Hirdetés
Az intenzív állattenyésztés csökkentheti a járványok kockázatát
A tudósok meglepő eredményekkel értékelték azokat a bizonyítékokat, amelyek szerint az intenzív állattenyésztés világjárványokat okoz. Megállapították, hogy az intenzív állattenyésztés valójában csökkentheti a jövőbeli járványok kockázatát a nem intenzív gazdálkodáshoz képest.
Globálisan négyszer annyi húst termelünk, mint az 1960-as években. Húsunk, tojásunk és tejtermékünk nagy része intenzív gazdaságokból származik, de az ilyen gazdaságokat kockázatosnak tartják zsúfoltságuk miatt, ami növeli a betegségek "elterjedésének esélyét" és gyors terjedését.
Kevesebb földterületre van szükség
Az intenzív gazdaságoknak azonban kevesebb földterületre van szükségük, mint az extenzív (pl. "szabadtartású") gazdaságoknak ugyanannyi élelmiszer előállításához – mind takarmányuk termesztéséhez, mind állataik tenyésztéséhez. Ez kulcsfontosságú, mivel az állati termékek iránti növekvő kereslet drámai élőhelyvesztést okozott, ami azt jelenti, hogy ma már olyan helyeken gazdálkodunk, ahol az állatállomány és az emberek gyakran érintkeznek a vadon élő állatokkal. Ez az egyre zavartabb, stresszesebb és fertőzöttebb vadon élő állatokkal való érintkezés valószínűbbé teszi a zoonózisvírusok emberekbe vagy állatállományba való átterjedését.
Ha a jelenlegi rendszerről külterjes gazdálkodáson alapuló rendszerre váltanánk, lényegesen több földterületre lenne szükségünk a kereslet kielégítéséhez – ami 2009 és 2050 között nagyjából Brazília és India méretű élőhelyek átalakítását eredményezné. Ez növelheti az emberek, az állatállomány és a stresszes vadon élő állatok közötti kapcsolatot - beleértve a vadon élő állatokat is, amelyek valószínűleg a következő pandémiás vírus otthonai.
Gyors terjedés kontra továbbgyűrűzés
Az intenzív gazdaságokban nagyobb lehet a gyors terjedés kockázata, míg a külterjes gazdaságokban nagyobb lehet a továbbgyűrűzés kockázata.
Aggasztó, hogy egyszerűen nem tudjuk, melyik kockázat fontosabb a jövőbeli világjárványok megelőzése szempontjából, ezért jelenleg lehetetlen meghatározni, hogy összességében mely gazdaságtípusok hordozzák a legkisebb kockázatot.
COVID19 kimutatta a zoonózisok hatalmas potenciális hatását, és ez a tanulmány kiemeli, hogy sürgősen további kutatásokra van szükség annak azonosításához, hogy miként minimalizálhatjuk egy újabb világjárvány kockázatát - olvastuk a thecattlesite.com-on.
Ezt a tanulmányt 2022 júniusában tették közzé a Royal Society Open Science folyóiratban.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
„Az a startmező, amikor a második traktornál is a te neved jut a gazda eszébe” – mezőgép-értékesítési titkok az AGROTEC Magyarország Kft.-nél
Janó Szabolcs 18 éve dolgozik a mezőgép-értékesítés világában, Illés Zoltán ügyvezetővel szinte egy időben érkezett az AGROTEC Magyarország Kft. csapatába, amelyben azóta is ugyanolyan töretlenül hisz, mint magában a New Hollandban.
Mitől lesz jobb a minőség? - 1. rész
Az őszi vetésű növények 2024-ben jobb körülmények között kezdik meg az életüket, mint az elmúlt években. Mégis, a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy valamelyest növeljük a termelt mennyiséget és jobb beltartalmi mutatókat érjünk el. Hol mentek el a mázsák és mi okozza a gyengébb minőséget?
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatPK-004 Organikus Kukorica előrendelési AKCIÓ! - A nemesítés új iránya!
34 900 HUF
+ áfaPK-006 Organikus Kukorica előrendelési AKCIÓ! - Korai! - Akár ingyenes házhozszállítással!
34 900 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 111 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés