A globális élelmezésbiztonságra és a környezeti fenntarthatóságra való törekvésben a mezőgazdasági termelékenység fokozásának igénye továbbra is fennáll. A jelentős történelmi eredmények ellenére továbbra is szükség van a hektáronkénti hozam növelésére. Max Roser kutatása szerint a föld mezőgazdasági hasznosítása történelmileg a biológiai sokféleség csökkenésének fő hajtóereje világszerte. 

Az elmúlt 10 000 év során a mezőgazdasági terjeszkedés a vadonok hatalmas területeit termőföldekké és legelővé változtatta. Ma a világ lakható földterületének csaknem felét mezőgazdasági célokra használják, összesen körülbelül 48 millió négyzetkilométernyi területet, ami nagyjából ötször akkora, mint az Egyesült Államok.

Egy norvég gazda learatja a gabonáját. Még mindig bőven van lehetőség a hozam növelésére ahhoz képest, amit a gyakorlatban jelenleg elérnek és ami lehetséges. (Forrás: futurefarming.com)

Hektáronként egyről három és fél tonnára nőtt a búza

Annak ellenére, hogy az elmúlt hat évtizedben figyelemre méltó előrelépés történt a termőföld termelékenységének növelésében, a búzahozam például hektáronként egyről három és fél tonnára emelkedett, továbbra is jelentős kihívások állnak fenn. A mezőgazdasági földhasználat egyes régiókban tovább bővül, és ez veszélyt jelent a vadon élő állatok élőhelyére és a biológiai sokféleségre.

A „hozamrések” kutatása azt mutatja, hogy többet lehet tenni a növénytermesztés hatékonyságának maximalizálása érdekében. A hozamkülönbségek a jelenlegi hozamok és a meglévő növényekkel, technológiákkal és (precíziós) gazdálkodási gyakorlatokkal elérhető potenciális hozamok közötti különbséget jelentik. 

E hiányosságok megszüntetése összehangolt erőfeszítéseket tesz szükségessé az olyan technológiák elfogadására, mint az öntözés, a műtrágyák és a javított vetőmagok, valamint politikai és pénzügyi reformok a gazdálkodók támogatására és a piacra jutás megkönnyítésére.

Átállás a növényi alapú étrend felé

Ezenkívül a fogyasztási minták kezelése kiemelten fontos. A mezőgazdasági területek túlnyomó többségét hús- és tejtermékek termelik, annak ellenére, hogy ezek a termékek a világ fehérje- és kalóriaellátásának csak töredékét teszik ki. 

A növényi alapú étrendre való átállás akár 75%-kal is csökkentheti a globális mezőgazdasági földhasználatot, felszabadítva a földterületet a vadon élő állatok megőrzésére és az ökoszisztéma helyreállítására.

Akár 56%-os növekedés is lehet a globális élelmiszer-keresletben

A globális élelmiszer-kereslet 35-56%-os növekedését tükröző előrejelzések fényében a század közepére a mezőgazdasági termelékenység jelentőségét nem lehet túlbecsülni. Az emberiség a történelem sarkalatos pillanatában áll, ahol a hektáronkénti termelés növelésére való törekvés nemcsak a növekvő népesség táplálásához elengedhetetlen, hanem a bolygó biológiai sokféleségének és ökoszisztémáinak megőrzéséhez is.

A technológiai fejlesztések kiaknázásával, a fenntartható gazdálkodási gyakorlatok elfogadásával és az étrendben a növényi alapú élelmiszerek felé történő átállás előmozdításával a gazdálkodók kulcsszerepet játszhatnak egy olyan jövő megvalósításában, ahol biztosított az élelmezésbiztonság, és újra virágzik a természet.

Összefoglalva, a nagyobb mezőgazdasági termelékenység felé vezető út még korántsem ért véget. Ez egy kihívásokkal teli utazás, de tele van lehetőségekkel egy ellenállóbb és fenntarthatóbb élelmiszerrendszer létrehozására a következő generációk számára.

(Forrás: futurefarming.com)

Megosztás

További híreink

Erdő vagy fával borított egyéb terület?

2024.12.14.

Termőföld tulajdonosaként szembesülhetünk azzal, hogy ingatlanunkon – habár annak művelési ága erre nem mindig utal – szórtan, kisebb-nagyobb csoportokban, sávokban vagy akár a terület egészén fák találhatóak. Ha a területtel hosszabb ideje nem foglalkoztunk, vagy az öröklés útján került a tulajdonunkba, és most szeretnénk valamilyen módon hasznosítani, akkor felmerül a kérdés, hogy ezzel a fával borított területtel vajon mit tehetünk, milyen jogszabályokat kell figyelembe vennünk. A kérdések eldöntése nem mindig egyszerű.

Hörcsögöket utaztatnak, hogy megmeneküljenek a kerecsensólymok

2024.12.14.

A magyarság emblematikus madara, a kerecsensólyom a ragadozó madarak általános üldözése és a mezőgazdaságban nagy mennyiségben használt veszélyes vegyszerek miatt az 1970-es évekre a kipusztulás szélére került Közép-Európában. Hazánkban sem volt jobb a helyzet, az állományt kevesebb, mint tíz fészkelőpárra becsülték akkor.

Begyűjtődrónnal fedeztek fel egy új fajt

2024.12.14.

A Nemzeti Trópusi Botanikus Kert (National Tropical Botanical Garden, NTBG) botanikai drón programjának köszönhetően került a kutatók szeme elé az új szegfűfaj.

Kiszorulhatnak az uniós piacról az európai termelők?

2024.12.14.

Lengyelország Franciaországgal együtt kiállt az Európai Uniónak Mercosurral (a Brazíliát, Argentínát, Bolíviát, Paraguayt és Uruguayt tömörítő Mercosur-csoporttal) kötött szabadkereskedelmi megállapodás ellen, mert az ártana az ország termelőinek.

Válaszolt a Nébih: mit tegyünk, ha toxinos a kukoricatermés?

2024.12.14.

A magyar kukoricatermés jelentős részének túl magas a toxintartalma.

Négy veszély is van a csípős ételekben

2024.12.14.

Nem árt vigyázni annak, aki gyakran fogyaszt csípős paprikát: bajban lehet a szervezete.

Partnerhírek
Partner

Talajmegújítás és megelőzés: a kukoricatermesztés jövője Magyarországon

2024.12.12.

A mezőgazdaság folyamatos változások előtt áll, de a Kukorica Kör Egyesület megoldást kínál a kihívásokra. Ebben az évben újra a „Kukoricázz Velünk!” termelési versennyel, az agrár rendezvényeken történő hangsúlyos megjelenésükkel és hasznos szakmai tartalmakkal segítették a gazdákat a hatékonyabb termesztési technológiák elsajátításában.

Partner

Közel hét évtizedes tapasztalat és csúcsgenetika: az Alta Seeds útja a magyar piacra

2024.12.11.

A UPL cégcsoport tagjaként az Advanta Seeds nemesítőház európai és észak-amerikai prémium portfólióját az Alta Seeds vetőmagok képviselik. Magyarországi leányvállalatunk, az Advanta Seeds Hungary Kft. 2024-ben alakult.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.000 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás