Hirdetés
Közelebb a csődhöz a vetőmaghiány miatt az orosz gabonatermesztők
A működési költségek megugrása sok orosz gabonatermesztőt csődbe kergethet a jelenlegi szezonban – mondta Arkagyij Zlocsevszkij, az Orosz Gabonaszakszervezet elnöke moszkvai sajtótájékoztatóján. A fő aggodalmak a vetőmagárakkal kapcsolatosak, amelyek megugrottak, mivel a kormány korlátozta a nyugati országokból származó importot, s így vetőmaghiány alakult ki.
Az orosz kormány behozatali kvótát rendelt el a január végén barátságtalannak ítélt országok vetőmagjaira. Az új szabályok értelmében az orosz gazdálkodók 33 100 tonna vetőmagot importálhatnak 2024. december 31-ig. A kukorica-vetőmag importkvótája 5000 tonna, az árpáé 600 tonna, míg a búza és a szója vetőmagjáé nulla.

2023-ban Oroszország 57 700 tonna vetőmagot importált, amelynek oroszlánrészét nyugati országokból szállították.
Hirdetés
Zavarban van a vetőmagimport
A meglévő kvótákat felosztották az orosz gabonatermesztők között, bár Zlocsevszkij „tisztességtelennek” minősítette a felosztást. Felfedte, hogy a kormányhivatalokkal kapcsolatos tapasztalattal nem rendelkező gazdálkodók nem tudták biztosítani a szükséges kvótákat zavartalan működésükhöz.
Emiatt hatalmas vetőmagkészletek halmozódtak fel az orosz vámraktárban – mondta Zlocsevszkij. Az importkvóták kormány általi bevezetése előtt megrendelt tételeket vagy vissza kell juttatni a feladóhoz, vagy meg kell semmisíteni.
Árturbulencia
Az importkvóták áremelkedést váltottak ki az orosz piacon. Zlocsevszkij szerint az előző évhez képest a vetőmagok átlagára csaknem megduplázódott. Az üzemanyag és a növényvédő szerek ára a közelmúltban mérséklődött, de ez csak részben kompenzálta a gazdálkodók veszteségeit a vetőmagárak megugrása miatt.
Az import-helyettesítés reális
Zlocsevszkij gabonaszövetségi elnök szerint helyes lépés az orosz termelés hazai vetőmagokra való átállítása. Ugyanakkor óva intett attól, hogy az importkorlátozásokat a hazai vetőmagtermesztés fejlesztésének ösztönzésére használják.
Először is létre kell hozni egy speciális rendszert a hazai vetőmagok fejlesztésére, hogy nemesítőik versenyképes genetikához jussanak. Ez egy reális cél, bár időbe telik.
Csökkenő jövedelmezőség
Alexander Korbut, egy független gabonapiaci elemző az Agroinvestor című helyi lapnak elmondta , hogy az orosz mezőgazdaság átlagos jövedelmezősége már harmadik éve csökken. Míg a szerződéses árakat a 2020-as szinten rögzítették, a működési költségek mindenhol emelkednek. Az orosz gabonaipar rossz pénzügyi helyzete hátráltatja a beruházásokat.
Az orosz kormány jelentős állami támogatást nyújt, de ez önmagában nem elegendő a hosszú távú iparfejlesztés biztosításához – állította Korbut.
(Forrás: allaboutfeed.net)
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni
2025.03.20.Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.
UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében
2025.03.15.Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatValtra T152 twintrac
21 500 000 HUF
+ áfaKögel ZDKV 18 tandem
4 500 000 HUF
+ áfaMagro.hu Piactér
Több mint 3.300 hirdetés 191 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés