A tudósok meglepő eredményekkel értékelték azokat a bizonyítékokat, amelyek szerint az intenzív állattenyésztés világjárványokat okoz. Megállapították, hogy az intenzív állattenyésztés valójában csökkentheti a jövőbeli járványok kockázatát a nem intenzív gazdálkodáshoz képest.

Globálisan négyszer annyi húst termelünk, mint az 1960-as években. Húsunk, tojásunk és tejtermékünk nagy része intenzív gazdaságokból származik, de az ilyen gazdaságokat kockázatosnak tartják zsúfoltságuk miatt, ami növeli a betegségek "elterjedésének esélyét" és gyors terjedését.

Forrás: Pixabay

Kevesebb földterületre van szükség

Az intenzív gazdaságoknak azonban kevesebb földterületre van szükségük, mint az extenzív (pl. "szabadtartású") gazdaságoknak ugyanannyi élelmiszer előállításához – mind takarmányuk termesztéséhez, mind állataik tenyésztéséhez. Ez kulcsfontosságú, mivel az állati termékek iránti növekvő kereslet drámai élőhelyvesztést okozott, ami azt jelenti, hogy ma már olyan helyeken gazdálkodunk, ahol az állatállomány és az emberek gyakran érintkeznek a vadon élő állatokkal. Ez az egyre zavartabb, stresszesebb és fertőzöttebb vadon élő állatokkal való érintkezés valószínűbbé teszi a zoonózisvírusok emberekbe vagy állatállományba való átterjedését.

Ha a jelenlegi rendszerről külterjes gazdálkodáson alapuló rendszerre váltanánk, lényegesen több földterületre lenne szükségünk a kereslet kielégítéséhez – ami 2009 és 2050 között nagyjából Brazília és India méretű élőhelyek átalakítását eredményezné. Ez növelheti az emberek, az állatállomány és a stresszes vadon élő állatok közötti kapcsolatot - beleértve a vadon élő állatokat is, amelyek valószínűleg a következő pandémiás vírus otthonai.

Gyors terjedés kontra továbbgyűrűzés

Az intenzív gazdaságokban nagyobb lehet a gyors terjedés kockázata, míg a külterjes gazdaságokban nagyobb lehet a továbbgyűrűzés kockázata.

Aggasztó, hogy egyszerűen nem tudjuk, melyik kockázat fontosabb a jövőbeli világjárványok megelőzése szempontjából, ezért jelenleg lehetetlen meghatározni, hogy összességében mely gazdaságtípusok hordozzák a legkisebb kockázatot.

COVID19 kimutatta a zoonózisok hatalmas potenciális hatását, és ez a tanulmány kiemeli, hogy sürgősen további kutatásokra van szükség annak azonosításához, hogy miként minimalizálhatjuk egy újabb világjárvány kockázatát - olvastuk a thecattlesite.com-on.

Ezt a tanulmányt 2022 júniusában tették közzé a Royal Society Open Science folyóiratban.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Terméskilátások a világ fő mezőgazdasági területein

2024.07.26.

A mezőgazdasági termelést, így a világpiaci árakat az időjárás világszerte alapvetően befolyásolja. Az alábbiakban a nagyobb termőterületeken bekövetkezett jelentősebb időjárási folyamatokat és azok mezőgazdaságra gyakorolt hatását foglaljuk össze.

Eróziós- és jégkárok mellett nagyon forró napok is jöttek júniusban Tokaj-hegyaljára

2024.07.26.

Eseményteli nyári hónap volt 2024. júniusa, erről számolt be a Tokaji Kutatóintézet Nonprofit Kft. talajnedvesség- és időjáráselemzése.

Súlyos aszály lehetősége közeleg, szomjaznak a növények

2024.07.26.

A nyári kapás növényeinknek most lenne legnagyobb szükségük csapadékra, de az elmúlt napok záporai csak néhány helyen enyhítették az egyre súlyosbodó csapadékhiányt. Középső és keleti országrészben a talaj már nagyon száraz. Az elkövetkező 8-10 napban sem várható jelentős eső, így az aszályhelyzet tovább fog romlani.

Készülj a forróságra: hétvégi kánikula és hőségriadó érkezik

2024.07.26.

Pénteken napos idő várható általában kevés, az ország keleti harmadán némileg több gomolyfelhővel, csapadék nélkül. Többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 27 és 32 fok között alakul. Késő estére 18 és 26 fok közé csökken a hőmérséklet.

Ne hagyjuk, hogy az extrém nyári meleg elbánjon kerti tavainkkal!

2024.07.26.

A nyári hőmérséklet emelkedésével a kerti tavak számos kihívással nézhetnek szembe. A hosszan tartó meleg befolyásolhatja a víz minőségét, a növények egészségét és a benne élő állatok jólétét. E hatások megértése és azok mérséklésének módja elengedhetetlen a virágzó tóökoszisztéma fenntartásához. A garden-guide.com cikke betekintést enged, és gyakorlati tanácsokat ad a kerti tavak gondozásához a szélsőséges nyári melegben.

Jó szezont hoz a magyar csemegekukorica: feldolgozásra és fazékba is bőven jut

2024.07.26.

A konzervipari felhasználásra szánt zöldség mellett népszerű a frisspiaci fogyasztásra szánt csöves kukorica is.

Partnerhírek
Partner

Kertészeti növényvédő gépek, szárzúzók és traktoros villásemelők a Nobilitől

2024.07.25.

A Nobili név említésekor ma már mindenkinek a tradicionálisan jó minőségű, megbízható gépeik jutnak az eszébe. A gyár története 1945-ig nyúlik vissza, amikor a gépesítés még gyerekcipőben járt. Ekkor kezdődött a gépgyártás az olaszországi Molinellában - Efrem Nobili elképzelései szerint. A gyár ma is családi tulajdonban van, önállóan fejleszt és gyárt, a világ szinte minden országában jelen van. A Nobili szárzúzókat, vontatott és függesztett permetezőket és különböző szállító-anyagmozgató eszközöket készít. Hazánkban több mint 60 éve érhetők el a termékei.

Partner

Kukoricakrízis: súlyos aszály és kánikula fenyegeti a termést - beszámoló a földekről

2024.07.23.

Az egyesület a múlt héten összesen 10 gazdát látogatott meg, amely találkozók során azt tapasztalták, hogy a kukorica rendkívül változatos képet mutat az országban, a talajadottságoknak és a területen tapasztalt időjárási viszonyoknak megfelelően. Ezzel együtt a többhetes kánikula sehol sem tett jót a kultúrának, amelynek hatását az idei termésre vetítve Csepregi Attilával, a Lajoskomáromi Agrár Cégcsoport ügyvezetője boncolgatta.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás