Mindannyian hallottuk már, hogy a talaj – mint termőhelyi adottság – is a külső, nem befolyásolható tényezők közé tartozik a mezőgazdaságban. Akárcsak az időjárás vagy az energiaárak. Mi a helyzet akkor, ha kiderül, hogy igenis tudunk hatni talajaink állapotára, és nem csak negatív, hanem pozitív irányba is?

Számtalanszor megfordultunk a Martfű környéki földeken, amelyeket tél végén, tavasz elején kiterjedt belvízfoltok borítanak, tavasz végén pedig, amint melegszik az időjárás elkezdenek cserepesre száradni. Nehezen hittük el, hogy az amúgy kielégítő tápanyag-ellátottsággal rendelkező, 2,5-3% körüli humusztartalmú talajok ennyire „kitolnának” gazdáikkal. Egy nap egy környékbeli kolléga kifakadt: ő az elmúlt 10 évben semmilyen mélylazító eszközt nem látott ezeken a parcellákon dolgozni. És valóban: egyes táblákon a talajmintavevőt sem sikerült 25 centiméternél mélyebbre nyomni. Mit lehetne másként csinálni annak érdekében, hogy például az ilyen állapotban lévő talajok javuljanak?

Az első teendő az okszerű talajművelés alkalmazása, amely magában foglalja az erőgép és munkagép megválasztását, a forgalom csökkentését és a munkálatok időzítését. A szántás – kiváltképp a rosszkor és rosszul elvégzett szántás – talajromboló hatásáról és annak elkerüléséről hosszasan vitatkozhatunk (annak elismerése mellett, hogy vannak helyzetek, amikor a szántás elkerülhetetlen), ám a probléma nem csak a talaj bolygatásában, hanem a menetszámban is rejlik. Ez felveti a munkaszervezés kérdését is: minél több mindent elvégeznünk, annál rövidebb idő áll rendelkezésünkre, ezért nagyobb traktorra van szükségünk. Ez azonban egy önbeteljesítő jóslat: minél nagyobb gépünk van, a kihasználható időablak annál szűkebb.

Diriczi Zsombor (ügyvezető, Démétér Biosystems Bt.)
  A művelési rendszer mellett a tápanyag-utánpótlás előrelátó megtervezése is kardinális kérdés. Ebben segítségünkre lehet egyrészt az ötévente kötelező talajvizsgálat, a kultúrnövények igényeinek ismerete és a talajban végbemenő folyamatok megértése. Hogyan alakul át az ammónium-nitrát a növény számára felvehető tápanyaggá? Hogy néz ki ez a folyamat a karbamid esetén? Hiába mindkettőt nitrogén-utánpótlás céllal juttatjuk ki, a lezajló reakciók és azok melléktermékei, valamint időtartamuk eltérő lesz. Mennyi hasznosul az ősszel alaptrágyaként kiszórt készítményekből? Egy 4-5 napos belvíz akár megfelezheti talajaink N-készleteit, és hasonló károkat okozhat a foszfortartalékoknál is, az erózióról és a talajszerkezet romlásáról (tömörödés) nem is beszélve.

Mi lehet a megoldás egy ilyen mostoha területen? A humusztartalom növelése és a folyamatos talajtakarás az egyik megoldás, amely csökkentheti a problémákat. Egy százaléknyi extra humusz hektáronként 150-200 000 liter víz befogadását jelenti – ez 15-20 mm csapadékmennyiségnek felel meg! A köztes növénykultúrák felveszik és tárolják az őszi betakarítás után megmaradó vagy ősszel kiadott tápanyagokat, majd tavasszal, elpusztulásuk után a következő főnövény rendelkezésére bocsátják azokat. Lebomlásukkor takarják a talajt, védve azt az eróziótól, elnyomják a gyomokat és biomassza tömegükkel növelik a szervesanyag-készletet. Természetesen alkalmazásuk egy sor agrotechnikai és növényvédelmi kérdést vet fel: nem lesz-e nedvesebb a takart talaj, nem melegszik-e lassabban fel a takarás miatt? Milyen problémákat okozhatnak a szármaradványokon áttelelő betegségek? Mi van akkor, ha túl kevés víz marad a következő kultúrának?

Nem állja meg a helyét az a kijelentés, hogy a talajaink adottak és megváltoztathatatlanok: a talajépítés időt és szaktudást igénylő folyamat, azonban a befektetések megtérülésének alapja az agráriumban mindig a talaj lesz. Ha további lehetőségekre, konkrét megoldásokra és a buktatók elkerülésének módjára kíváncsi, ajánljuk figyelmébe az AGRO.bio szakmai igazgatójával, Daoda Zoltánnal közös előadásunkat az Agrár Akadémia webkonferencián, ahol választ kaphat a fenti kérdésekre és már ebben a szezonban elkezdheti talajai megújítását.

További információ és online jelentkezés a webkonferenciára: www.magro.hu/webkonferencia

A cikk szerzője: Diriczi Zsombor, ügyvezető, Déméter Biosystems Bt.

(x)

További híreink

Terméskilátások a világ fő mezőgazdasági területein

2024.07.26.

A mezőgazdasági termelést, így a világpiaci árakat az időjárás világszerte alapvetően befolyásolja. Az alábbiakban a nagyobb termőterületeken bekövetkezett jelentősebb időjárási folyamatokat és azok mezőgazdaságra gyakorolt hatását foglaljuk össze.

Eróziós- és jégkárok mellett nagyon forró napok is jöttek júniusban Tokaj-hegyaljára

2024.07.26.

Eseményteli nyári hónap volt 2024. júniusa, erről számolt be a Tokaji Kutatóintézet Nonprofit Kft. talajnedvesség- és időjáráselemzése.

Súlyos aszály lehetősége közeleg, szomjaznak a növények

2024.07.26.

A nyári kapás növényeinknek most lenne legnagyobb szükségük csapadékra, de az elmúlt napok záporai csak néhány helyen enyhítették az egyre súlyosbodó csapadékhiányt. Középső és keleti országrészben a talaj már nagyon száraz. Az elkövetkező 8-10 napban sem várható jelentős eső, így az aszályhelyzet tovább fog romlani.

Készülj a forróságra: hétvégi kánikula és hőségriadó érkezik

2024.07.26.

Pénteken napos idő várható általában kevés, az ország keleti harmadán némileg több gomolyfelhővel, csapadék nélkül. Többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 27 és 32 fok között alakul. Késő estére 18 és 26 fok közé csökken a hőmérséklet.

Ne hagyjuk, hogy az extrém nyári meleg elbánjon kerti tavainkkal!

2024.07.26.

A nyári hőmérséklet emelkedésével a kerti tavak számos kihívással nézhetnek szembe. A hosszan tartó meleg befolyásolhatja a víz minőségét, a növények egészségét és a benne élő állatok jólétét. E hatások megértése és azok mérséklésének módja elengedhetetlen a virágzó tóökoszisztéma fenntartásához. A garden-guide.com cikke betekintést enged, és gyakorlati tanácsokat ad a kerti tavak gondozásához a szélsőséges nyári melegben.

Jó szezont hoz a magyar csemegekukorica: feldolgozásra és fazékba is bőven jut

2024.07.26.

A konzervipari felhasználásra szánt zöldség mellett népszerű a frisspiaci fogyasztásra szánt csöves kukorica is.

Partnerhírek
Partner

Kertészeti növényvédő gépek, szárzúzók és traktoros villásemelők a Nobilitől

2024.07.25.

A Nobili név említésekor ma már mindenkinek a tradicionálisan jó minőségű, megbízható gépeik jutnak az eszébe. A gyár története 1945-ig nyúlik vissza, amikor a gépesítés még gyerekcipőben járt. Ekkor kezdődött a gépgyártás az olaszországi Molinellában - Efrem Nobili elképzelései szerint. A gyár ma is családi tulajdonban van, önállóan fejleszt és gyárt, a világ szinte minden országában jelen van. A Nobili szárzúzókat, vontatott és függesztett permetezőket és különböző szállító-anyagmozgató eszközöket készít. Hazánkban több mint 60 éve érhetők el a termékei.

Partner

Kukoricakrízis: súlyos aszály és kánikula fenyegeti a termést - beszámoló a földekről

2024.07.23.

Az egyesület a múlt héten összesen 10 gazdát látogatott meg, amely találkozók során azt tapasztalták, hogy a kukorica rendkívül változatos képet mutat az országban, a talajadottságoknak és a területen tapasztalt időjárási viszonyoknak megfelelően. Ezzel együtt a többhetes kánikula sehol sem tett jót a kultúrának, amelynek hatását az idei termésre vetítve Csepregi Attilával, a Lajoskomáromi Agrár Cégcsoport ügyvezetője boncolgatta.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás