Régen, a parasztházak tetején szinte mindig volt egy-két kövirózsatelep. Úgy tartották, így nem csap bele a villám a háztetőbe. De a fülgyulladások kezelésében is jó szolgálatot tettek ezek a pozsgás növények. Igénytelenségének köszönhetően még a tetőcserépen is jól fejlődik a kövirózsa, számára elegendő egy kis korhadék az odahullott levelekből, már azon is képes megtelepedni.

A régiek úgy tartották, hogy a tetőre telepített kövirózsa megvéd a villámcsapástól. Népies neve, a fülfű pedig onnan ered, hogy nedvével a fülfájást enyhítették. Érdekesség, hogy a házi kövirózsának közel 80 magyar neve alakult ki, tájegységenként más-más névvel illették…

A kövirózsa tartása nagyon egyszerű, csak pár alapszabályt kell betartanunk (Fotó: Pixabay)

A kövirózsák (Sempervivum, Jovibarba nemzetségek fajai) eredetileg a magashegységekben élnek a kövek között kis ékszerekként megbújva. Számos fajuk mellett rengeteg díszváltozatuk ismert. Szárazságtűrésük miatt ideálisak temetők kőedényeibe is, de fagyálló cserépedényben igazi mini sziklakertet rendezhetünk be belőlük teraszunkra.

E növények szín- és formagazdagsága óriási, talán csak egyetlen hátrányuk van, hogy apró termetükből adódóan kizárólag olyan helyre ajánlott ültetni őket, ahol közelről szemlélve gyönyörködhetünk bennük.

Rengeteg változatuk van

A kövirózsák alapfajai kitűnően alkalmazkodtak az élőhelyük megkívánta viszonyokhoz. Találunk telepben növő, alig fél centiméteres átmérőjű kövirózsákat is, de egyes fajaik akár a 20 centiméteres nagyságot is elérhetik. Érdemes díszkertészeti szempontból kiemelni a pókhálós változatokat, amelyek levelein pókhálószerű szövedék alakul ki. Ez gyűjti a reggeli harmatot, és árnyékolja is a növényt a tűző napsütésben. Emellett számos színű, formájú, pillázott és szőrözött, sőt csöves levelű változataikkal is találkozhatunk a kertészetekben.

A kövirózsa virágzik, majd meghal…

Monokarpikus növények: évelők, de csak egyszer teremnek. A kövirózsák évekig növekednek, de a virágzásukat követően a növény elpusztul. Indával is szaporodnak, így akkorra már annyi sarjból áll a telep, hogy fel sem tűnik sokszor, hogy a virágszárral együtt a növény is elszárad.Hiszen a szorosan mellette levők gyorsan belakják a megüresedett helyet.

Az indák hossza, amelyen a kis sarjnövények fejlődnek, szintén nagyon változatos lehet. Egyes fajok akár 10-30 centiméteres indán hozzák a sarjat, hogy az minél messzebb kerüljön az anyatőtől. Azaz a későbbiekben ne egymás elől szívják el a korlátozottan hozzáférhető vizet és tápanyagokat.

Más fajok más módszereket dolgoztak ki erre: épp rövid indát fejlesztenek. A sarjnövény az anyatő levelei között fejlődik ki, majd amikor már önálló életre képes, a szinte láthatatlan hosszúságú inda is elszárad. A kis gömb formájú növények egyszerűen lehullanak az anyatőről, és tovagurulnak, majd miután valahol megrekednek gyökeret eresztenek, és új életet kezdenek.

Fontos a jó vízelvezető talaj

A kövirózsa tartása nagyon egyszerű, csak pár alapszabályt kell betartanunk. Az egyik, hogy mindig kavicsos-homokos jó vízáteresztő talajba ültessük őket, mert a pangó vizet nem viselik el. Ez főleg a tavaszi hóolvadáskor szokott gondot okozni – már ahol van hó. Ebből adódik, hogy miután begyökeresedtek, belakták új helyüket, általában nem igényelnek öntözést, a természetes csapadék elegendő számukra.
A másik, hogy mindig napos helyen tartsuk e növényeket, hiszen természetes élőhelyükön is ehhez szoktak hozzá. A kövirózsákkal a legrosszabb, amit tehetünk, ha szobába visszük őket, mondván egy ilyen kis aranyos növény milyen jól mutatna bent. A fényhiány miatt napok alatt eltorzulnak, majd elpusztulnak.

A kövirózsa mint gyógynövény

A házi kövirózsa (sempervivum tectorum) leveléből kinyert levet hűsítő, fájdalomcsillapító és összehúzó hatása miatt régen a népi gyógyászatban széleskörűen használták külsőleg.

Hatásos vágott sebek, rovarcsípések vagy akár égési sérülések kezelésére is. Bőrápoló hatása is van.  Csillapítja az égő érzést és viszketést gyantázás után. A nedvét egyszerű gyógyszertári krémbe keverve használhatjuk májfolt vagy akár más bőrelszíneződések halványítására.
A növény levelének a forrázatát teaként is használhatjuk torokgyulladásra, kisebesedett szájra.
Fülfűnek azért nevezik, mert a leveleiből fülbe csepegtetett nedv elmulasztja a fülfájást, fülzúgást. Vírusölő és baktériumölő hatással rendelkezik.

Hatóanyagai: cseranyagok, nyálkaanyagok, gyümölcssavak közül almasav, izocitromsav. Egyes vidékeken a levelekből salátát készítettek, vagy ivóvízhez keverve üdítőitalként használták a présnedvet. Nagyobb dózisban hányingert kelt, ezért csak mértékkel tanácsos belsőleg alkalmazni.

(Forrás: magyarmezogazdasag.hu)

Megosztás

További híreink

Tudósok „gyapjas egereket” hoztak létre – a mamutok visszatérése már csak idő kérdése?

2025.03.16.

Ezek a „gyapjas egerek” a Colossal nevű fajfeltámasztási vállalat genetikai módosításának eredményei. A módosítás célja olyan tulajdonságok beépítése, amelyek segítik az állatok túlélését fagyos hőmérsékleten.

A Yamaha Agriculture nagy dobása: autonóm technológia és AI a mezőgazdaságban

2025.03.15.

A Yamaha Motor Co., Ltd. felvásárolta az új-zélandi Robotics Plus vállalatot, és elindította a Yamaha Agriculture nevű, amerikai székhelyű mezőgazdasági technológiai céget. A Yamaha Agriculture az autonóm gépekre és az AI-alapú digitális megoldásokra összpontosít, hogy segítse a speciális növénytermesztőket a hatékonyság és fenntarthatóság javításában a munkaerőhiány és az éghajlati kihívások közepette.

16 megfontolandó tanács – hogy ne kerüljön vagyonokba a kertépítés

2025.03.15.

A kertészkedés drága hobbi lehet. Létezik azonban néhány olyan pénztakarékos kertészkedési tipp, amelyek által anélkül élvezhetjük az egészséges termést, hogy túlzottan nagy terhet rónánk a családi költségvetésünkre.

Rászámoltak a magyar diótermesztésre, felállhat a padlóról?

2025.03.15.

A magyarországi diótermelés az utóbbi évek során rengeteg nehézséget élt meg. Az ágazatnak egyszerre kellett felvennie a versenyt az olcsóbb importtermékekkel, az időjárási viszontagságok miatti csökkenő terméssel, valamint olyan kártevőkkel, amelyek megjelenése jelentősen rontott a korábban elérhető magyar dió mennyiségén.

Célként érdemes megfontolni a pályázatoknál a zöldítést és a hatékonyságnövelést az OTP Agrár szakértője szerint

2025.03.15.

Az OTP Agrár szakértője, Szabó István előadásában kitért arra, hogy a banki működés fenntarthatósági szempontú aktív menedzsmentje elengedhetetlen.

Partner

UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025.03.15.

Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.

Partnerhírek
Partner

UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025.03.15.

Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.

Partner

AgroFlow: a magyar fejlesztés, ami érdemben könnyíti meg a gazdálkodók életét

2025.03.15.

Március 6-án került sor a HSSI Group Szakmai Napjára, amelyen a nagyszámú érdeklődő 3 szekcióban, az agrárdigitalizáció, az öntözésfejlesztés és a precíziós gazdálkodás témájában hallgathatott meg előadásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Vinasz műtrágya, lombtrágya, növénykondicionáló AÖP 1 pont
Győr-Moson-Sopron, Győr

Vinasz műtrágya, lombtrágya, növénykondicionáló AÖP 1 pont

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 188 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás