Hirdetés
Izraeli fejlesztésű okosöntözés a vízpazarlás ellen - videókkal
Az éghajlatváltozás és a népességnövekedés egyre nagyobb kihívást jelent az emberiségnek, mivel a mezőgazdaság számára létfontosságú víz egyre szűkösebben áll rendelkezésre. Az ENSZ arra figyelmeztetett, hogy az éghajlatváltozás komoly hatással van a bolygó vízkörforgására, ami felborítja a mezőgazdaságban használt hagyományos öntözés rendszerét, és hatással van az élelmezésbiztonságra. Egy izraeli startup megoldása az okosöntözés területén hatalmas mennyiségű vizet takaríthat meg azzal, hogy nyomon követi, a növényeknek mennyi vízre van szükségük a növekedéshez.
A Zsido.com oldal írta meg a Nocamels cikkére hivatkozva, hogy egy izraeli startup olyan megoldást fejlesztett ki, amely hatalmas mennyiségű értékes vizet takaríthat meg a mezőgazdaságban, mivel nyomon követi, hogy a növényeknek valójában mennyi vízre van szükségük a növekedéshez. A Treetoscope csapata egy érzékelőt fejlesztett ki, amelyet közvetlenül a növény törzsébe vagy szárába helyeznek, és amely a hőmérséklet emelkedése alapján nyomon követi a növény vízfelvételét, abból kiindulva, hogy ez a folyamat energiát fogyaszt, ami viszont hőt termel.

Az érzékelők által összegyűjtött adatokat egy elemző algoritmushoz továbbítják, amely a hőmérséklet-változások alapján méri a vízfelvételt.
Hirdetés
A kihívások és a megoldások
„A gazdálkodók jóval többet öntöznek a szükségesnél” – mondta Dotan Eshet, a cég vezetője, miközben a világ vízfelhasználásának nagy részét – mintegy 70 százalékát – a mezőgazdaság teszi ki. A Treetoscope érzékelője szerintük akár 40 százalékkal is csökkentheti a mezőgazdaság vízfogyasztását. Eshet szerint talán ugyanilyen fontos, hogy amikor egy növényt túlöntöznek, a neki szánt műtrágyát is elpazarolják, anélkül, hogy az valódi hatást fejtene ki.
Az érzékelő és a hozzá tartozó technológia Eshet szerint rendkívül könnyen telepíthető és használható. Az eszközt közvetlenül a fába vagy növénybe helyezik, és az általa gyűjtött adatokat egy mesterséges intelligencia által vezérelt elemző platformra küldik. A gazdáknak nincs szükségük minden egyes szárhoz egy érzékelőre.
A terepen lévő készüléket egy akkumulátor táplálja, amely akár két évig is üzemelhet. A napenergia használata a cég szerint bonyolultabbá tenné a kifejezetten egyszerű telepítést. A kezelőfelület több nyelven érhető el, hiszen a rendszer már működik Törökországban, az Egyesült Államokban, Mexikóban és több európai országban - írta a cikk.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében
2025.03.15.Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.
AgroFlow: a magyar fejlesztés, ami érdemben könnyíti meg a gazdálkodók életét
2025.03.15.Március 6-án került sor a HSSI Group Szakmai Napjára, amelyen a nagyszámú érdeklődő 3 szekcióban, az agrárdigitalizáció, az öntözésfejlesztés és a precíziós gazdálkodás témájában hallgathatott meg előadásokat.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatMagro.hu Piactér
Több mint 3.300 hirdetés 190 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés