Figyelni kell, mert a csonthéjas gyümölcsök nagy része most a legfogékonyabb a monília fertőzésére. Igaz, hogy nincs eső, de a veszély ennek ellenére fennáll a virágzás végéig. A szilvafákra helyezzünk ki fehér ragacsos lapokat a poloskaszagú szilvadarázs rajzásmegfigyelésére, és ideje elkezdeni az almafa-lisztharmat elleni védekezést is. Ráadásul a szárazság országszerte nagy gondot okoz. Egész télen és az eddigi tavaszi időszakban sem esett számottevő csapadék. Így az a ritkaság is előfordult, hogy április első napjaiban a kajszi már elvirágzott, a többi gyümölcstermő növény pedig a birs kivételével virágzásnak indult.

A Magyar Mezőgazdaság portálján Dr. Aponyi Lajos növényorvos szakcikkét szemléztük. Csonthéjas gyümölcsű növényeinknél a virágzás körüli időpont az, ami a legkritikusabb a virág- és hajtásfertőző monília szempontjából. Ekkor fertőz a bibén és virágszirmon keresztül a kórokozó. Ha ez bekövetkezik, a virág azonnali elhalásával jár. A monília a virágon keresztül megbetegíti a vesszőt és a hajtást, akár egész ágakat is képes megfertőzni, ami javarészt azok elhalásával jár. A kajszinál a közvetlen veszély már múlóban, de a cseresznye, a meggy, a szilva és az őszibarack most van a legfogékonyabb fenológiai stádiumban. A veszély a virágzás elmúltáig folyamatosan fennáll.

Ahogy nyílnak a virágok, egyre nagyobb a moníliaveszély

Így védekezzen a monília és a tafrina ellen

Megelőző jelleggel felszívódó hatású készítményekkel védekezzünk a monília ellen. Ugyanez vonatkozik az őszibarack tafrinás levélfodrosodására, mert annak is a hűvös és csapadékos idő kedvez, ami eddig nem még nem valósult meg. Aki elvégezte a rezes lemosó permetezést, nem láthatott fertőzést a mostanáig kifeslett leveleken. A virágzó szilvafákra időszerű a fehér ragacsos fogólapok kihelyezése, ugyanis ezzel lehet megfigyelni a poloskaszagú szilvadarazsak rajzásának kezdetét. Ezek a kártevők tojásaikat a virágok csészecimpáira rakják, majd a kikelő lárva a megkötődött terméskezdemény belsejében károsít. Az ilyen termés egészen korán, körömnyi nagyságnál lehullik a fáról, sokszor az egész fa termése lepotyog. Ha szétvágjuk az ilyen termést, poloska szagot áraszt. Sziromhulláskor azonnal védekezzünk, ha csapdánkban szilvadarazsakat találunk.

Így védje meg az almafáját

A piros bimbós állapotú almafákon már megjelent a levélpirosító levéltetű. Az almán károsító többi levéltetűfajtól eltérően ez a kártevő korán kezdi meg szívogatását. Ennek következtében pirosodik és torzul a levél, a fonáki részen pedig megtalálható maga a levéltetű is. Erősebb levélkár esetén felszívódó készítménnyel érdemes védekezni, de kizárólag olyan szerrel, mely nem pusztítja el a megporzó méheket és más, hasznos rovarokat. Időszerű elkezdeni az almafa-lisztharmat elleni védekezést is, mert a jelenlegi idő kedvező a betegség számára. Különösen akkor, ha vannak a fákon betegen áttelelt, „gyertyás” vesszők. Ezekből a beteg vesszőkből indul ki a másodlagos fertőzés. Házi kertekben még most sem késő levágni ezeket. A témához kapcsolódva itt írtunk korábban az almafa helyes metszéséről. További részletes növényvédelmi előrejelzést a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon talál.

További híreink

Terméskilátások a világ fő mezőgazdasági területein

2024.07.26.

A mezőgazdasági termelést, így a világpiaci árakat az időjárás világszerte alapvetően befolyásolja. Az alábbiakban a nagyobb termőterületeken bekövetkezett jelentősebb időjárási folyamatokat és azok mezőgazdaságra gyakorolt hatását foglaljuk össze.

Eróziós- és jégkárok mellett nagyon forró napok is jöttek júniusban Tokaj-hegyaljára

2024.07.26.

Eseményteli nyári hónap volt 2024. júniusa, erről számolt be a Tokaji Kutatóintézet Nonprofit Kft. talajnedvesség- és időjáráselemzése.

Súlyos aszály lehetősége közeleg, szomjaznak a növények

2024.07.26.

A nyári kapás növényeinknek most lenne legnagyobb szükségük csapadékra, de az elmúlt napok záporai csak néhány helyen enyhítették az egyre súlyosbodó csapadékhiányt. Középső és keleti országrészben a talaj már nagyon száraz. Az elkövetkező 8-10 napban sem várható jelentős eső, így az aszályhelyzet tovább fog romlani.

Készülj a forróságra: hétvégi kánikula és hőségriadó érkezik

2024.07.26.

Pénteken napos idő várható általában kevés, az ország keleti harmadán némileg több gomolyfelhővel, csapadék nélkül. Többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 27 és 32 fok között alakul. Késő estére 18 és 26 fok közé csökken a hőmérséklet.

Ne hagyjuk, hogy az extrém nyári meleg elbánjon kerti tavainkkal!

2024.07.26.

A nyári hőmérséklet emelkedésével a kerti tavak számos kihívással nézhetnek szembe. A hosszan tartó meleg befolyásolhatja a víz minőségét, a növények egészségét és a benne élő állatok jólétét. E hatások megértése és azok mérséklésének módja elengedhetetlen a virágzó tóökoszisztéma fenntartásához. A garden-guide.com cikke betekintést enged, és gyakorlati tanácsokat ad a kerti tavak gondozásához a szélsőséges nyári melegben.

Jó szezont hoz a magyar csemegekukorica: feldolgozásra és fazékba is bőven jut

2024.07.26.

A konzervipari felhasználásra szánt zöldség mellett népszerű a frisspiaci fogyasztásra szánt csöves kukorica is.

Partnerhírek
Partner

Kertészeti növényvédő gépek, szárzúzók és traktoros villásemelők a Nobilitől

2024.07.25.

A Nobili név említésekor ma már mindenkinek a tradicionálisan jó minőségű, megbízható gépeik jutnak az eszébe. A gyár története 1945-ig nyúlik vissza, amikor a gépesítés még gyerekcipőben járt. Ekkor kezdődött a gépgyártás az olaszországi Molinellában - Efrem Nobili elképzelései szerint. A gyár ma is családi tulajdonban van, önállóan fejleszt és gyárt, a világ szinte minden országában jelen van. A Nobili szárzúzókat, vontatott és függesztett permetezőket és különböző szállító-anyagmozgató eszközöket készít. Hazánkban több mint 60 éve érhetők el a termékei.

Partner

Kukoricakrízis: súlyos aszály és kánikula fenyegeti a termést - beszámoló a földekről

2024.07.23.

Az egyesület a múlt héten összesen 10 gazdát látogatott meg, amely találkozók során azt tapasztalták, hogy a kukorica rendkívül változatos képet mutat az országban, a talajadottságoknak és a területen tapasztalt időjárási viszonyoknak megfelelően. Ezzel együtt a többhetes kánikula sehol sem tett jót a kultúrának, amelynek hatását az idei termésre vetítve Csepregi Attilával, a Lajoskomáromi Agrár Cégcsoport ügyvezetője boncolgatta.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás