Hirdetés
Az áremelkedések része: 600 ezer tonnával kevesebb műtrágya került a földekre tavaly
Mintegy egyharmaddal kevesebb műtrágyát vásároltak 2022-ben a termelők, az áremelkedések miatt azonban az értékesítés árbevétele majdnem kétharmadával növekedett. 2021-hez képest hatszázezer tonnával kevesebb műtrágyát nem szórtak ki tavaly a hazai termőföldekre az Agrárközgazdasági Intézet jelentése szerint. Mivel a műtrágyaárak a KSH számításai szerint átlagosan több mint másfélszeresére nőttek, a műtrágya-értékesítés nettó árbevétele a jelentős volumencsökkenés ellenére 65,4 százalékkal, 381 milliárd forintra emelkedett.
A mezőgazdasági termelők által 2022-ben vásárolt műtrágya nitrogén-foszfor-kálium hatóanyagtartalma 456 ezer tonna volt, 229 ezer tonnával, 33,4 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. A nitrogén hatóanyag-tartalom 28,7, a kálium 42,4, a foszforé 43,3 százalékkal csökkent az előző évhez képest. Természetes súlyban vizsgálva 1,326 ezer tonna műtrágyát értékesítettek közvetlenül a mezőgazdasági termelőknek 2022-ben, amiből 1,021 millió tonna volt egykomponensű, 305 ezer tonna pedig összetett.
Az Agrárközgazdasági Intézet jelentése szerint az egykomponensű, illetve az összetett műtrágyák aránya 2021-ben 64:36, 2022-ben 68:32 volt, ami azért érdekes, mert az egyszerű műtrágyák aránya az összetettekhez képest 2015 óta tavaly nőtt először.
Hirdetés
Az áremelkedések részletei a tápanyagoknál
A termeléshez közvetlenül használt anyagok körében a legnagyobb mértékben a műtrágyák átlagos ára emelkedett a bázisidőszakhoz mérten, több mint két és félszeresére. Ezt követte az energia 50 és a takarmány 47 százalékos növekedése 2021-hez képest. A növényvédő szerek ára 22 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. A negyedévente kumulált műtrágyaárak 2022 első negyedévében közel háromszorosára ugrottak, az első fél évben, illetve a háromnegyed évben már meg is haladták az előző évi árak háromszorosát - írták.
A műtrágya iránti kereslet negyedévek közötti megoszlása 2022-ben a korábbi évekhez képest megváltozott.
A termelők tavaly a teljes műtrágyamennyiség legnagyobb részét, 43 százalékát továbbra is az első negyedévben vásárolták meg, azonban a második és a harmadik negyedév volumene megegyezett, mindkettő esetében a teljes mennyiség 17 százaléka volt - közölték
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Új pályázat a láthatáron: fejlessze terménytároló vagy vetőmagüzemét acélcsarnokkal
2025-től új lehetőségeket kínálnak a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” programok, amelyek célja az üzemkapacitások növelése. A Frisomat, acélcsarnokokat gyártó szakértő cég példáján keresztül mutatjuk be, miért érdemes acélszerkezetes épületekben gondolkodni, ha tartós, funkcionálisan tervezett és energiahatékony fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani.
Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal
A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.200 hirdetés 154 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés