Az elmúlt héten lehullott országos csapadék igen jót tett a csírázó vagy éppen kisorolt napraforgónak és kukoricának, de az őszi vetéseknek is nagy szüksége volt már az esőre. Az eső utáni meleg sok napsütéssel pedig jó nevelőidő, illetve északon - mivel az akácvirágzás ott is elkezdődött - a most virágzó akácról való hordásra is kiváló. A folytatásban egyelőre marad a száraz, meleg idő, majd szerda estétől (egészen a hét végéig) megnő a záporok, zivatarok kialakulásának esélye.

A múlt héten kedden és szerdán országos, áztató eső öntözte a földeket, a hét második fele viszont már szárazon alakult. Nagy területen hullott 10 mm-t meghaladó csapadék, helyenként 30 mm is összejött, a Dunántúl délkeleti részén ugyanakkor helyenként még 5 mm sem esett. Az elmúlt 30 napban jobbára 30-60 mm között alakult a csapadékösszeg, míg a Duna-Tisza közén még 20 mm sem esett. Ez jócskán elmarad a szokásos értéktől. A 90 napos csapadékösszeg csaknem országszerte hiányt mutat az átlaghoz képest. A talajok nedvességellátottsága jelentősen javult a hónap közepi állapothoz képest. A felszín közeli talajréteg az északi, a nyugati és a keleti országrészekben helyenként telítődött, a déli országrész középső tájain tartalmaz csak kevés nedvessége. A középső talajrétegbe is jutott a nedvességből, a 20-50 cm-es réteg vízellátottsága országszerte megfelelő, 50-100 cm-en pedig továbbra is telítettek a talajok - írta elemzésében a met.hu.

Talajnedvesség a talaj felső 20 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható
vízmennyiség arányában 2024. április 28-án (%)

A hőmérséklet 5-6 fokkal alakult alacsonyabban az ilyenkor szokásosnál. A napi csúcsértékek péntekig 10 és 15 Celsius fok között alakultak, majd a hét végén intenzív melegedés kezdődött és vasárnap már 25 fok körüli maximumok fordultak elő. Éjszakánként a borult, csapadékos időszakok kivételével jellemzően 5 fok alá hűlt a levegő, talajmenti fagyok többször, többfelé előfordultak. Hétfőn reggelre délnyugaton, kedden északkeleten, míg pénteken a keleti országrészben sokfelé kissé fagypont alá esett a hőmérséklet. Az 5 cm-en mért talajhőmérséklet a hét első felében 10-12, a hét végén már 15 fok körül alakult.

Az őszi vetések két-három héttel előrébb járnak a fejlődésben a szokásosnál. Az Alföld északi részén a téli belvízfoltokban az őszi vetések kipusztultak. A kalászosok intenzíven növekednek, egyre többfelé a kalászhányás fázisában járnak, az őszi káposztarepce pedig még virágzik, de már a virágzás végén jár, többfelé meglehetősen ritkásak az állományok. A hűvösebbre fordult időjárás jól jött, mert nem rövidültek tovább a tavaszi fenológiai fázisok a szokatlan meleg miatt. További esőre lenne szükség az optimális fejlődéshez.

A csapadékra főként a csírázó, éppen kisoroló napraforgónak és kukoricának volt égető szüksége, a magágy készítése és a vetés sokfelé még igen száraz talajba történt.
A gyümölcsfák már elvirágzottak, a terméskezdeményeket és a növekvő termést a nagyszámú kártevő mellett gyenge éjszakai fagyok veszélyeztették az elmúlt héten.
Az akác már az északi területeken, így Miskolc térségében is virágzik, csaknem egy hónappal korábban, mint 2023-ban, amikor fagykár is érte a növényeket. A fákon sok a virág, a napos, meleg, de nem forró idő kedvező a hordásra, ami például Kisgyőr térségében ma indult meg. A méhcsaládok a korai tavaszban is kellően meg tudtak erősödni, már január végén a mogyoróról hordták a virágport az enyhe napokon. Délen már elvirágzott, vagy a virágzás végén jár az egyik legfontosabb mézelő növényünk. Békésben nagyon sok volt a virág a fákon, de éppen a hűvös időszakra esett a dandárvirágzás. Nógrádban viszont többfelé elfagyott a virág.

Az elmúlt hét első felében gyakran volt nedves a növények levélének felülete, ami a gombás megbetegedések miatt kedvezőtlen. A párás időszakok hossza is magasan alakult. A hét második felében már szárazak voltak a levelek.

A legfrissebb NDVI vegetációs index értéke meglehetősen magas a korán érkezett tavasz hatására. Az anomália térkép az ország egész területén az átlagosnál sokkal fejlettebb vegetációt mutat.

A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszeg jelenleg többnyire 125 és 160 foknap között alakul. Ez az érték jóval magasabb tavalyi évinél és a sokéves átlagnál azzal együtt is, hogy április közepén másfél hétre megtorpant a hőösszeg növekedésének korábban igen gyors üteme.

A folytatásban kora nyári időjárás várható. A hét első felében marad a száraz idő, majd szerda estétől, csütörtöktől nedvesebb és labilis rétegződésű légtömeg érkezik fölénk, így megnő a záporok, zivatarok kialakulásának esélye. A záporos forma miatt nem lesz egyenletes a csapadék eloszlása, országos, áztató eső nem valószínű, területi átlagban a legfrissebb számítások szerint nagyobb mennyiség (>10 mm) az ország délnyugati felén hullhat ezen a héten. A talajok szerdáig sokat száradnak, majd csütörtöktől foltokban megázhatnak. Sok lesz a napsütés, napközben pedig feltámad a délkeleties, majd a hét végén már északias szél. Meleg lesz, a minimumok nagy területi szórásban, de 10 Celsius fok körül, a maximumok pedig többnyire 22 és 27 fok között alakulnak majd, csak a hét második felében egyes tartósabban felhős, napközben csapadékos területen lehet ennél hűvösebb. A hőösszeg így ismét gyors növekedésnek indul, a talaj pedig tovább melegszik.

Megosztás

További híreink

Partner

Hat évtizedes tapasztalat és csúcstechnológia: Az Alta Seeds útja a világpiacra

2025.01.14.

Az Alta Seeds az Advanta Seeds Hungary Kft prémium márkája, amely a UPL csoport részeként erős jelenléttel bír mind Európában, mind Észak-Amerikában.

Lejár a határidő a népszerű zöldenergia támogatásra, de nyílik egy új lehetőség is

2025.01.14.

Befejeződik a kedvelt lehetőség: 2025. január 15-ig lehet pályázni a zöldenergia támogatásra

Nincs könnyítés: január utolsó napja a határidő az agráradatok szolgáltatására

2025.01.14.

Már csak elektronikus úton lehet elvégezni az adatszolgáltatást és az adatmódosítást is Magyarországon a gazdáknak, nagy torlódás és sok idegeskedés várható január végéig.

A hangyák forradalmasíthatják a biogazdálkodást az almaültetvényekben

2025.01.14.

A hangyák hatékonyan küzdenek különféle növénybetegségek, például az almafák varasodása és rothadása ellen, miközben a kártevőket, például a téli araszoló hernyókat is pusztítják, amelyek veszélyeztetik az almafák lombozatát.

Újra felbukkant a ragadós száj- és körömfájás Németországban – 37 év után először

2025.01.14.

Németországban három vízibivalyban igazolták a rendkívül fertőző ragadós száj- és körömfájás vírusát. A megbetegedések egy 14 állatot számláló gazdaságban jelentkeztek, ahol az érintett bivalyok elpusztultak.

Tovább szedi áldozatatait a madárinluenza Magyarországon

2025.01.14.

Madárinfluenza vírus jelenlétét igazolták Hajdú-Bihar vármegyében. Az érintett tömőlúd-állomány felszámolása lezárult, a járványügyi vizsgálatok még zajlanak.

Partnerhírek
Partner

Hat évtizedes tapasztalat és csúcstechnológia: Az Alta Seeds útja a világpiacra

2025.01.14.

Az Alta Seeds az Advanta Seeds Hungary Kft prémium márkája, amely a UPL csoport részeként erős jelenléttel bír mind Európában, mind Észak-Amerikában.

Partner

Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal

2025.01.13.

A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.200 hirdetés 153 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás