Minden termesztett növényünk – legyen az búza, árpa, kukorica, bármely pillangós növény, napraforgó, vagy akár paradicsom, paprika, burgonya – gyökérzetén és annak közvetlen környezetében nitrogénkötő és a növény növekedését serkentő talajbaktériumok milliói élnek és segítik a növényünket a csírázás kezdetétől.

Van egy nem lerázható - csak mosással - eltávolítható réteg a gyökereken. Ebben a rétegben találhatók olyan - a gyökérsejtek és baktériumok által kiválasztott - anyagok, amely mikroorganizmusokban gazdagok. Egy baktériumokban és gombákban is gazdag talajban, ahol a talajélet igazán aktív, nagyon szépen látható ez a gyökerekre tapadó réteg.

Ennek ismeretében már könnyen érthetővé válik, hogy miért van a gyökereken és közvetlen környezetükben akár százszor több baktérium, mint a gyökerektől távol eső talajban, nem is beszélve a teljesen növényzet nélküli talajokról.

A legfontosabb talaj tulajdonságok közé tartozik a tápanyag szolgáltató, víztartó, vízvezető-képesség, illetve levegőzöttség, hiszen alapvetően ezek határozzák meg a sikeresen termeszthető növények körét.

Fontos tudni, hogy a talajrészecskék nem kényük-kedvük szerint, véletlenszerűen képződnek, jóval inkább tekinthetők rendezett „halmazoknak”, melyek erősebben kötődnek egymáshoz, különböző ragasztóanyagok és kötőerők segítségével. Ezeket a speciális részecskecsoportokat hívjuk „talaj aggregátumoknak”.

A baktériumoknak ebben is meghatározó szerepe van, ugyanis az aggregátumok kialakulásának egyik feltételezett útja szerint a baktériumok által kiválasztott poliszacharidokból kapszula képződik a baktériumkolóniák körül, amibe beleragadnak az agyagszemcsék, így valójában egy „baktérium-aggregátum” jön létre, ami körül újabb rétegek alakulnak ki. A mikroaggregátumok stabilitását a belsejükbe zárt szervesanyag szemcsék mennyisége is befolyásolja, hiszen ezek a táplálékforrásai a baktériumoknak.

Az aggregátum stabilitás az intenzív talajművelés hatására romlik és ezzel párhuzamosan a talajerózió hatásainak felerősödésével is számolnunk kell. Az egészséges talaj aggregátumai között nagy pórusterek vannak, melyekben könnyebben elraktározódik a víz. Nagyobb esőzéskor a jó szerkezetű talaj még akkor is el tudja nyelni a vizet a pórusaiban, ha nincs növényzet rajta.  Viszont egy gyenge aggregátum stabilitással bíró talajban heves esőzéskor az aggregátumok kis talajszemcsékre eshetnek szét, melyek a hozzátapadó szerves anyaggal együtt elsodródnak a csapadékvízzel.

A helytelen műtrágyázás hatására csökkenhet, magas szerves anyag tartalom esetén pedig jelentősen növekedhet a talajmorzsák vízállósága, ezért különösen fontos a rendszeres szerves anyag visszapótlás és az okszerű műtrágyázás szerepe.

A bőséges szénforrások egy részét a hasznos baktériumok, a növény számára felvehető formává alakítják, így a talajban lévő tápanyagok mobilissá, a növények számára is felvehetővé válnak. Emellett olyan anyagokat is termelnek (pl. antibiotikumok), melyek segítségével visszaszoríthatók a talaj fertőző kórokozói a gyökerek környezetéből, biztosítva a zavartalan kezdeti fejlődést és a gyökérképződést.

A fentebb bemutatott folyamatok is jól mutatják a talaj mikroszervezeteinek hasznosságát. Ezek alapján nem túlzó kijelenteni, hogy a „földalatti” mikroszkópikus világ a legfontosabb letéteményese a talaj termékenységének.

Gabonaféléken, olajos növényeken, kertészeti növényeken végzett kísérletek százai alapján tudjuk, hogy e baktériumokkal történő célzott kezeléssel átlagosan 5-25%-kal több termés érhető el. És akkor még nem is említettük az egyéb jótékony hatásukat, melyeket a talajok szerkezetének, tápanyagszolgáltató képességének javításával érnek el.

Bacilus Substilis a Petri-csészében

A Phylazonit talajbaktérium készítményeinek rendszeres – technológiai – használatával és az ajánlott agrotechnika betartásával a fenti folyamatok jól támogathatók.

Phylazonit Technológia alapelemei:

  • talajszerkezet javítása,
  • tápanyagfelvétel fokozása,
  • növénykondicionálás,
  • talajvédő- és tápláló művelés. 

Ez több lépésben, több készítménnyel történik. Először magát a talajt javítjuk (Phylazonit Tarlóbontó) majd a növény gyökérzónáját kezeljük (Phylazonit Talajoltó, Talajregeneráló), végül pedig a kiegyensúlyozott tápanyagellátást biztosítjuk (Energia Plusz, Energia Humin). A Phylazonit termékek önálló vagy technológiában való használatának egyre nagyobb a létjogosultsága, hiszen az intenzív növénytermesztés során egyre kevesebb növény szerepel a vetésforgóban és ez negatív hatással van a talajra, termőképességének állapotára.

További információkért kattintson ide.

(x)

További híreink

Terméskilátások a világ fő mezőgazdasági területein

2024.07.26.

A mezőgazdasági termelést, így a világpiaci árakat az időjárás világszerte alapvetően befolyásolja. Az alábbiakban a nagyobb termőterületeken bekövetkezett jelentősebb időjárási folyamatokat és azok mezőgazdaságra gyakorolt hatását foglaljuk össze.

Eróziós- és jégkárok mellett nagyon forró napok is jöttek júniusban Tokaj-hegyaljára

2024.07.26.

Eseményteli nyári hónap volt 2024. júniusa, erről számolt be a Tokaji Kutatóintézet Nonprofit Kft. talajnedvesség- és időjáráselemzése.

Súlyos aszály lehetősége közeleg, szomjaznak a növények

2024.07.26.

A nyári kapás növényeinknek most lenne legnagyobb szükségük csapadékra, de az elmúlt napok záporai csak néhány helyen enyhítették az egyre súlyosbodó csapadékhiányt. Középső és keleti országrészben a talaj már nagyon száraz. Az elkövetkező 8-10 napban sem várható jelentős eső, így az aszályhelyzet tovább fog romlani.

Készülj a forróságra: hétvégi kánikula és hőségriadó érkezik

2024.07.26.

Pénteken napos idő várható általában kevés, az ország keleti harmadán némileg több gomolyfelhővel, csapadék nélkül. Többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 27 és 32 fok között alakul. Késő estére 18 és 26 fok közé csökken a hőmérséklet.

Ne hagyjuk, hogy az extrém nyári meleg elbánjon kerti tavainkkal!

2024.07.26.

A nyári hőmérséklet emelkedésével a kerti tavak számos kihívással nézhetnek szembe. A hosszan tartó meleg befolyásolhatja a víz minőségét, a növények egészségét és a benne élő állatok jólétét. E hatások megértése és azok mérséklésének módja elengedhetetlen a virágzó tóökoszisztéma fenntartásához. A garden-guide.com cikke betekintést enged, és gyakorlati tanácsokat ad a kerti tavak gondozásához a szélsőséges nyári melegben.

Jó szezont hoz a magyar csemegekukorica: feldolgozásra és fazékba is bőven jut

2024.07.26.

A konzervipari felhasználásra szánt zöldség mellett népszerű a frisspiaci fogyasztásra szánt csöves kukorica is.

Partnerhírek
Partner

Kertészeti növényvédő gépek, szárzúzók és traktoros villásemelők a Nobilitől

2024.07.25.

A Nobili név említésekor ma már mindenkinek a tradicionálisan jó minőségű, megbízható gépeik jutnak az eszébe. A gyár története 1945-ig nyúlik vissza, amikor a gépesítés még gyerekcipőben járt. Ekkor kezdődött a gépgyártás az olaszországi Molinellában - Efrem Nobili elképzelései szerint. A gyár ma is családi tulajdonban van, önállóan fejleszt és gyárt, a világ szinte minden országában jelen van. A Nobili szárzúzókat, vontatott és függesztett permetezőket és különböző szállító-anyagmozgató eszközöket készít. Hazánkban több mint 60 éve érhetők el a termékei.

Partner

Kukoricakrízis: súlyos aszály és kánikula fenyegeti a termést - beszámoló a földekről

2024.07.23.

Az egyesület a múlt héten összesen 10 gazdát látogatott meg, amely találkozók során azt tapasztalták, hogy a kukorica rendkívül változatos képet mutat az országban, a talajadottságoknak és a területen tapasztalt időjárási viszonyoknak megfelelően. Ezzel együtt a többhetes kánikula sehol sem tett jót a kultúrának, amelynek hatását az idei termésre vetítve Csepregi Attilával, a Lajoskomáromi Agrár Cégcsoport ügyvezetője boncolgatta.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás