Az energia komoly akadály a valódi intelligens mezőgazdaság felé vezető úton. Az eszközöknek áramra van szükségük. A talaj pedig adott ehhez.  És annyi megoldás van, ahány adatot követni kell: hosszú élettartamú akkumulátorok, napelemek, szélgenerátorok, lézer- és mikrohullámú energianyalábok. Sőt, kondenzátorral töltött drónok is, amelyek képesek feltölteni az eltemetett indukciós tekercseket.

 

Közvetlenül a talajon keresztül küldeni elektromos energiát

 

A Cookeville-i Tennessee Műszaki Egyetem kutatóinak most van egy másik új ötletük is. Közvetlenül a talajon keresztül küldenék az elektromos energiát. Ez nem csak egy laboratóriumi érdekesség – a kutatók a talajon áthaladó (TTS) rendszer segítségével továbbították az elektromos energiát a távoli érzékelők és a nagy hatótávolságú, kis teljesítményű LoRa rádiók táplálására egy 2 hektáros tesztterületen, több helyen.

 

A TTS adó egy pár elektróda, az egyik a talaj felszínén, a másik pedig 90 méterrel a föld alá süllyesztve. (Forrás: spectrum.ieee.org)

 

A mérnökök a teszteket egy mobil napelemtömbbel hajtották végre, és nagyjából napi 0,1 kilowattórát igényeltek. Ha kiskereskedelmi árat fizettek volna ezért az áramért, akkor napi több mint egy fillérbe került volna.

 

A kutatók TTS rendszerének három fő összetevője van: egy teljesítményadó, egy vagy több teljesítményvevő és több érzékelőmodul.

 

A csoport 2 hektáros teszthálózata négy érzékelőcsomagot kapcsolt össze. Mindegyik tartalmazott egy microchip-mikrovezérlőt, egy LoRa hálózati integrált áramkört, egy 1 millifarados kondenzátort, amely az átviteli robbanásokhoz tárolja az energiát, és két talajérzékelőt – az egyiket a nedvesség és a hőmérséklet mérésére. A próba négy érzékelőmodulja együttesen 0,8 wattot igényelt.

 

Lecsökkent a bemeneti áramigény

 

A TTS rendszer adója azonban több energiát vett fel. A fejlesztések sorozata 500 W-ról 250 W-ra csökkentette a bemeneti áramigényt. És mivel a rendszernek nem kellett folyamatosan figyelnie az érzékelők leolvasását, a munkaciklus 1 perc bekapcsolásból és 59 perc kikapcsolásból állt, ami a napi energiafogyasztást 0,1 kWh-ra csökkentette.

 

Elméletileg az adó és a több vevő összekapcsolt áramkört alkot. Az áram mélyen a földbe kerül az adónál, és a vevők a mezőn szükség szerint felveszik azt. „A TTS rendszer geometriája hasonló a víznyeréshez használatos kútéhoz, és lehetővé teszi ennek a nagy hatótávolságú vezeték nélküli energiaátviteli technikának a meglévő mezőgazdasági infrastruktúrába történő integrálását, a felhasználó számára nagyon alacsony költséggel” – írták a kutatók egy, az IEEE Transactions on Industrial Electronics 2024. februári számában publikált cikkben.

 

Elektródák, adók, vevők

 

Az adó egy felületi elektródából és egy alsó elektródából áll. A felületi elektróda egy 15 méter hosszú, a felső talajrétegekbe süllyesztett acél kútburkolat. Az alsó elektróda áthalad a burkolaton, és 90 méterrel a föld alatt húzódik, a 75 méteres huzal pedig egy nagy sűrűségű polietilén csőben csatlakozik további 15 méter szabad sárgarézhez.

 

Mindegyik vevőnél két 0,7 méter hosszú rúd van a talajba döfve, egymástól 1-3 méterrel. Az érzékelő modul ezek közé az elektródák közé van bekötve. A feszültség az adó és a vevő közötti távolságtól és a vevőelektródák közötti távolságtól függ. A kezelők beállíthatják a vevő-elektróda távolságot, hogy biztosítsák a szükséges feszültséget (ebben az esetben 3,6 voltot) az érzékelőmodul működtetéséhez.

 

Hogyan viselkedik az áram a föld alatt?

 

Charles Van Neste , a Tennessee Műszaki Egyetem adjunktusa és kollégái 2016-ban kezdtek el a TTS-energiával foglalkozni. Azóta tanulmányozták a talaj elektromos tulajdonságait, megtanulták, hogyan viselkedik az áram a föld alatt, miközben erőfeszítéseket tettek a rendszer bővítésére is.

 

Munkájuk során a kutatók rájöttek, hogy míg a talaj általában megbízhatatlan vezető, addig a mezőgazdasági talaj – amelyet öntöznek és műtrágyával rendszeresen ionokkal látnak el – sokkal jobb elektromos vezetőképességgel rendelkezik.

 

Az áram vízszintesen halad

 

Azt is megállapították, hogy az áram a talajrétegeket követi; más szóval, az áram vízszintesen halad át egy adott talajrétegen. Ez a felfedezés adta az ötletet az adó függőleges kialakításához, amely lehetővé teszi az áram számára, hogy megtalálja a legjobb réteget, amelyen áthaladhat. És rájöttek, hogy a TTS nagyon alacsony váltakozó áramú frekvenciákon működik a legjobban, különösen 50 kilohertz alatt.

 

A 2 hektáros teszthálózat 60 Hz-en továbbította a teljesítményt. Az átvitel hatékonysága csökkent, ahogy a vevőegységek távolabb kerültek az adótól. „A modell azt mutatja, hogy javulást érhetünk el az alacsonyabb érintkezési ellenállással, de a magasabb frekvencián való futással is, és jelenleg ez a kutatásunk fő fókuszpontja” – mondja Van Neste.

 

Szabadalmak a TTS-re világszerte

 

A Tennessee Technological University világszerte szabadalmakat nyújtott be a TTS-re, és a kutatók egy startup céggel, a Terra Wattsszal dolgoznak a kereskedelmi forgalomba hozatalon.

 

Van Neste azt mondja, hogy a TTS „meglehetősen izgalmas távolságon” képes erőátvitelt elérni. Hozzáteszi: „A jobb [adó/vevő] érintkezők jobb átviteli hatékonyságot mutatnak. Elképzeléseink is elkezdtek olyan módon fejlődni, hogy az adatátvitelt az áramellátással párhuzamosan beépítsük, hogy az érzékelőrendszerek teljesen a föld alatt továbbíthassák információikat. Ez lehetővé tenné az érzékelők teljes eltemetését, és reméljük, hogy hamarosan be is mutathatjuk ezt.”

 

„Amíg semmi katasztrofális nem történik – mondja Van Neste –, azt reméljük, hogy nyár végére 150-200 méteres körzetben (körülbelül 30 hektáron) demonstrálhatjuk az erőátvitelt.” A teszt részeként egy új tervezésű invertert terveznek használni, amely nagy intenzitású áramot állít elő alacsony terhelési ciklus mellett. „Múlt héten teszteltük ezt az új invertert. Nagyon izgatottak vagyunk, hogy megvizsgáljuk az erőátvitelt nagyobb területeken” – mondja.

 

(Forrás: spectrum.ieee.org)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Az érkező támogatásokról és fejlesztésekről beszélt az OTP Agrár szakembere, Szabó István

2024.07.27.

Az új technológiák eredményes kiaknázásához forrásra és megfelelő szakértelemre is szükség van – mondta az OTP Bank podcastjében Szabó István, a pénzintézet szakértője.

Terméskilátások a világ fő mezőgazdasági területein

2024.07.26.

A mezőgazdasági termelést, így a világpiaci árakat az időjárás világszerte alapvetően befolyásolja. Az alábbiakban a nagyobb termőterületeken bekövetkezett jelentősebb időjárási folyamatokat és azok mezőgazdaságra gyakorolt hatását foglaljuk össze.

Eróziós- és jégkárok mellett nagyon forró napok is jöttek júniusban Tokaj-hegyaljára

2024.07.26.

Eseményteli nyári hónap volt 2024. júniusa, erről számolt be a Tokaji Kutatóintézet Nonprofit Kft. talajnedvesség- és időjáráselemzése.

Súlyos aszály lehetősége közeleg, szomjaznak a növények

2024.07.26.

A nyári kapás növényeinknek most lenne legnagyobb szükségük csapadékra, de az elmúlt napok záporai csak néhány helyen enyhítették az egyre súlyosbodó csapadékhiányt. Középső és keleti országrészben a talaj már nagyon száraz. Az elkövetkező 8-10 napban sem várható jelentős eső, így az aszályhelyzet tovább fog romlani.

Készülj a forróságra: hétvégi kánikula és hőségriadó érkezik

2024.07.26.

Pénteken napos idő várható általában kevés, az ország keleti harmadán némileg több gomolyfelhővel, csapadék nélkül. Többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 27 és 32 fok között alakul. Késő estére 18 és 26 fok közé csökken a hőmérséklet.

Ne hagyjuk, hogy az extrém nyári meleg elbánjon kerti tavainkkal!

2024.07.26.

A nyári hőmérséklet emelkedésével a kerti tavak számos kihívással nézhetnek szembe. A hosszan tartó meleg befolyásolhatja a víz minőségét, a növények egészségét és a benne élő állatok jólétét. E hatások megértése és azok mérséklésének módja elengedhetetlen a virágzó tóökoszisztéma fenntartásához. A garden-guide.com cikke betekintést enged, és gyakorlati tanácsokat ad a kerti tavak gondozásához a szélsőséges nyári melegben.

Partnerhírek
Partner

Kertészeti növényvédő gépek, szárzúzók és traktoros villásemelők a Nobilitől

2024.07.25.

A Nobili név említésekor ma már mindenkinek a tradicionálisan jó minőségű, megbízható gépeik jutnak az eszébe. A gyár története 1945-ig nyúlik vissza, amikor a gépesítés még gyerekcipőben járt. Ekkor kezdődött a gépgyártás az olaszországi Molinellában - Efrem Nobili elképzelései szerint. A gyár ma is családi tulajdonban van, önállóan fejleszt és gyárt, a világ szinte minden országában jelen van. A Nobili szárzúzókat, vontatott és függesztett permetezőket és különböző szállító-anyagmozgató eszközöket készít. Hazánkban több mint 60 éve érhetők el a termékei.

Partner

Kukoricakrízis: súlyos aszály és kánikula fenyegeti a termést - beszámoló a földekről

2024.07.23.

Az egyesület a múlt héten összesen 10 gazdát látogatott meg, amely találkozók során azt tapasztalták, hogy a kukorica rendkívül változatos képet mutat az országban, a talajadottságoknak és a területen tapasztalt időjárási viszonyoknak megfelelően. Ezzel együtt a többhetes kánikula sehol sem tett jót a kultúrának, amelynek hatását az idei termésre vetítve Csepregi Attilával, a Lajoskomáromi Agrár Cégcsoport ügyvezetője boncolgatta.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás