Az utóbbi időben sűrűn találkozhatunk a díszítőelemként, közösségi oldalakon és újságokban is a pozsgás növényekkel, amelyekről sokszor hallhatjuk, hogy igénytelenek, és könnyen termeszthetők. Az igaz, hogy akár könnyen termeszthető is lehet, viszont ehhez nagyban kell alkalmazkodni a növény igényeihez, így azt semmiképp sem lehet mondani, hogy annyira igénytelen lenne a növény, és hogy bárhol megterem. Ezek a növények a sivatagi körülményeket szeretik, ezért gondozásuk során több olyan pont is van, amelyet könnyen el lehet rontani azért, mert mi másként gondoljuk jónak.

A Good House Keeping csokorba gyűjtött 5 tippet, amely segíthet a pozsgás növények gondozásában, és életben tartásában, ugyanis ezen növények esetében erősen figyelembe kell venni az alapvető élőhelyük körülményeit. Így a növények hozzá vannak szokva az erős napsütéshez, a szárazsághoz, majd hirtelen özönvízszerű csapadékhoz, és az ingadozó hőmérséklethez is. Az alábbiakban az az 5 hiba kerül felsorolásra, amelyet a leggyakrabban követnek el a növények tulajdonosai, és amelyek következtében a dísznövények hamar kipusztulhatnak.

A pozsgás növények egyre gyakoribb dísznövények a háztartásokban. (Fotó: Pixabay, Pasja1000)

Kevés fény

A növény természetes élőhelyének közegének megteremtése talán a legnehezebb feladat, mikor egy új dísznövény kerül a lakásunkba. A szokásos szobanövényeink esetében könnyű dolgunk van, hiszen a legtöbb a trópusi dzsungelekben őshonos, így hozzászoktak az árnyékos helyekhez, illetve a napos időszakokhoz. A pozsgások esetében viszont nem ennyire egyszerű a helyzet, ugyanis ezek a növények ahhoz szoktak hozzá, hogy egy nap 24 órájából 12 órát a tűző napon töltenek. Ha viszont mi egy kelet felé néző párkányra tesszük őket, akkor a növény hamar feladja a küzdelmet, ezért érdemes egy olyan helyet választani, ami déli fekvésű. Amennyiben nincs ilyen hely a lakásban, úgy érdemes más növény után nézni.

Rossz öntözési szokás

A sivatagokra egyáltalán nem jellemző a rendszeres csapadékhullás, viszont ha egyszer esik, akkor valóban leszakad az ég, és napokon át is tarthat a föld áztatása. Hasonlóképp kell beosztanunk a pozsgás növények esetében az otthoni öntözést is. A legjobb az, ha csak akkor öntözzük meg a növényt, amikor annak talaja már csontszáraz, és addig öntözzük, amíg a földje teljesen át nem ázik. A következő öntözést akkorra kell ütemezni, amikor a növény földje ismét teljesen kiszárad.

Rossz talajtípus választása

A legtöbb virágföld a szokásos földkeverékből áll, amely javarészt minden növény számára megfelelő, ezért választják a legtöbben a pozsgás növények számára is. Viszont természetesen az alapvető élőhelyét tekintve a növényünk nem ilyen talajhoz szokott, így egyszerűen számára nem megfelelő az általános virágföldkeverék. Így az általános virágföld helyett érdemes inkább sivatagi növények számára készítettet alkalmazni, amelybe szervetlen anyagot is kever, mint például perlitet, vagy bármilyen kőzetet. Az ilyen talajkeverék nagyon jó vízelvezető, és kevés tápanyagtartalmú, ami tökéletes az ilyen növények számára, hiszen gondoljunk bele, a sziklákon is több faja megterem a pozsgás növényeknek, ahol főképp nem kap sok tápanyagot.

Túlzsúfoltság

Sokszor láthatjuk, hogy túlzsúfoltan helyezkednek el egy-egy kis virágládában ezek a növények, amelyek ugyan jól mutatnak, de valójában egyik virág sem kedveli ezt az elhelyezést, így a pozsgások sem. A túl zsúfolt ültetéssel sokkal könnyebben terjednek a rovar- és penészfertőzések. Továbbá az, hogy nincs szükségük sok vízre és tápanyagra nem azt jelenti, hogy egyáltalán nincs, a zsúfolt cserepekben viszont valószínűsíthető, hogy a tápanyagért küzdő növények közül néhányan elpusztulhatnak. Ezért érdemes a túl sűrűn „lakott” cserepekből néhány szárat óvatosan kiszedni, és új cserépbe telepíteni.

Praktikus növények termesztése

Bár sokszor láthatjuk a filmekben és képeken a hatalmasra növő saguaro kaktuszt, amely valóban gyönyörű, viszont beltéri, és egyáltalán otthoni gondozása és tartása nem ajánlott. Néhány esetben jobb, ha a vadon növő növények közül nem próbálunk meg mindent „háziasítani”, bármennyire is tetszik, és inkább a már jól bevált, virágboltokban kapható növények mellett tesszük le a voksunkat. Tehát sok növény attól, hogy a természetes élőhelyén szép, és virágzó, nem biztos, hogy lakásban tartva is ugyanígy viselkedik, ezért nem érdemes otthoni tartásukkal kísérletezni.

Megosztás

További híreink

Tudósok „gyapjas egereket” hoztak létre – a mamutok visszatérése már csak idő kérdése?

2025.03.16.

Ezek a „gyapjas egerek” a Colossal nevű fajfeltámasztási vállalat genetikai módosításának eredményei. A módosítás célja olyan tulajdonságok beépítése, amelyek segítik az állatok túlélését fagyos hőmérsékleten.

A Yamaha Agriculture nagy dobása: autonóm technológia és AI a mezőgazdaságban

2025.03.15.

A Yamaha Motor Co., Ltd. felvásárolta az új-zélandi Robotics Plus vállalatot, és elindította a Yamaha Agriculture nevű, amerikai székhelyű mezőgazdasági technológiai céget. A Yamaha Agriculture az autonóm gépekre és az AI-alapú digitális megoldásokra összpontosít, hogy segítse a speciális növénytermesztőket a hatékonyság és fenntarthatóság javításában a munkaerőhiány és az éghajlati kihívások közepette.

16 megfontolandó tanács – hogy ne kerüljön vagyonokba a kertépítés

2025.03.15.

A kertészkedés drága hobbi lehet. Létezik azonban néhány olyan pénztakarékos kertészkedési tipp, amelyek által anélkül élvezhetjük az egészséges termést, hogy túlzottan nagy terhet rónánk a családi költségvetésünkre.

Rászámoltak a magyar diótermesztésre, felállhat a padlóról?

2025.03.15.

A magyarországi diótermelés az utóbbi évek során rengeteg nehézséget élt meg. Az ágazatnak egyszerre kellett felvennie a versenyt az olcsóbb importtermékekkel, az időjárási viszontagságok miatti csökkenő terméssel, valamint olyan kártevőkkel, amelyek megjelenése jelentősen rontott a korábban elérhető magyar dió mennyiségén.

Célként érdemes megfontolni a pályázatoknál a zöldítést és a hatékonyságnövelést az OTP Agrár szakértője szerint

2025.03.15.

Az OTP Agrár szakértője, Szabó István előadásában kitért arra, hogy a banki működés fenntarthatósági szempontú aktív menedzsmentje elengedhetetlen.

Partner

UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025.03.15.

Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.

Partnerhírek
Partner

UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025.03.15.

Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.

Partner

AgroFlow: a magyar fejlesztés, ami érdemben könnyíti meg a gazdálkodók életét

2025.03.15.

Március 6-án került sor a HSSI Group Szakmai Napjára, amelyen a nagyszámú érdeklődő 3 szekcióban, az agrárdigitalizáció, az öntözésfejlesztés és a precíziós gazdálkodás témájában hallgathatott meg előadásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Vinasz műtrágya, lombtrágya, növénykondicionáló AÖP 1 pont
Győr-Moson-Sopron, Győr

Vinasz műtrágya, lombtrágya, növénykondicionáló AÖP 1 pont

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 188 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás