Hirdetés
Közel 600 baleset volt tavaly a magyar mezőgazdaságban
Magyarországon 595 baleset történt a mezőgazdaság összes szakágát beleértve a 2023-as évben. Ezekben 489 férfi és 106 nő volt érintett, a 9 halálos áldozat mindegyike férfi, akárcsak a 15 csonkulással járó esetnél. Fontos, hogy a balesetek száma sokkal kevesebb, mint az Európai Unióhoz való csatlakozás ezelőtt. Nem csak a traktorok és a mozgó gépek veszélyesek, a növényvédelem gyakorlata is jelentős kockázatot hordoz.
Miután a Nemzetgazdasági Minisztérium Munkavédelmi Irányítási Főosztályának nyilvántartása szerint tavaly összesen valamivel több mint 20 ezer munkahelyi baleset történt – halálos pedig összesen 62 –, látható, hogy messze nem az agrárium a leginkább veszélyeztetett terület - írta az Agrárágazat.
Minden sérülés és haláleset szomorú és tragikus, de a trend – nem utolsó sorban az Európai Unióhoz való csatlakozással szigorodó munkahelyi biztonsági szabályozás eredményeként – csökkenő irányt mutat a mezőgazdaságban.
Hirdetés
2021-ben 605 balesetből 6 halálos és 11 csonkulásos történt, 2020-ban 618 balesetben 6-an halálos, 11-en pedig csonkulásos sérülést szenvedtek, 2010-ben a vonatkozó mutatók 814-at, 12-t és 16-ot jeleztek. Érdemes megemlíteni, hogy 2001-ben még a mainak bő háromszorosa volt az összes mezőgazdasági baleset, és 12 halálos mellett 25 csonkulással járó esemény történt - írta a cikk.
A középmezőnyben vagyunk a balesetek számát illetően
Hazánk ezekkel az adatokkal az európai középmezőnyben van. 100 ezer dolgozóra évente 2 halálos baleset és 580 nem halálos esemény jut.
Európában egyébként a nem halálos kimenetelű munkahelyi balesetek kétharmadát az építőipar, valamint a szállítás és raktározás, a feldolgozóipar, illetve a mezőgazdaság, az erdészet és a halászat teszi ki.
Ellenőrzések és látens esetek
Az EU tavaly jelentős lépést tett még ezeknek a relatíve alacsony számoknak a további csökkentésére. Az Európai Unióban évente 500 ember veszti életét a mezőgazdaságban és az erdőgazdálkodásban és további 150 ezer ember szenved balesetet. Vannak továbbá látens esetek, amik nem, vagy nem agrárprofillal kerülnek be a munkaügyi nyilvántartásba.
Az EU ezért két lépést tett, amelyeknek hatással kell lenniük a mezőgazdaság egészségére és biztonságára: erősítette bizonyos a társadalmi feltételek érvényesülését a KAP-ban, illetve a 2021–2027 közötti időszakra megcélozta a „zéró jövőképet”, vagyis a nulla halálos balesettel működő ágazat célját, beleértve a megbetegedések kockázatát is.
Az EU-s célkitűzés sürgeti például, hogy a mezőgazdaságban nagyon ritka munkaügyi ellenőrzést több, 10 ezer munkavállalónként legalább 1 munkaügyi felügyelővel erősítsék. A jelentés kiterjed a peszticidek használata jelentette kockázatokra, illetve általában a minőségi/biztonságos munkahelyteremtésre is - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone
A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.
A csapadék csak fél siker, legyen ott a tápanyag is - gyökértömeg-növelés és növénykondicionálás repcében
Az őszi kezeléssel a gyökértömeg növelésére nyújthatunk támogatást növényeinknek, biostimulátor tartalmú lombtrágyaoldatokkal, melyek a talajról is hasznosulni képesek. A TIMAC AGRO gyökérstimulátor oldat termékcsaládjába tartozó FERTIACTYL RADICAL magas bórtartalmával és mangánnal az olajos növények kezdeti bórpótlására, gyökeresedésének támogatására és ellenálló képességének fokozására lett kifejlesztve.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés