Közel 50 résztvevőnek adott emelt szintű, a gyakorlatban is hasznosítható szakmai tudást az I. Országos NÖVÉNYSZEMLÉK szakmai továbbképzés-sorozat. A célokról, az eredményekről és a tapasztalatokról Daoda Zoltán, az AGRO.bio Hungary Kft. szakmai igazgatója, Szabó István, a Pro-Feed Kft. Növényegészség Üzletágának üzletág-fejlesztési igazgatója, valamint Dr. Varga Zsolt, a Valcum Agro Kft. szakmai vezetője adott interjút. A szemléket 6 helyszínen, 7 növénykultúrát érintve tartották meg. Ennek zárása volt a Fejér megyei Mezőfalván tartott szakmai bemutató.

Hogyan épült fel a programsorozat?

Daoda Zoltán: A szántóföldi NÖVÉNYSZEMLÉK és a megelőző szemlekörök közös célja az volt, hogy felfrissítsük azokat a szakmai, gyakorlati ismereteket, amikkel a mai termesztéstechnológiában fontos előnyöket és hatásokat érhetnek el a termelők. Ennek érdekében arra kértük a résztvevőket, hogy legalább BSc szintű agrármérnök képzettséggel érkezzenek a programokra, hogy egy nyelvet beszéljünk egymással. Természetesen minden tudásszintnek megfelelve tartunk eseményeket, ez most egy mélyebb szakmai ismeretekre alapozó sorozat volt. Fontos, hogy nem a termékeket reklámoztuk, hanem a hatásmechanizmust, a termőtalaj mikrobiológiai jellemzőit és változásait, a művelési anomáliákat, a feladatokat és a tüneteket mutattuk be az adott helyen és kultúrában. A szőlő, az őszi búza, a napraforgó, a szója, a kukorica, a cukorrépa és a cirok köré építettük fel a bemutatókat. A talajt a lazítás mélységében kiástuk és a jellemzőiket ismertetve javasoltunk megoldásokat, vagy szemléltettük a hibás munkaműveletek következményeit.

A NÖVÉNYSZEMLÉK sorozat Békés megyei, Kardoskúton tartott programja

A talaj mellett növényélettani és kórtani témában is megmutattuk, mire érdemes figyelni. Fontos, hogy a talaj, a növény és klíma közös rendszert alkot, ezért ezeket egységesen kell kezelni. Eljött a szemléletváltás ideje, amelyben a biológiai, a kémiai és a fizikai hatások összetett rendszerét vizsgálva kell gazdálkodni. A mért adatokra alapozott szolgáltatások és kezelések eredményességét a helyszíneken láthatták a gazdák. Rengeteg információ van a talpunk alatt, ezért fontos, hogy a termelők az adatok alapján döntsenek, így lehet arra számítani, hogy az elköltött pénzt okszerűen használják fel, amivel szakmai és nem támogatásorientált döntéseket hoznak. A cél, hogy hosszú távon fenntartható gazdálkodási rendszert létrehozva, az összefüggéseket és a folyamatokat megismerve fejlődhessenek a talaj, a növény és a kórokozók ismereteiben, valamint a gazdálkodás eredményességében.

A sorozat bodrogkeresztúri állomásán a szőlő volt a szakmai továbbképzés középpontjában

Mik voltak a szakmai programsorozat eredményei?

Szabó István: Az a cél, hogy gyakorlati tudást adjunk át, teljesült. A Pro-Feed részéről a növényélettan ismeretei, a növények működési folyamatai voltak a középpontban. A NÖVÉNYSZEMLÉK sorozattal és a megelőző 3 SZEMLEKÖRÖK-kel mintegy 250 magas szakmai tudású embert mozgattunk meg szerte Magyarországon. Fontos visszajelzés volt a NAK szaktanácsadóinak elismerése, valamint az inputanyag forgalmazó cégek szaktanácsadóinak és képviselőinek jelenléte. Igyekeztünk segíteni a tudomány és a gyakorlat közötti szakadék áthidalásában, egy olyan fórumot teremteni a határszemlékkel, ahol hiteles információkhoz juthatnak a termelők, márkák említése nélkül. Elismerésnek vesszük, hogy a versenytárs cégek szaktanácsadói is részt vettek a programokon azért, hogy talajbiológiát, stresszélettant, növényélettant és kórtant tanuljanak. Ez jó visszajelzés arra vonatkozóan, hogy az út, amin járunk, jó, mert fogadóképes keresletre és nyitott fülekre találtunk.

A NÖVÉNYSZEMLÉK karcagi állomása

Fontos kihangsúlyozni, hogy a biostimulátorokat addig nem lehet okszerűen használni, amíg nincsenek meg hozzá a megfelelő technikai alapok. Ebben is segítettük a jelenlévőket, hogy okszerű döntéseket hozhassanak. Az értékesítésnél akkor mérhetjük a rendezvények hatását, amikor a termelők a tudást elsajátítva jelentkeznek azzal: értik, hogyan működik a talaj, valamint a növény és szeretnék valamelyiket, vagy mindkettőt jobban működtetni azokkal az eszközökkel, amiket bemutattunk nekik. Ez nem csak a gazdának, a talajnak, a növénynek és nekünk hasznos, hanem megteremthetjük a teljes biostimulátor szegmens és -piac egészséges növekedésének alapjait. Ez a növekedés pedig újabb fejlesztéseket és rendezvényeket is jelent. Úgy látjuk, hogy a gyakorló szakembereket nagyon nehéz iskolapadba, előadótermekbe ültetni, ezért a saját közegükben, a saját területeiken igyekszünk átadni azt a tudást, amelyhez nem jutnak hozzá az egyetemeken.

Pókaszepetk határában az őszi búza táblában tanulhattak a résztvevők

Milyen jövőt terveznek a rendezvénysorozatnak?

Dr. Varga Zsolt: A NÖVÉNYSZEMLÉK összegzéseként elmondható, hogy a növény, a talaj és a klíma alkotta rendszer egyik legfontosabb része a kórokozók elleni védekezés. Az összefüggések ismertetésénél a növénykórtani és a kórélettani tudás átadása kulcskérdés, amit a jövőben szerteágazó módon lehet folytatni. Egy komolyabb háttértámogatással, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Növényvédő Mérnöki És Növényorvosi Kamara közreműködésével még szélesebb körhöz juthatunk el, ami a hazai termőföldek és növényállományok, ezáltal az egész magyar mezőgazdaság számára nagyon hasznos.

Hobol határában a szója volt a téma

A klimatikus viszonyok változása, a megfelelő agrotechnika, a szűk vetésforgó kérdésköre mind komoly kihívás, ami a növényvédelmet is meghatározza. Az aktuális veszélyforrásokról, a fenológiai stádiumokban épp soron következő feladatokról a jövőben is érdemes hasonlóan beszámolnunk. Ehhez a programban szabadföldi diagnosztikai szettet is bemutattunk, amivel a gyakorlati szakembereknek könnyebbé válik a kórokozók által okozott betegségek azonosítása. A sorozat alatt tapasztaltak alapján elmondható, hogy azok, akik a programra plusz információkért jöttek, megkapták azokat. A visszajelzések nagyon pozitívak voltak, és úgy látjuk, hogy a tartalmat tovább kell bővíteni, mert komoly igény van rá a hazai szakemberek részéről. Ebbe beletartozik további kultúrák és témakörök bemutatása is. A közös terveink szerint folytatjuk a sorozatot, amelyben tematikusan felépítve foglalkozunk a növényélettan, a talajtan, a növénykórtan, a rovartan és a herbológia ismereteivel. (x)

A szakmai együttműködésben részt vevő cégek logóira kattintva további fontos és hasznos információkat lehet megtudni:

(x)

További híreink

Hogy kikerülhessen a tábla a kertre: PATKÁNYMENTES ÖVEZET!

2024.09.20.

Elege van abból, hogy a rágcsálók tönkreteszik értékes termékeit és virágait? Most nyolc olyan eljárást ismertetünk, amelyek révén különösebb erőfeszítés nélkül patkánymentes övezetté tehető a kert!

Újabb árucikkekkel bővítette lejárati útmutatóját a Nébih

2024.09.20.

További termékkategóriákkal bővült a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programjának lejárati útmutatója

A hirtelen jött esők mindent megváltoztattak, de hogyan alakul a termés minősége?

2024.09.20.

Az elmúlt tíz napban jelentős mennyiségű csapadék hullott országszerte, ami alaposan átnedvesítette a talaj felső rétegeit. Bár az időjárás a múlt héten hűvösebb volt, most visszatért a meleg, ami kedvező feltételeket teremt a mezőgazdasági munkákhoz. Az őszi káposztarepce vetése és kelése, valamint a nyári kapásnövények betakarítása is optimális körülmények között zajlik. A napos, száraz időjárás elősegíti a munkálatokat, így a gazdák hatékonyabban tudják folytatni a betakarítást.

Kedden újra fordulat áll be az időjárásunkban

2024.09.20.

A következő hét nap időjárása változatos arcát mutatja, a napos, száraz időtől kezdve az esős, felhős napokig minden megtalálható lesz. A hét elején még zavartalan napsütés várható, azonban a hét közepétől változékonyabbra fordul az idő, helyenként záporokkal és élénk széllel. Nézzük, mire számíthatunk naponta!

A talajvédelem új korszaka: 3 millió hektáron indul talajkímélő gazdálkodás

2024.09.20.

Hazánk vállalta, hogy 2023-ra legalább 1 millió hektáron alkalmaznak talajkímélő gazdálkodást, azonban a termelők összesen 3 millió hektáron vállalták a talajvédelmi szempontok érvényesítését.

Közös az EU-s és a magyar érdek: az európai mezőgazdaság erősítéséről tárgyaltak Budapesten

2024.09.20.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által szervezett szeptember 5-6-i budapesti KAP Konferencián a Közös Agrárpolitika volt a fő téma.

Partnerhírek
Partner

Kétszer ad, aki gyorsan ad

2024.09.20.

El Niño-hatás, aszály, jégverés, hőségriadók. Júniusban aratott kalászosok, hektikus terménypiacok, hatóanyag-kivonások. AÖP-támogatott mikrobiológiai termékek, talajegészség józan ésszel is felmérhető felértékelődése. A szármaradványok irányított bontásával a talajok nitrogén-, foszfor- és káliumtartalmának, valamint mikroelemeinek pótlása. Ismerős, ugye? Mi most egy másik nézőpontra hívjuk fel a figyelmét.

Partner

Fokozott tűzveszélyt jelent a szárítókban hagyott napraforgó, cirok

2024.09.19.

A betakarítás folyamatosságát a csapadékos időjárás megtöri. A szárítók üzemeltetői nehéz helyzetben vannak, mert nem tudják, mikor folytatódhat a betakarítás (talán már holnap), ezért gyakran a toronyban hagyják a terményt, nem ürítik le. Ez akkor is veszélyes, ha ügyelnek arra, hogy a felső nedves tömeg is megszáradjon. 

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 20 szervós kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 20 szervós kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 75 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás