kicsit másra gondol. Éppen ezért az értelmezésről szóló viták gyakran fekete-fehér kijelentésekkel végződnek. A digitalizáció, a robotika és az intelligens gazdálkodás témakörei álltak az Agritechnica szakkiállítás programjának fókuszában. Michael Seelmeyer és Christian Münchhoff, két német gazda saját tapasztalatait osztotta meg.

Aligha van még egy téma, ahol az eufória és a frusztráció olyan hevesen ütközik, mint a digitalizáció. Egyesek számára a mezőgazdaság számos aktuális problémájára kínál megoldást. Mások kategorikusan elutasítják a digitális technológiák használatát, mert egyszerűen túlterheli őket az alkalmazás, és nem tudják felmérni a következményeket. Vagy „pofára estek”, amikor kipróbálták. 

Digitalizáció. Aligha van még egy téma, ahol az eufória és a frusztráció olyan hevesen ütközik, mint a digitalizáció. Egyesek számára a mezőgazdaság számos aktuális problémájára kínál megoldást.  (Fotó: Pixabay)

A digitális alkalmazások azonban egyre inkább behatolnak az élet minden területére, így szinte lehetetlen elkerülni ezt a fejlődést. A félelem itt rossz tanácsadó. Inkább jobban kellene „rendezni”, hogy miről is beszélünk. Ez tájékozódást biztosít, és segít csökkenteni a gátlásokat. Mert a digitalizációnak rendkívül sok oldala van.

Hol tartunk a gyakorlatban?

A kérdés megválaszolásához segít a különböző alkalmazások hozzávetőlegesen három kategóriába való besorolása.

Okos gazdálkodás. Emögött olyan technológiák állnak, amelyek automatizálják az istállóban és a terepen végzett munkát, és egyszerűen megkönnyítik a felhasználó munkáját. Ide tartoznak például a vezérlő rendszerek, az adagoló számítógépek vagy a gépek beállítására szolgáló alkalmazások.

Precíziós gazdálkodás. Itt a digitálisan gyűjtött adatok a növénytermesztési döntésekhez kapcsolódnak. Az egyik példa a műtrágya mennyiségének mérése növényi érzékelőkkel.

Gazdálkodás 4.0/Mezőgazdasági technológia 4.0. Ez a terület alapvetően magában foglalja a gépek és érzékelők hálózatba kapcsolását. A cél a hozzáadott érték létrehozása a lehető legtöbb információ összekapcsolásával és értékelésével.

Az automatizálás területén számos alkalmazás mára magától értetődővé vált a gyakorlatban. Például a Seelmeyer & Woltering együttműködésben Észak-Münsterlandban. „Az istállóban a számítógép vezérli a szellőztetést és az etetést. Csirkehizlalóházaink fűtési rendszere, amely biometános CHP-ből, faapríték-fűtőrendszerből és gázfűtési rendszerből áll, nagyrészt automatizált. És riasztórendszereket szereltünk fel. Ha valami elromlik, üzenetet kapok az okostelefonomra. Ez nagyban megkönnyíti a munkát” – mondja Michael Seelmeyer. 

Automatikus szakaszvezérlés

A terepen ma már a mindennapok részét képezik a fordulókezeléssel és szakaszvezérléssel ellátott automata rendszerek, azaz az automatikus szakaszvezérlés. „Ezek mind egyszerű elektronikus megoldások, amelyek automatizálják a folyamatokat. Általában problémamentesen működnek, a költség-haszon arány megfelelő” – mondja a gazda.

Tapasztalata szerint az „egyszerű kommunikáció” a traktor és a rászerelt egység között az Isobuson keresztül ma már nagyjából zökkenőmentesen működik. „Ha azonban túl sok alkatrész és szín van játékban, továbbra is problémák adódhatnak” – mondja. Ezt Christian Münchhoff nyugat-szász-anhalti földműves is megerősíti. „Általában véve az Isobuson keresztüli kommunikáció jelentősen javult az elmúlt években. Időnként azonban előfordul, hogy egy új szoftverfrissítés önmagában azt jelenti, hogy a műtrágyaszórók és a traktorok már nem értik egymást” – mondja. Véleménye szerint a technológia most éri el határait. „Az Isobust eredetileg nem arra a mennyiségű adatra tervezték, amelyet ma és a jövőben a gépeknek össze kell gyűjteniük és feldolgozniuk. Úgy gondolom, hogy többet kellene dolgoznunk olyan alternatív adatátviteli rendszereken, mint például a WLAN” – mondja Münchhoff.

A területspecifikus gazdálkodás (precíziós gazdálkodás) egy lépéssel tovább megy. „Intelligenciát” és a növénytermesztés megértését igényli. „Sajnos a múltban bebizonyosodott, hogy a műszaki fejlesztések gyakran gyorsabbak voltak, mint az agronómiai ismeretek és tanácsok” – mondja Christian Münchhoff. A legtöbb vállalat számára a járulékos haszon eddig túl kicsi volt. „Bármilyen jól tervezi meg a vetést, a műtrágyázást és a növényvédelmet, ha az időjárás nem segít, a terv nem fog működni” – teszi hozzá Michael Seelmeyer.

Nőni fog a precíziós gazdálkodás jelentősége

Ennek ellenére mindkét gazdálkodó úgy gondolja, hogy a precíziós gazdálkodás jelentősége növekedni fog. „Egyre szigorúbbak a növényvédelmi és műtrágyázási előírások. Ha konkrétabban alkalmazzuk a tápanyagokat és a növényvédő szereket ott, ahol valóban szükség van rájuk, akkor ez a környezetvédelem, amely egyszerre él és dokumentál” – mondja Seelmeyer. A jövőben kevésbé a bevétel maximalizálása, hanem inkább az erőforrások gazdaságilag ésszerű felhasználása lesz a hangsúly.

A részleges terepgazdálkodásnak alapvetően két megközelítése lehetséges: vagy az emberek döntenek a meghozandó intézkedésekről, vagy a gépek teszik ezt meg. Münchhoff és Seelmeyer egyetértenek abban, hogy a technológia csak annyira jó, mint a felhasználó. „Az érzékelő-, műhold- és kameraképek, valamint az alkalmazástérképek készítésére szolgáló megfelelő programok rendkívül hasznosak. Támogatnak minket a döntések meghozatalában. Ennek ellenére újra és újra bebizonyosodott, hogy nem lehet elfordítani a fejünket. Egyszerűen túl sok a bizonytalanság a mezőgazdaságban” – mondja Münchhoff.

Korlátozott lelkesedés

Ami a hálózatépítést és az adatátvitelt illeti, a szakemberek lelkesedése korlátozott. „Egyértelmű, hogy itt még sok a tennivaló” – mondta Seelmeyer. „Nem tudok olyan gazdaságirányítási rendszerről, amely tökéletesen működne.” Az adatok összevonásakor és előkészítésekor mindig felmerülnek problémák, amint több szolgáltató is érintett. „A fájl nem olvasható” – sajnos ez az üzenet még mindig túl gyakran villog a képernyőkön. „Néha elég egy pont vagy egy rossz helyen lévő vessző ahhoz, hogy az egyik ember többé ne értse a másikat” – mondja Münchhoff.

A különböző szoftver- és hardverkomponensek, szolgáltatók közötti adatcsere javítása érdekében 2019 végén elindult az „ATLAS” (Agrárgazdasági Interoperabilitási és Elemző Rendszer) uniós projekt. Az összesen 15,6 millió euróból finanszírozott projekt nyolc európai ország mezőgazdasági és kutatóintézeteiből 31 résztvevőt vont be. Michael Seelmeyer és Christian Münchhoff is részt vett a projektben. 

Hálózatba kapcsolási lehetőségek

„Még mindig óriási lehetőségek rejlenek a gépek és flották hálózatba kapcsolásában” – mondja Münchhoff. „Például betakarítás közben a kombájn „értesíthetné”, hogy mikor és hol kell bunkerezést végezni, míg egy drón a biomassza érzékelésével szabályozza a cséplőgép haladási sebességét.” Ez a forgatókönyv még a jövő kérdése. Ha azonban sikerül szabványosított és rugalmasan bővíthető interfészeket kifejleszteni az adatcseréhez, az áttörést jelenthet – amennyiben minden gyártó belevág.

Michael Seelmeyer számára különösen öröm, hogy az állattenyésztés is fontos szerepet kapott a projektben. Véleménye szerint ezt az egész eddigi vita során figyelmen kívül hagyták. „Az anyagáramlásokat jobban rögzíteni, dokumentálni és elemezni kell. Ez a terület különösen nagy követelményeket támaszt velünk, állattenyésztőkkel szemben” – mondja Seelmeyer, aki gazdaságában bikákat és csirkéket hizlal. Ha tudjuk, milyen mennyiségű tápanyagot szívnak fel és választanak ki az állatok, ez talán lehetővé tenné a NIRS érzékelő előzetes kalibrálását a trágya kiszórásakor. Ez egyelőre csak egy gondolatkísérlet. De megmutatja az adatok gyűjtésében, összevonásában és elemzésében rejlő lehetőségeket.

Javában zajlik az 5G bővítése

Vidéken továbbra is bővül a hálózati lefedettség – kevésbé a gépvezérlésre, de inkább a kommunikációra és az adatcserére. A gazdálkodók azonban bíznak ebben. „Valószínűleg sok minden fog itt történni a közeljövőben. Javában zajlik az 5G bővítése. És még a telekommunikáció területén jelenleg ismert és elérhető technológiákon túl is sok cég dolgozik alternatív megoldásokon” – mondja Münchhoff.

Hogyan lehet több gazdálkodót ösztönözni a digitális alkalmazások használatára a jövőben? Három dolog itt különösen fontos: a praktikum, a felhasználóbarátság és a jó költség-haszon arány. „Fontos, hogy a gazdákkal ott találkozzunk, ahol vannak” – mondja Michael Seelmeyer. „Másrészt bizonyos nyitottságra is szükség van az új technológiák felé. Nem szabad elvárnunk, hogy minden azonnal zökkenőmentesen működjön. Más újítások esetében sem ez a helyzet.” A politikusoknak és a gyártóknak ezért (még) több támogatást kellene adniuk a gazdáknak ebben a kérdésben.

(Forrás: agritechnica.com)

További híreink

Terméskilátások a világ fő mezőgazdasági területein

2024.07.26.

A mezőgazdasági termelést, így a világpiaci árakat az időjárás világszerte alapvetően befolyásolja. Az alábbiakban a nagyobb termőterületeken bekövetkezett jelentősebb időjárási folyamatokat és azok mezőgazdaságra gyakorolt hatását foglaljuk össze.

Eróziós- és jégkárok mellett nagyon forró napok is jöttek júniusban Tokaj-hegyaljára

2024.07.26.

Eseményteli nyári hónap volt 2024. júniusa, erről számolt be a Tokaji Kutatóintézet Nonprofit Kft. talajnedvesség- és időjáráselemzése.

Súlyos aszály lehetősége közeleg, szomjaznak a növények

2024.07.26.

A nyári kapás növényeinknek most lenne legnagyobb szükségük csapadékra, de az elmúlt napok záporai csak néhány helyen enyhítették az egyre súlyosbodó csapadékhiányt. Középső és keleti országrészben a talaj már nagyon száraz. Az elkövetkező 8-10 napban sem várható jelentős eső, így az aszályhelyzet tovább fog romlani.

Készülj a forróságra: hétvégi kánikula és hőségriadó érkezik

2024.07.26.

Pénteken napos idő várható általában kevés, az ország keleti harmadán némileg több gomolyfelhővel, csapadék nélkül. Többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 27 és 32 fok között alakul. Késő estére 18 és 26 fok közé csökken a hőmérséklet.

Ne hagyjuk, hogy az extrém nyári meleg elbánjon kerti tavainkkal!

2024.07.26.

A nyári hőmérséklet emelkedésével a kerti tavak számos kihívással nézhetnek szembe. A hosszan tartó meleg befolyásolhatja a víz minőségét, a növények egészségét és a benne élő állatok jólétét. E hatások megértése és azok mérséklésének módja elengedhetetlen a virágzó tóökoszisztéma fenntartásához. A garden-guide.com cikke betekintést enged, és gyakorlati tanácsokat ad a kerti tavak gondozásához a szélsőséges nyári melegben.

Jó szezont hoz a magyar csemegekukorica: feldolgozásra és fazékba is bőven jut

2024.07.26.

A konzervipari felhasználásra szánt zöldség mellett népszerű a frisspiaci fogyasztásra szánt csöves kukorica is.

Partnerhírek
Partner

Kertészeti növényvédő gépek, szárzúzók és traktoros villásemelők a Nobilitől

2024.07.25.

A Nobili név említésekor ma már mindenkinek a tradicionálisan jó minőségű, megbízható gépeik jutnak az eszébe. A gyár története 1945-ig nyúlik vissza, amikor a gépesítés még gyerekcipőben járt. Ekkor kezdődött a gépgyártás az olaszországi Molinellában - Efrem Nobili elképzelései szerint. A gyár ma is családi tulajdonban van, önállóan fejleszt és gyárt, a világ szinte minden országában jelen van. A Nobili szárzúzókat, vontatott és függesztett permetezőket és különböző szállító-anyagmozgató eszközöket készít. Hazánkban több mint 60 éve érhetők el a termékei.

Partner

Kukoricakrízis: súlyos aszály és kánikula fenyegeti a termést - beszámoló a földekről

2024.07.23.

Az egyesület a múlt héten összesen 10 gazdát látogatott meg, amely találkozók során azt tapasztalták, hogy a kukorica rendkívül változatos képet mutat az országban, a talajadottságoknak és a területen tapasztalt időjárási viszonyoknak megfelelően. Ezzel együtt a többhetes kánikula sehol sem tett jót a kultúrának, amelynek hatását az idei termésre vetítve Csepregi Attilával, a Lajoskomáromi Agrár Cégcsoport ügyvezetője boncolgatta.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás