A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) adta ki a Fogadj örökbe! című új, ingyenes kötetet, ami a kutyák örökbefogadásához ad segítséget a felelősen gondolkodó gazdáknak. A Nébih Szabad a gazdi programjának legújabb elemét Zsigó Róbert, az Agrárminisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkára mutatta be a pécsi Misina Természet-és Állatvédő Egyesület menhelyén. Az új kiadvány célja a felelős állattartás ösztönzése és minél szélesebb körű elterjesztése, valamint erősítése.
Az Agro Napló anyagát szemléztük. Az államtitkár elmondta, hogy az új kiadvány egy átfogó és évek óta tartó kormányzati programba illeszkedik, amelynek fókuszában a felelős állattartás elterjesztése és erősítése áll. Kiemelt cél továbbá az is, hogy az állattartók inkább az örökbefogadás mellett döntsenek, ugyanis sok kutya vár gazdára a menhelyeken, vagy gyepmesteri telepeken. Így a magyarországi állattartási kultúra fejlesztésének egyik fontos láncszeme lehet, ha sikerül a kóbor állatok helyzetén javítani, és egyre több állatszerető ember dönt az örökbefogadás mellett – mondta.

Ezeket foglalja össze a kiadvány
A Fogadj örökbe! útmutató az örökbefogadás folyamatán kalauzolja végig a leendő kutyatartókat. A kiadvány hasznos, gyakorlati tanácsokat nyújt azoknak a gazdiknak, akik úgy döntenek, otthont adnak egy árva állatnak. Az útmutatóban szó esik többek között a kutyák örökbefogadásának jogi feltételeiről, a tartási költségekről, és gyakorlati tanácsokat is ad az összeszokás megkönnyítésére. A 38 oldalas kötet ingyenesen letölthető a Szabad a gazdi kampány oldaláról, állatmenhelyek és gyepmesteri telepek pedig nyomtatott formában is igényelhetik.
A felelős gazdává válás megtanulható
Sokkal könnyebb elkezdeni, ha már az első lépések idején tudjuk, hogy kutyánkkal közös életünkben nem csak cuki, szelfizős, közösségi médiában megosztható pillanatok várnak ránk. Hiszen egy kutya érző lény, egyéniség ̶ nem plüssállat, vagyontárgy vagy státuszszimbólum akkor sem, ha a jelenlegi törvényi szabályozás szerint „dolognak” minősül – írja a kiadvány.
A kutyák örökbefogadása
Az újdonsült gazda és a felelős örökbeadó szervezetek között ma már általános gyakorlat, hogy szerződést kötnek, vagy az örökbefogadó írásbeli nyilatkozatot tesz, továbbá az örökbeadás után is kapcsolatot tartanak egymással. A kutyát szinte minden helyen csak bizonyos kötelezettségek vállalásával (például ivartalanítás) adják oda az új gazdának.