A növénybetegségeknek és az ellenük való védekezésnek kiemelt jelentősége van a mezőgazdasági termelésben. A legtöbb gazdálkodó nagy mennyiségű növényvédő szert használ ezek visszaszorítására, annak ellenére, hogy a megfelelő (harmonikus) tápanyag-ellátás is csökkentheti a betegségek által okozott kár mértékét.

A tápanyaghiányban szenvedő növények sokkal kitettebbek bizonyos betegségekkel szemben, míg a növény igényeit mennyiségben és arányaiban is kielégítő tápanyag-utánpótlás növeli a betegségekkel szembeni ellenálló-képességet.

A korszerű növényfajták genetikailag rendelkeznek bizonyos fokú rezisztenciával az őket megbetegíteni képes kórokozókkal szemben – elég, ha az elmúlt néhány évben a különböző búzafajtákon tapasztalt eltérő mértékű sárgarozsda fertőzésre gondolunk. A tápanyagellátás szerepe ennek a védekező-képességnek a kihasználásában és fokozásában rejlik. A tápelemeknek (makro-, mezo- és mikroelemeknek egyaránt) a betegségekkel szembeni védelem kialakításában is szerepe van. Bármelyik elemből hiány jelentkezik, növényeinkre nagyobb kockázatot jelentenek a fellépő betegségek.

Hogyan segíti a tápanyag-ellátás a növénybetegségekkel szembeni védekezést?

Két elsődleges mechanizmuson keresztül:

  • Különböző mechanikai gátak létrehozásával, pl. a sejtfalak megvastagításával),
  • Természetes védekezési anyagok szintézisének fokozásával, mint pl. az antioxidánsok, fitoalexinek és flavonoidok.

A kórokozók elsődlegesen a növények bőrszövetén keresztül fertőznek, átjutva a sejtek között vagy a sejteken. A sejtfal fizikai gátat jelent a gombának, melyet át kell törnie, vagyis az erősebb sejtfalon keresztül nehezebben tud bejutni. Az egyes tápelemek – mint ebben az esetben a kalcium – szerepe kerül előtérbe, amely hozzájárul az erősebb sejtfal képzéséhez, ezáltal egy erősebb, ellenállóbb növényi szövet kialakulásához.

Kénhiányos árpa (Fotó: agdev.anr.udel.edu)
 
Nitrogén: jóból is megárt a sok

A növények által a legnagyobb mennyiségben igényelt és felhasznált hatóanyag a nitrogén. A kevés nitrogén egyértelműen kevesebb termést, így bevételkiesést jelent, azonban a túlzott nitrogénadag is hasonlóan kedvezőtlen hatású lehet:

  • elvékonyodik a növény sejtfala, könnyebb bejutást engedve ezzel a kórokozóknak, így nem tervezett növényvédő szeres kezelés szükséges, mely többletköltséget és -munkát jelent;
  • a növényi szövetek későbbi érése miatt meghosszabbodik a tenyészidőszak, növelve a fertőzésnek kitett periódus hosszát,
  • a nagyobb növényállomány miatt párásabb, és árnyékosabb a növények közötti tér, ideális feltételeket teremtve a kórokozók megtelepedésének.
  • a többletnitrogén a gabonafélék esetén megdőlést, betegségek iránti nagyobb fogékonyságot, rosszabb tárolhatóságot, valamint cukor- és keményítőtartalom csökkenést is okoz.

A növények nitrogén-anyagcseréjét számos mikroelem befolyásolja. Hiába a megfelelő nitrogén utánpótlás, a kisebb mennyiségben szükséges mikroelemek hiányában növényünk nem tudja a rendelkezésre álló nitrogén-hatóanyagot megfelelően hasznosítani. Cinkhiány esetén csökken a sejtek ribonukleinsav-szintje, alacsony réz-ellátottság esetén pedig alacsonyabb DNS-szint igazolható a fiatal levelekben, ahol a legintenzívebb fehérjeszintézis.

A kén amellett, hogy egyes növények olaj- és fehérjetartalmának növelésében kiemelt fontosságú, a megfelelő formában és időben kijuttatott kén-tartalmú lombtrágyázással a termés beltartalmi értékekeinek emelése mellett csökkenti bizonyos kórokozók (pl. lisztharmatfélék) megjelenésének esélyéjét.

A kálium és a kalcium

A kálium a betegségekkel szembeni ellenálló-képesség kialakításában is rendkívül fontos, a védelemhez kapcsolódó sejtszintű folyamatokban van szerepe. A túl magas káliumszint magas K:Ca arányhoz vezethet, ami relatív kalciumhiányt eredményezhet.

Kalciumhiányos búza (Fotó: yara.co.ul)
 

A tápanyagellátás alatt sokszor csak a műtrágyák kiszórását értjük, pedig a megfelelő, mind a növény igényeit, mind a talajunk tápanyag-szolgáltató képességét figyelembe vevő tápanyag-utánpótlással, az összefüggések megkeresésével ésszerűbbé tehetjük a tápanyag- és növényvédőszer-felhasználásunkat egyaránt.

Szerző: Diriczi Zsombor, ügyvezető, Déméter Biosystems Bt.

(X)

További híreink

Terméskilátások a világ fő mezőgazdasági területein

2024.07.26.

A mezőgazdasági termelést, így a világpiaci árakat az időjárás világszerte alapvetően befolyásolja. Az alábbiakban a nagyobb termőterületeken bekövetkezett jelentősebb időjárási folyamatokat és azok mezőgazdaságra gyakorolt hatását foglaljuk össze.

Eróziós- és jégkárok mellett nagyon forró napok is jöttek júniusban Tokaj-hegyaljára

2024.07.26.

Eseményteli nyári hónap volt 2024. júniusa, erről számolt be a Tokaji Kutatóintézet Nonprofit Kft. talajnedvesség- és időjáráselemzése.

Súlyos aszály lehetősége közeleg, szomjaznak a növények

2024.07.26.

A nyári kapás növényeinknek most lenne legnagyobb szükségük csapadékra, de az elmúlt napok záporai csak néhány helyen enyhítették az egyre súlyosbodó csapadékhiányt. Középső és keleti országrészben a talaj már nagyon száraz. Az elkövetkező 8-10 napban sem várható jelentős eső, így az aszályhelyzet tovább fog romlani.

Készülj a forróságra: hétvégi kánikula és hőségriadó érkezik

2024.07.26.

Pénteken napos idő várható általában kevés, az ország keleti harmadán némileg több gomolyfelhővel, csapadék nélkül. Többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 27 és 32 fok között alakul. Késő estére 18 és 26 fok közé csökken a hőmérséklet.

Ne hagyjuk, hogy az extrém nyári meleg elbánjon kerti tavainkkal!

2024.07.26.

A nyári hőmérséklet emelkedésével a kerti tavak számos kihívással nézhetnek szembe. A hosszan tartó meleg befolyásolhatja a víz minőségét, a növények egészségét és a benne élő állatok jólétét. E hatások megértése és azok mérséklésének módja elengedhetetlen a virágzó tóökoszisztéma fenntartásához. A garden-guide.com cikke betekintést enged, és gyakorlati tanácsokat ad a kerti tavak gondozásához a szélsőséges nyári melegben.

Jó szezont hoz a magyar csemegekukorica: feldolgozásra és fazékba is bőven jut

2024.07.26.

A konzervipari felhasználásra szánt zöldség mellett népszerű a frisspiaci fogyasztásra szánt csöves kukorica is.

Partnerhírek
Partner

Kertészeti növényvédő gépek, szárzúzók és traktoros villásemelők a Nobilitől

2024.07.25.

A Nobili név említésekor ma már mindenkinek a tradicionálisan jó minőségű, megbízható gépeik jutnak az eszébe. A gyár története 1945-ig nyúlik vissza, amikor a gépesítés még gyerekcipőben járt. Ekkor kezdődött a gépgyártás az olaszországi Molinellában - Efrem Nobili elképzelései szerint. A gyár ma is családi tulajdonban van, önállóan fejleszt és gyárt, a világ szinte minden országában jelen van. A Nobili szárzúzókat, vontatott és függesztett permetezőket és különböző szállító-anyagmozgató eszközöket készít. Hazánkban több mint 60 éve érhetők el a termékei.

Partner

Kukoricakrízis: súlyos aszály és kánikula fenyegeti a termést - beszámoló a földekről

2024.07.23.

Az egyesület a múlt héten összesen 10 gazdát látogatott meg, amely találkozók során azt tapasztalták, hogy a kukorica rendkívül változatos képet mutat az országban, a talajadottságoknak és a területen tapasztalt időjárási viszonyoknak megfelelően. Ezzel együtt a többhetes kánikula sehol sem tett jót a kultúrának, amelynek hatását az idei termésre vetítve Csepregi Attilával, a Lajoskomáromi Agrár Cégcsoport ügyvezetője boncolgatta.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás