A termelőknek szorosan figyelemmel kell kísérniük a magas kockázatú csoportokba tartozó kocákat, és az állománygazdálkodásra kell összpontosítaniuk. Így maximalizálhatják a nőivarú sertések reprodukciós potenciálját. Az alábbiakban a kocák és az állomány termelékenységét befolyásoló tényezőket, a termelékenységi méréseket, valamint a kocák termékenyebbé tételére vonatkozó tippeket tárgyaljuk.

 A kocatermelékenység és a sertéstelep jövedelmezősége nagymértékben függ a tenyésznőstény-állomány kezelésétől. A kereskedelmi tenyészállományokban a termelési költségek és a gazdasági veszteség csökkentése érdekében elengedhetetlen a szaporodási potenciál maximalizálása a koca élettartama alatt.

A kocák termelékenységét és teljesítményét számos tényező befolyásolja. Ezek közé tartozik a genetika, a takarmányozás, a környezet, a gazdálkodás, a stressz és a tenyésztés. Ezenkívül vannak kocaszintű és állományszintű kockázati tényezők (Fotó: Pixabay)

Termékeny kocák biztosítása

Az általános kocatermelékenység javítása érdekében maximalizálni kell az almonkénti sertések számát, és növelni kell a sertések születési súlyát. A gazdálkodóknak emellett növelniük kell az évi alomszámot, növelniük kell a laktációs hozamot, és optimalizálniuk kell a hosszú élettartamot és az egész életen át tartó termelékenységet.

A kocák termelékenységét és teljesítményét számos tényező befolyásolja. Ezek közé tartozik a genetika, a takarmányozás, a környezet, a gazdálkodás, a stressz és a tenyésztés. Ezenkívül vannak kocaszintű és állományszintű kockázati tényezők, amelyek befolyásolják a sertésállomány általános termelékenységét.

A termékenységet befolyásoló tényezők

Az olyan tényezők, mint az alacsony vagy magas paritás, a megnövekedett külső hőmérséklet, a laktációs takarmányfelvétel csökkenése, az egyszeri termékenyítés, a késői termékenyítés időzítése, a laktáció megnövekedett hossza, az elválasztás és az első ellés közötti hosszabb intervallum, az alacsony születési súly, az elválasztás előtti alacsony növekedési ütem, a halva született malacok számának növekedése, a fiatal vagy idős kor az első elléskor, az állományon belüli nagyfokú változékonyság a sertésforgalomban, az ellési helyek korlátozott száma csökkentik a kocák reproduktív teljesítményét és a sertésállomány általános jövedelmezőségét.

A koca és az állomány termelékenységének mérése

A tenyészállományok termelékenységének összehasonlítására általában az egy kocára évente leválasztott sertések számát használják viszonyítási mérőszámként. Ez azonban nem a legjobb mérőszám a koca hosszú élettartamára, a malacok minőségére és jólétére. Ugyanis azok az állományok, amelyekben az egy kocára évente leválasztott sertések száma magas, alacsony születési súlyú malacokat hoznak világra. Ezek nem kapnak elegendő kolosztrumot a kocától, magasabb az elválasztás előtti elhullás, és rosszabb az elválasztás utáni növekedési teljesítmény.

A kocák reprodukciós teljesítménye magában foglalja a termékenységet, amelyet az ellési arány, a nem termékeny napok, az abortuszok előfordulása, az ovulációs arány és az embrió túlélési aránya befolyásol. A kocák élettartam-teljesítményét a selejtezéskor vagy eltávolításkor elért parciák számával, az élve született malacok élettartamával, az elválasztott sertések élettartamának számával és az élettartamban eltöltött nem produktív napokkal mérik.

Tippek a koca termelékenységének javítására

A takarmányköltségek a sertéstelep teljes termelési költségének 70-75%-át teszik ki; ezért a takarmánygazdálkodás alapvető fontosságú a kocák és az állomány termelékenységének javításához. Fontos, hogy a kocákat kiegyensúlyozott, az egészség, a növekedés és a teljesítmény optimalizálásához szükséges összes tápanyagot tartalmazó, megfelelő ivóvízzel kiegészített táplálékkal etessük.

Nagy tömegű, hashajtó hatású takarmányok etetése

A vemhesség későbbi szakaszában felgyorsul az olyan tápanyagok, mint a fehérjék, vitaminok és ásványi anyagok megőrzésének szükségessége az ezt követő laktációhoz. Ezenkívül a vemhesség utolsó 14 napja alatt a takarmányozás befolyásolja az ellés előrehaladását és a kocák laktációs teljesítményét, valamint az újszülöttek vitalitását.

Ajánlott a nagy tömegű hashajtó takarmányok etetése az ellés előtt és után. Továbbá a flushing a kocák és kocasüldők 7-10 nappal az ellés előtt történő fokozott etetése az ovulációs arány és az alomméret növelése érdekében. Ezenkívül a szaporodás a kocatermelés hatékonyságát befolyásoló egyik fő tényező, és az olyan tényezők, mint az ivarérés növekedési üteme, az ösztrusz észlelése és a mesterséges termékenyítés optimális időpontja kritikus fontosságúak a szaporodási teljesítmény javításának szempontjából.

A vemhesség és az ellés során megfelelő gondozásra, a kocák tiszta és kényelmes, száraz alommal ellátott elletőházban való tartására is szükség van. Ezenkívül a megfelelő tartási rendszer, csúszásmentes, vízhatlan, jól lejtős padlóval, megfelelő szellőztető rendszerrel, elegendő szabad térrel a kocák számára, megfelelő árnyékolással és hűvös ivóvízzel a nyári időszakban fontos szempontok, amelyek befolyásolják a termelékenységet.

A gazdaságon belüli egészségügyi intézkedések, mint például a malacok féregtelenítése, kritikus elemek a gyenge növekedés, az idő előtti selejtezés, az elhullási arány és a gazdasági veszteségek csökkentése érdekében. A vemhes kocákat az ellés előtt parazitafertőzés ellen is kezelni kell.

Záró megjegyzések

A sertésállomány általános termelékenységét befolyásoló kockázati tényezők koca- és állományszintűek. A koca reprodukciós teljesítményét befolyásoló tényezők megértése hasznos az állatorvosok és a sertéstenyésztők számára a koca potenciáljának fokozása és a tenyészállomány termelékenységének javítása érdekében. A megfelelő takarmányozás és tenyésztésirányítás, a vemhesség és az ellés alatti megfelelő gondozás, a megfelelő elhelyezési és szellőztetési rendszer, a koca egészségének és jólétének nyomon követése javítja a koca termelékenységét és a gazdaság jövedelmezőségét.

(Forrás: pigprogress.net)

További híreink

Terméskilátások a világ fő mezőgazdasági területein

2024.07.26.

A mezőgazdasági termelést, így a világpiaci árakat az időjárás világszerte alapvetően befolyásolja. Az alábbiakban a nagyobb termőterületeken bekövetkezett jelentősebb időjárási folyamatokat és azok mezőgazdaságra gyakorolt hatását foglaljuk össze.

Eróziós- és jégkárok mellett nagyon forró napok is jöttek júniusban Tokaj-hegyaljára

2024.07.26.

Eseményteli nyári hónap volt 2024. júniusa, erről számolt be a Tokaji Kutatóintézet Nonprofit Kft. talajnedvesség- és időjáráselemzése.

Súlyos aszály lehetősége közeleg, szomjaznak a növények

2024.07.26.

A nyári kapás növényeinknek most lenne legnagyobb szükségük csapadékra, de az elmúlt napok záporai csak néhány helyen enyhítették az egyre súlyosbodó csapadékhiányt. Középső és keleti országrészben a talaj már nagyon száraz. Az elkövetkező 8-10 napban sem várható jelentős eső, így az aszályhelyzet tovább fog romlani.

Készülj a forróságra: hétvégi kánikula és hőségriadó érkezik

2024.07.26.

Pénteken napos idő várható általában kevés, az ország keleti harmadán némileg több gomolyfelhővel, csapadék nélkül. Többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 27 és 32 fok között alakul. Késő estére 18 és 26 fok közé csökken a hőmérséklet.

Ne hagyjuk, hogy az extrém nyári meleg elbánjon kerti tavainkkal!

2024.07.26.

A nyári hőmérséklet emelkedésével a kerti tavak számos kihívással nézhetnek szembe. A hosszan tartó meleg befolyásolhatja a víz minőségét, a növények egészségét és a benne élő állatok jólétét. E hatások megértése és azok mérséklésének módja elengedhetetlen a virágzó tóökoszisztéma fenntartásához. A garden-guide.com cikke betekintést enged, és gyakorlati tanácsokat ad a kerti tavak gondozásához a szélsőséges nyári melegben.

Jó szezont hoz a magyar csemegekukorica: feldolgozásra és fazékba is bőven jut

2024.07.26.

A konzervipari felhasználásra szánt zöldség mellett népszerű a frisspiaci fogyasztásra szánt csöves kukorica is.

Partnerhírek
Partner

Kertészeti növényvédő gépek, szárzúzók és traktoros villásemelők a Nobilitől

2024.07.25.

A Nobili név említésekor ma már mindenkinek a tradicionálisan jó minőségű, megbízható gépeik jutnak az eszébe. A gyár története 1945-ig nyúlik vissza, amikor a gépesítés még gyerekcipőben járt. Ekkor kezdődött a gépgyártás az olaszországi Molinellában - Efrem Nobili elképzelései szerint. A gyár ma is családi tulajdonban van, önállóan fejleszt és gyárt, a világ szinte minden országában jelen van. A Nobili szárzúzókat, vontatott és függesztett permetezőket és különböző szállító-anyagmozgató eszközöket készít. Hazánkban több mint 60 éve érhetők el a termékei.

Partner

Kukoricakrízis: súlyos aszály és kánikula fenyegeti a termést - beszámoló a földekről

2024.07.23.

Az egyesület a múlt héten összesen 10 gazdát látogatott meg, amely találkozók során azt tapasztalták, hogy a kukorica rendkívül változatos képet mutat az országban, a talajadottságoknak és a területen tapasztalt időjárási viszonyoknak megfelelően. Ezzel együtt a többhetes kánikula sehol sem tett jót a kultúrának, amelynek hatását az idei termésre vetítve Csepregi Attilával, a Lajoskomáromi Agrár Cégcsoport ügyvezetője boncolgatta.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás