Szeptemberben, az őszi gabona vetésidejének közeledtével érdemes egy kicsit elgondolkodni az alapműtrágyákon és a technológiákon. Főleg akkor igaz ez, ha a gazda valamiért változtatni szeretne az eddig alkalmazott rendszerén, és többet, jobbat adna a növényeinek. Rácz Gábor, az ICL Specialty Fertilizers szaktanácsadója mesélt arról, hogyan lehet a hagyományos műtrágyák használatához képest további előnyöket is biztosítani a növényeknek, amivel a stressztűrőképességen és a termelés hatékonyságán is javítani lehet.

Miért érdemes megfontolniuk a gazdáknak az Agromaster műtrágyák használatát?

Azért, mert a burkolt nitrogént alkalmazó technológia ősszel épp annyi tápanyagot szolgáltat, amennyire az adott kultúrának szüksége van, majd a talajhőmérséklet csökkenésével, 5 Celsius fok alatt, a gyökérnövekedés leállásával egyidőben a műtrágya tápanyag-szolgáltató képessége is minimálisra csökken. Ezáltal komoly nitrogénmennyiség marad a talajban, ami télen a burkolatnak köszönhetően nem mosódik ki, hanem tavasszal, a talajhőmérséklet emelkedésével folytatódik a nitrogén feltáródása, amikor egyébként még nem lehetne újabb adag műtrágyát géppel kijuttatni.

Rácz Gábor, az ICL Specialty Fertilizers szaktanácsadója (balra) mesélt a burkolt műtrágyák előnyeiről (Fotó: Magro.hu)

Ezzel az Agromaster erőteljes tavaszi indítást tesz lehetővé a kultúrának. Az alapkezelést érdemes kiegészíteni egy 40-0-5 összetételű Agromasterrel, aminek nitrogéntartalmából 31 százalék burkolt. Ugyan hektáronkénti költségben drágább a hagyományosnál, de a nagyjából 200 kg/ha mennyiség egyszeri kiszórásával nagyon hasonló lesz a tápanyagutánpótlás összköltsége 400 kg hagyományos nitrogén több menetben történő kijuttatásához. Tehát az ICL-technológiával megspórolunk 2-3 kijuttatási alkalmat, kisebb lesz a taposási kár, nem tömörödik a talaj, összességében pedig a terméseredményeket nézve tonnákat jelent. Az Agromasterrel kezelt zöldség- és gabonafélék ráadásul kevésbé betegszenek meg, a hatásukra eleve erős növények fejlődnek, amelyek ellenállóbbak, mint a hagyományosan kezelt állományok.

Az Agromaster burkolt nitrogént tartalmaz (Fotó: Magro.hu)

Ezek a műtrágyák drágábbak, mint a hagyományos társaik. Mi indokolja, hogy ezt válasszák a termelők?

Az éves bevétel és kiadás mérlegét, valamint a terméseredményeket nézve nem biztos, hogy ez a technológia drágább. Egy burkolt nitrogént tartalmazó Agromaster nagyobb, több, egészségesebb termést és koraiságot tud eredményezni. Ez tisztán látható volt a Bábolnai Gazdanapokra beállított kísérleti ICL-parcellán, ahol kukorica sorok mellé 160 kg/ha dózisban adagolták ki a 40-0-5 összetételű Agromastert a vetéssel egy menetben. Itt hatalmas különbség mutatkozott az Agromaster javára a kontroll és a többi kiállított technológiához képest. A termék olyan intenzív növekedést eredményezett, hogy a 7 hetes állomány növényei elérték a 170 centis magasságot, ami igen meggyőző a látvány.

Az ICL standja a Bábolnai Gazdanapokon (Fotó: Magro.hu)

Milyen egyéb megoldásokkal lehet magasabb terméshozamot elérni?

A gabonaféléknél és repcénél is helyre lehet hozni a gyengébb állományt: ősszel még lombtrágyával meg lehet erősíteni azt. Mivel ilyenkor sok esetben gyomirtásra is sor kerül, két dolgot javaslok: a foszfor utánpótlására a Pekacid nevű terméket, akár 1 kg/ha dózisban. Ennek egy nagyon kedvező mellékhatása is van: csökkenti a víz hidrogénkarbonát szintjét, vagyis lágyítja a vizet, lejjebb viszi a pH-ját. Ezáltal a kiadott gyomirtó szerek hatékonysága is nőhet. A másik javaslatom az Agroleaf Power termékcsalád, ami olyan prémium kategóriás lombtrágyákat foglal magában, amelyeket akkor érdemes használni, amikor nagy szükség van a növény megerősítésére. Továbbá akkor is kiváló, ha az amúgy jó állományt szeretnénk kényeztetni, hogy még jobb eredményt érjünk el. Az Agroleaf Powert az M77 és a DPI stimuláló hatású technológia teszi különlegessé: ősszel kijuttatva erősítik az állományt, tavaszi kezelésnél pedig a gabonafélék viaszérésekor kiszórva komoly plusz terméseredményt, erős és egészséges állományt eredményez.

Így nézett ki Rácz Gábor a bábolnai kontrollterületen (Fotó: Magro.hu)
És így az ICL technológiával kezelt kukoricában (Fotó: Magro.hu)

Milyenek a termelői visszajelzések, hogyan váltak be a kijuttatott tápanyagok?

A gazdáknak azt üzenem, hogy próbálják ki, nézzék meg, mit tudnak az ICL termékek: nem fognak csalódni. Én 4 éve dolgozom a cégnél, és azt látom, hogy folyamatosan nőnek az eladásaink, ami egy jó visszajelzés. A régióban több országban is végeztünk kísérleteket és gyakorlatban 10-12 százalék termésnövekedés érhető el az Agromaster alapműtrágya alkalmazásával. A korai burgonyában az ICL-termékkel kezelt állomány ugyanazt tudja, mint a hagyományos, viszont nagy különbség, hogy egy héttel hamarabb be lehetett takarítani ugyanazt a mennyiséget. Ez pedig több százezer forintos, akár milliós nagyságrendű plusz bevételt is jelenthet a gazdálkodóknak.

A termelő azóta a teljes technológiáját erre építi, és a jó példát a környéken is átvették tőle a gazdák; alapműtrágyaként használják a termékeinket.

Fontos megjegyezni, hogy a növények megfelelő fejlődési fázisában történő kiegészítő lombkezelés akár további plusz 3-400 kg terméskülönbséget jelenthet hektáronként a gabonaféléknél: ezzel a költség kétszerese térül meg a bevételi oldalon, így pedig igazán megéri változtatni a korábban megszokott, de kisebb haszonnal járó technológián.

(x)

További híreink

Terméskilátások a világ fő mezőgazdasági területein

2024.07.26.

A mezőgazdasági termelést, így a világpiaci árakat az időjárás világszerte alapvetően befolyásolja. Az alábbiakban a nagyobb termőterületeken bekövetkezett jelentősebb időjárási folyamatokat és azok mezőgazdaságra gyakorolt hatását foglaljuk össze.

Eróziós- és jégkárok mellett nagyon forró napok is jöttek júniusban Tokaj-hegyaljára

2024.07.26.

Eseményteli nyári hónap volt 2024. júniusa, erről számolt be a Tokaji Kutatóintézet Nonprofit Kft. talajnedvesség- és időjáráselemzése.

Súlyos aszály lehetősége közeleg, szomjaznak a növények

2024.07.26.

A nyári kapás növényeinknek most lenne legnagyobb szükségük csapadékra, de az elmúlt napok záporai csak néhány helyen enyhítették az egyre súlyosbodó csapadékhiányt. Középső és keleti országrészben a talaj már nagyon száraz. Az elkövetkező 8-10 napban sem várható jelentős eső, így az aszályhelyzet tovább fog romlani.

Készülj a forróságra: hétvégi kánikula és hőségriadó érkezik

2024.07.26.

Pénteken napos idő várható általában kevés, az ország keleti harmadán némileg több gomolyfelhővel, csapadék nélkül. Többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 27 és 32 fok között alakul. Késő estére 18 és 26 fok közé csökken a hőmérséklet.

Ne hagyjuk, hogy az extrém nyári meleg elbánjon kerti tavainkkal!

2024.07.26.

A nyári hőmérséklet emelkedésével a kerti tavak számos kihívással nézhetnek szembe. A hosszan tartó meleg befolyásolhatja a víz minőségét, a növények egészségét és a benne élő állatok jólétét. E hatások megértése és azok mérséklésének módja elengedhetetlen a virágzó tóökoszisztéma fenntartásához. A garden-guide.com cikke betekintést enged, és gyakorlati tanácsokat ad a kerti tavak gondozásához a szélsőséges nyári melegben.

Jó szezont hoz a magyar csemegekukorica: feldolgozásra és fazékba is bőven jut

2024.07.26.

A konzervipari felhasználásra szánt zöldség mellett népszerű a frisspiaci fogyasztásra szánt csöves kukorica is.

Partnerhírek
Partner

Kertészeti növényvédő gépek, szárzúzók és traktoros villásemelők a Nobilitől

2024.07.25.

A Nobili név említésekor ma már mindenkinek a tradicionálisan jó minőségű, megbízható gépeik jutnak az eszébe. A gyár története 1945-ig nyúlik vissza, amikor a gépesítés még gyerekcipőben járt. Ekkor kezdődött a gépgyártás az olaszországi Molinellában - Efrem Nobili elképzelései szerint. A gyár ma is családi tulajdonban van, önállóan fejleszt és gyárt, a világ szinte minden országában jelen van. A Nobili szárzúzókat, vontatott és függesztett permetezőket és különböző szállító-anyagmozgató eszközöket készít. Hazánkban több mint 60 éve érhetők el a termékei.

Partner

Kukoricakrízis: súlyos aszály és kánikula fenyegeti a termést - beszámoló a földekről

2024.07.23.

Az egyesület a múlt héten összesen 10 gazdát látogatott meg, amely találkozók során azt tapasztalták, hogy a kukorica rendkívül változatos képet mutat az országban, a talajadottságoknak és a területen tapasztalt időjárási viszonyoknak megfelelően. Ezzel együtt a többhetes kánikula sehol sem tett jót a kultúrának, amelynek hatását az idei termésre vetítve Csepregi Attilával, a Lajoskomáromi Agrár Cégcsoport ügyvezetője boncolgatta.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás